Z prípadu odškodného pre Harabina vyskočila Gorila

Štefan Harabin pred novinármi.| 01.02.2019, 10:00 | Eva Mihočková | etrend.sk |

Zdroj: TASR

Sudkyňa bratislavského Okresného súdu 1 Denisa Cviková priznala 21. januára tohto roku Štefanovi Harabinovi náhradu za nevyplatenú mzdu z rokov 2011 a 2012 vo výške viac ako 47-tisíc eur plus ročný úrok 9,5 percenta, čo spolu predstavuje viac ako 80-tisíc eur.

Sudca Najvyššieho súdu a momentálne aj prezidentský kandidát uspel v spore s ministerstvom spravodlivosti o disciplinárny trest v podobe zrážok 70 percent z platu počas dvanástich mesiacov.

Prvostupňový rozsudok bratislavského okresného súdu súvisí s kauzou z roku 2010, keď Štefan Harabin ako predseda Najvyššieho súdu odmietol vpustiť na súd kontrolu ministerstva financií. Vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská na neho následne podala disciplinárny návrh a Ústavný súd ho v roku 2011 potrestal zrážkami zo mzdy.

Š. Harabin sa obrátil na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu, ktorý skonštatoval porušenie jeho práva na spravodlivý proces a priznal mu odškodné tritisíc eur. Podstatu sporu o ministerskú kontrolu však neriešil.

Bývalý predseda Najvyššieho súdu využil štrasburský verdikt na ďalší boj na domácej pôde a v januári skutočne uspel. Náhradu mzdy aj s úrokmi mu prisúdila sudkyňa Denisa Cviková. Spolu ide o sumu prevyšujúcu 80 tisíc eur.

Čudný rozsudok

„Je to čudné,“ komentovala rozsudok Lucia Žitňanská, ktorá pred rokmi disciplinárku v predmetnej veci na Š. Harabina iniciovala. Nechcela bližšie komentovať rozhodnutie sudkyne D. Cvikovej, pretože ešte nie je k dispozícii jeho písomné zdôvodnenie.

Celkovo ju však verdikt prekvapil, pretože Štrasburg síce skonštatoval porušenie práva Š. Harabina na spravodlivý proces, ale podstatu sporu o ministerskú kontrolu neriešil. „Európsky súd pre ľudské práva namietal len procesnú stránku. Nedá sa preto povedať, že by dal v tejto veci za pravdu Štefanovi Harabinovi,“ hovorí L. Žitňanská.

Štrasburg skonštatoval, že o Harabinovej disciplinárke rozhodoval senát v nesprávnom zložení a ústavný súd by mal o veci opätovne rozhodnúť. To sa však nikdy nestalo a ústavný súd neprijal návrh na obnovu konania.

Gorila a cyperské schránky

Sudkyňa Denisa Cviková pôsobila v roku 2012 ešte ako advokátka istý čas v dozorných radách dvoch firiem Zoltána Vargu, majiteľa odpočúvaného bytu z kauzy Gorila. Obe spoločnosti mali tiež majetkové prepojenia na cyperské schránky.

Tieto otázky sa v médiách riešili už v roku 2013, keď sa D. Cviková uchádzala o sudcovský talár. Pre Hospodárske noviny vtedy uviedla, že vo Vargových firmách sa ocitla v súvislosti so svojou advokátskou činnosťou.

Za nemenovanú účtovnícku firmu tam vraj riešila právny problém. „Advokát nemôže odmietnuť klienta z iných ako zákonných dôvodov,“ uviedla vtedy na svoju obhajobu pre Hospodárske noviny.

Denisa Cviková išla na sudcovskú pozíciu z ministerstva spravodlivosti, kde bola riaditeľkou sekcie právnych služieb. Ministrom bol v tom čase Tomáš Borec a rezort do značnej miery viedla štátna tajomníčka Monika Jankovská, ktorá si D. Cvikovú aj vybrala.

Štefan Harabin v minulosti vymenoval Moniku Jankovskú za predsedníčku okresného súdu v Trenčíne a ona sa neskôr v médiách snažila relativizovať jeho negatívny vplyv na stav justície.

