Ak ústavných sudcov nezvolia, súd prestane rozhodovať. Povedie ho Mamojka

| sme.sk | 3. feb 2019 o 19:43 |

Exposlanec Smeru Mojmír Mamojka by mohol dočasne viesť Ústavný súd.(Zdroj: FOTO SME- JOZEF JAKUBČO)

Inštrukcie ako hlasovať poslancom nebudú dávať SNS ani Most-Híd.

BRATISLAVA. Ústavná kríza, ktorú predpovedal predseda Smeru Robert Fico v septembri, môže nastať už o dva týždne. Na Ústavnom súde skončí deväť z trinástich sudcov a politici otvorene pochybujú, že parlament dovtedy zvolí kandidátov na ich nástupcov.

Súd by tak zostal po 16. februári nefunkčný. Zostanú na ňom štyria sudcovia, no tí netvoria spoločný senát.

Napríklad bývalá poslankyňa Smeru Jana Laššáková pracuje v druhom senáte, bývalý poslanec Smeru Mojmír Mamojka a Jana Baricová v treťom senáte. Posledný zostávajúci sudca Miroslav Duriš je vo štvrtom senáte.

Súd po odchode dosluhujúcich sudcov nebude môcť rozhodovať, keďže mu nezostane jediný funkčný senát, ktorý býva spravidla trojčlenný. Nebude rozhodovať o starších, ale ani o prichádzajúcich prípadoch.

Zachrániť situáciu by mohla dosluhujúca šéfka súdu Ivetta Macejková, no zatiaľ sa k tomu nemá.

Stačilo by jej predložiť v najbližších dňoch na hlasovanie pléna nový rozvrh práce, v ktorom by zo zostávajúcej štvorice vytvorila aspoň jeden senát.

Nešlo by o nič výnimočné, keďže ústavní sudcovia si rozvrh práce schvaľujú každoročne približne v tomto období. Je v ňom rozpísané, ktorí sudcovia tvoria jednotlivé senáty a tiež, kto im predsedá.

Aktuálny rozvrh práce platí do 28. februára.

Macejková: Priority sú inde

K otázkam, či by malo plénum Ústavného súdu prijať nový rozvrh ešte v súčasnom zložení, alebo či by sa malo počkať na nových sudcov, sa Macejková nevyjadrila.

Odkázala, že to nepovažuje za prioritu, tú vidí v rozhodovaní pléna o sťažnostiach týkajúcich sa nedávnych volieb do samospráv.

"Zákonná 90-dňová lehota pri prvých z podaných volebných sťažnostiach sa končí už 14. februára,“ vysvetlil hovorca súdu Tomáš Senaj.

Prioritou pléna Ústavného súdu je momentálne rozhodovanie v konaniach vo volebných veciach týkajúcich sa volieb do orgánov územnej samosprávy.

TOMÁŠ SENAJ, HOVORCA ÚSTAVNÉHO SÚDU

O tom, či bude súd fungovať aj po polovici februára a v akom zložení, sa podľa neho na súde ešte len bude hovoriť.

"Proces výberu kandidátov na sudcov Ústavného súdu je zatiaľ len v úvodnom štádiu, preto sú vaše otázky momentálne predčasné,“ hovorí Senaj.

Ak by súd zostal ochromený, obnova rozhodovania by bola viazaná na parlament a prezidenta, ktorí naň dopĺňajú sudcov.

Štyria zostávajúci sudcovia by si nemohli schváliť nový rozvrh práce, keďže o ňom musí rozhodovať plénum. Tvorí ho aspoň sedem sudcov.

Súd by fungoval len v nevyhnutnom prevádzkovom režime, počas ktorého by nerozhodoval. Funkcie predsedu by prešli na Mamojku, keďže je zo zostávajúcej štvorice najstarším sudcom.

Kiska by s predsedom nemusel čakať

Jednoznačnú odpoveď, čo sa bude diať s Ústavným súdom po polovici februára, nemajú ani viacerí odborníci na ústavné právo. Závisí od možností, ktoré nastanú pri voľbe kandidátov v parlamente, ale aj toho, ako sa zachová prezident Andrej Kiska.

Ktorí sudcovia zostávajú

Jana Laššáková - druhý senát

Mojmír Mamojka - tretí senát

Miroslav Duriš - štvrtý senát

Jana Baricová - tretí senát

Ústava prezidentovi prikazuje, aby zabezpečil chod ústavných orgánov štátu.

Ak budú poslanci pri voľbe nových sudcov robiť obštrukcie, mohol by Kiska napríklad vymenovať Macejkovej nástupcu aj zo štyroch zostávajúcich sudcov.

Do úvahy tiež prichádza, že súd by doplnil len čiastočne, čo by zrejme vyhovovalo aj vládnej koalícii. Sporných kandidátov, ako je bývalý premiér Fico, by posudzoval až nový prezident.

Parlament by teda Kiskovi vo februári neposunul osemnásť kandidátov, z ktorých by vybral deväť sudcov, ale len menší počet. Na to, aby mal súd funkčné plénum, by stačilo v parlamente vybrať šesť alebo sedem mien. Z nich by Kiska vymenoval troch nových sudcov.

"Možno mu predložiť aj menší počet kandidátov, keďže ide o zabezpečenie chodu ústavných orgánov, no nemalo by sa to stať predmetom politického kalkulu,“ hovorí ústavný právnik z Univerzity Komenského Kamil Baránik.

Most verí inteligencii poslancov

O kandidátoch na ústavných sudcov bude parlament hlasovať už v stredu.

Šéf Mosta-Hídu Béla Bugár už ohlásil, že poslanci "nevyberú na prvý šup osemnástich kandidátov“. Vysvetľoval to zložitosťou voľby.

Ak poslanec nezakrúžkuje jednu z troch možností (za, proti, zdržiavam sa) pri každom zo štyridsiatich kandidátov, neplatný je celý hlasovací lístok.

"Aj poslanci sa mýlia. To je niekedy takmer ako v škôlke,“ vysvetľoval Bugár.

Keď parlament volil ústavných sudcov v roku 2007, voľba sa ťahala počas niekoľkých schôdzí. V decembri 2006 bolo napriek tomu zo 136 odovzdaných hlasovacích lístkov neplatných až 76. V ďalšom kole voľby bolo neplatných 43 lístkov.

Vtedajší šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj dokonca tvrdil, že svojich poslancov opakovane poučili, ako majú hlasovací lístok vyplniť. Pre neúspešné pokusy sa dokonca menil spôsob hlasovania.

Najskôr bolo treba pri mene začierniť celý štvorček a hlasy sčítaval stroj. Potom sa radšej prešlo ku krúžkovaniu.

"Ak si niekto nezobral okuliare, mohol to pokaziť,“ tvrdil v roku 2006 poslanec SNS Jaroslav Paška.

Pred stredajším hlasovaním však vraj podobné obavy nemá.

"Nemyslím si, že by to mal byť nejaký vážny problém. Poslanci budú mať záujem voliť sudcov a budú sa musieť skoncentrovať,“ hovorí Paška. Špeciálne inštrukcie spolustraníkom vraj v SNS dávať nebudú, aby to nebolo brané ako ovplyvňovanie voľby.

"Nestrácal by som vopred nádeje, že bude vybraný potrebný počet kandidátov,“ tvrdí Paška.

Osobitné pokyny ako hlasovať, nebude dávať ani Most-Híd, hovorí šéf klubu Tibor Bastrnák.

"Každý poslanec má svoj rozum. Dúfame a veríme poslancom, že majú svoju inteligenciu,“ nádejá sa.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
 • Hosť (Dalibor Kotacka)

  Tak tento clovek je hotova "vyhra" pre ustavny sud a justiciu !!!
  V case , ked bol predsedom ustavnopravneho vyboru NRSR , skonstatoval , ze prokuratori Džurná a Čentéš , ktorí drzo a bez hanby klamali o liste Martina Bútoru , ktory porusil Ústavu SR---mi korektne , vecne a zrozumitelne odpovedali na moju staznost . VOW !!!
  Vtedajsi prezident Gasparovic prave pre tieto klamstvá navymenoval Čentéša za generála , dnes si vsak pokojne kraluje na GPSR dalej , hoci tato institucia ma za ulohu chranit zákonnost v tomto state. !! Radovy obcan nema v tomto state nadej na nejaku spravodlivost ani v pripade na jeho ukor porusenia samotnej Ústavy.
  Mimochodom , je evidentné porusenie clanku Ústavy SR samotnym štátom vôbec "premlčatelné" ???
  Zaujimave je aj to , ze Kiska najprv Mamojku nevymenoval a potom zrazu mu vyhovoval, to je ale šaškáren v tomto Slovakistane !!!
  Predpokladam , ze zostavajucim sudcom by znefunkcnenie sudu aj vyhovovalo , nech sa tí "inteligentní" poslanci v parlamente hrajkajú, im platy za nerozhodovanie aj tak pojdu dalej...Ved to je to najdôležitejšie pre väčšinu papalášov !!!

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Ak ústavných sudcov nezvolia, súd prestane rozhodovať. Povedie ho Mamojka

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri