Zločin v priamom prenose. Súd popísal kauzu nástenka

| domov.sme.sk | 17. feb 2019 o 16:58 MATÚŠ BURČÍK |

Hlavní aktéri kauzy - Slota, Janušek a Štefanov.(Zdroj: TASR)
 

BRATISLAVA. "Vy si radšej kúpte lepší oblek," reagoval v decembri 2008 vtedajší šéf SNS Ján Slota na otázky redaktora SME ku kauze nástenkový tender.

Ťahala sa od roku 2007. Až v novembri minulého roka za ňu súd poslal do väzenia dvojicu Slotových exministrov Mariána Janušeka a Igora Štefanova.

Nástenkový tender bol prvý a doteraz jediný prípad, v ktorom súd potrestal bývalých vysokopostavených politikov za zneužitie funkcie. Udial sa za prvej vlády Roberta Fica v spojení Smeru s SNS a HZDS.

Podstata kauzy bola v tom, že cez pochybné výberové konanie na Janušekovom ministerstve výstavby sa k eurofondovej zákazke za vyše 97 miliónov eur dostalo konzorcium firiem blízkych Slotovi.

Nikto iný sa do tendra nemohol prihlásiť. Vypísaný vraj bol iba na nástenke v časti budovy ministerstva, ktorá nie je verejne prístupná. Z toho sa pre kauzu ujal názov "nástenkový tender".

 

Príbeh nástenky

 

Po dvanástich rokoch sa však ukázalo, že výzva na podávanie prihlášok do súťaže v skutočnosti nebola ani na tej nástenke.

Zistil to Najvyšší súd, ktorý v novembri minulého roka kauzu Janušeka a Štefanova právoplatne uzavrel. Prípad riešil senát zložený z predsedu Juraja Klimenta a členov Petra Hatalu a Petra Szaba.

article_photo

Písomné zdôvodnenie verdiktu teraz na vyžiadanie Najvyšší súd poskytol SME.

 

Je veľmi podrobné, spolu má 55 strán. Súd v ňom rieši aj okolnosti údajného zverejnenia výzvy napredkladanie ponúk.

Tvrdenie o nástenke podľa súdu vychádzalo iba z vyjadrení zástupcov víťazného konzorcia, ktoré nesedia.

Súd totiž zistil, že výzva nebola zverejnená vôbec. Vychádzal pritom z elektronických vlastností podkladov k tendru.

Vyplynulo z nich, že výzva a aj ďalšie dokumenty, boli vypracované oveľa neskôr.

"Dokonca po tom, ako mala byť podpísaná zmluva o poskytovaní služieb," konštatuje sudca Kliment.

Nech to bolo aj v zošite

Zverejnením výzvy na nástenke bránil zákonnosť tendra pred médiami ešte ako minister samotný Janušek.

Podobne sa ho zastával aj jeho stranícky šéf Slota. "Prosím vás, nech to bolo aj v zošite, no a čo?! Zákon, keď to povoľuje, tak to povoľuje," vyhlasoval.

Vtedajší premiér Fico v roku 2009 označil informovanie o podozreniach za protištátnu, protislovenskú a protiľudovú politiku.

Ministerstvo upozorňovalo, že nešlo o obyčajnú nástenku, ako to uvádzali médiá, ale o úradnú tabuľu. Súd sa v tomto oprel o tvrdenie pracovníka bezpečnostnej služby, ktorý vypovedal ako svedok.

Povedal, že po medializácii kauzy niekto na nástenku pripol označenie Úradná tabuľa.

"Toto, čo hrá slovenská opozícia, je protištátna, protislovenská, protiľudová politika, ktorej cieľom je jedna jediná vec – poškodiť Slovenskej republike za každú cenu, lebo sa domnievajú, že to poškodí aj vláde."

ROBERT FICO V ROKU 2009

Na aféru nástenkový tender upozornili novinári. Ako prvý o nej v krátkom článku informoval denník Pravda v auguste 2007.

"Informáciu do redakcie priniesol kolega Ľuboš Kostelanský, ktorý bol regionálnym redaktorom v Žiline.

V rodnom meste Slotu sa o tendri šírili klebety, najmä v súvislosti s Viktorom Tretinom, Žilinčanom spájaným so Slotom, ktorý vlastnil reklamku Zamedia. Práve tá sa dostala k rozprávkovým peniazom vďaka tejto zákazke," spomína spoluautorka článku Zuzana Petková, ktorá dnes vedie nadáciu Zastavme korupciu.

Páni na ministerstve

Až potom ďalší novinári podľa nej zistili, že oznam o súťaži údajne visel na nástenke ministerstva. Takto sa ujal názov "nástenkový tender".

Podnikateľ Tretina bol za konzorciom firiem Avocat a Zamedia, ktoré zákazku dostalo. Najvyšší súd vo verdikte konštatuje, že zástupcovia konzorcia mali na ministerstve špeciálne oprávnenia.

"Prosím vás, nech to bolo aj v zošite, no a čo?!"

JÁN SLOTA, VTEDAJŠÍ PREDSEDA SNS

V budove mali niekoľko vlastných neoznačených kancelárií.

Vstupovali samostatným vchodom, mimo kontroly SBS, mali vlastné vstupné karty. "Ministerstvo im poskytlo aj akýkoľvek ďalší potrebný servis."

Janušekovi súd vymeral jedenásť rokov väzenia. Deväť dostal Štefanov, ktorý ho vo funkcii vystriedal. Predtým sa podieľal na príprave tendra. "Obžalovaní spolu s ďalšími osobami proces verejného obstarávania len fingovali," píše sa v rozsudku.

Pomáhali a chránili

Kauza sa začala v máji 2007. Súd sa pozastavil nad tým, že aj keď médiá o nej informovali, polícia z úradnej povinnosti dlho nekonala. Jej postup súd označil za absolútne neprofesionálny "majúci skôr tendenciu trestnú činnosť utajovať ako objasňovať".

Prípad polícia otvorila po tlaku v januári 2009. Intenzívne vyšetrovanie sa podľa súdu začalo až v lete 2010. Práve v tom čase Ficov kabinet vystriedala vláda Ivety Radičovej.

V marci 2011 podal vyšetrovateľ podnet na zbavenie imunity exministra Štefanova, ktorý bol v tom čase poslancom za SNS.

Vtedajší námestník Generálnej prokuratúry Ladislav Tichý však podľa súdu nepochopiteľne podnet stiahol, s odôvodnením, že bol podaný predčasne. Tým došlo k ďalšiemu naťahovaniu vyšetrovania.

Kradli v priamom prenose

"Takzvaný nástenkový tender dlhodobo traumatizoval spoločnosť. Posilňoval v nej presvedčenie o nedotknuteľnosti vysokých štátnych funkcionárov."

JURAJ KLIMENT, PREDSEDA SENÁTU

"Takzvaný nástenkový tender dlhodobo traumatizoval spoločnosť. Posilňoval v nej presvedčenie o nedotknuteľnosti vysokých štátnych funkcionárov, ktorí si pod ochranou politickej moci môžu robiť čokoľvek - a to aj očividne, takpovediac v priamom prenose porušovať zákon," odôvodnil predseda senátu, prečo súd obžalovaným uložil exemplárne tresty.

V kauze podľa súdu mali byť obvinené aj ďalšie osoby, keďže o dôkazy sa dalo "takpovediac potkýnať".

"Takýto procesný postup totiž potom mohol následne viesť aj k trestnému stíhaniu 'konečného užívateľa výhod', ktorý tomuto 