Denisa Cviková sa stala sudkyňou Okresného súdu v Nových Zámkoch v roku 2013 a v roku 2015 sa nechala preložiť na Okresný súd Bratislava 1. Jej príchod do talára sprevádzali pochybnosti, či nebola zvýhodnená oproti iným kandidátom vzhľadom na svoju funkciu na ministerstve spravodlivosti, kde pôsobila od roku 2012.

Akékoľvek machinácie v súvislosti s jej úspešným výberovým konaním na sudkyňu D. Cviková odmietla. Jej meno ako kandidátky na vymenovanie do sudcovského stavu napokon prezidentovi predložila Súdna rada, ktorej predsedal Štefan Harabin.

Priveľa politiky

Štefan Harabin v reakcii pre TREND označil svoje víťazstvo na okresnom súde ako satisfakciu za „politickú šikanu,“ ktorej sa na ňom mala dopustiť Lucia Žitňanská a ústavní sudcovia, ktorí ho pred ôsmimi rokmi disciplinárne potrestali.

„Som veľmi rád, že po ôsmich rokoch som sa dovolal pravdy a vyhral som nad pani Žitňanskou a teraz aj pánom Gálom, ktorí sa spolu s ústavnými sudcami podieľali na mojej politickej šikane a odňali mi plat za to, že som nevpustil politickú kontrolu ministerstva financií pod vedením Ivana Mikloša na Najvyšší súd, “ uviedol Štefan Harabin pre TREND.

Lucia Žitňanská reaguje, že vyjadrenia Štefana Harabina sú čisto politické. „Celé je to len procesná záležitosť a podstatu disciplinárneho trestu pre Štefana Harabina Štrasburg nespochybnil. Preto je pre mňa dnes otázkou, prečo má niesť zodpovednosť ministerstvo spravodlivosti (ako protistrana v spore), ktoré s procesnou stránkou nemá nič spoločné. To je čisto vec ústavného súdu.“

Bývalá šéfka rezortu spravodlivosti predpokladá, že ministerstvo sa proti verdiktu odvolá. Rezortná hovorkyňa Denisa Gerši to nevylúčila, ale vedenie rezortu sa najprv chce oboznámiť s písomným odôvodnením súdneho rozhodnutia.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
 • Hosť (Dalibor Kotacka)

  Platí to staré dobré : komu pán Boh , tomu všetci svätí !?!?!?
  Sudca Harabin sa stažuje na niekolko rokov trvajúcu "politickú šikanu " . Mña tento podareny štát psychicky šikanuje a tryzni svojimi klamstvami už 18 rokov a dobre....
  Žalobu o odškodné za protizákonnú a protiústavnú deportáciu som prehral z dôvodu premlčania a dovolanie , opierajúce sa o morálnu podstatu veci podané riadnym právnikom bolo zamietnuté senátom , ktorému predsedal JUDr. Čirč , avšak do rozsudku neuviedol mená ostatnych členov senátu !! Ako mám teda vediet , či ostatní členovia senátu neboli v konflikte záujmov ???
  Pravda o podvode USA a SR bola na súde už dávno preukázaná originálnymi dokumentni a išlo už len o ospravedlnenie sa štátu za PODVOD a PODPORU KLAMSTIEV USA voči svojmu občanovi . V dovolaní išlo okrem iného aj o podvod 3 sudkyñ Krajského súdu , ktoré ospravedlnenie zamietli z dôvodu , že nebolo obsiahnuté v petite , hoci tam bolo !!
  Dovolací súd , resp. JUDr. Čirč vôbec neriešil podstatu dovolania .
  Čo k tomu dodat...Kym papaláš sa mastne nabalí , radovy občan by sa mal zrejme ospravedlnit štátu za to , že si dovolil ho oprávnene žalovat !!! Krivé obvinenia a klamstvá však ani čas nezmyje a rany na duši sa hoja velmi dlho alebo sa "zahoja" až smrtou .

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Z prípadu odškodného pre Harabina vyskočila Gorila

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri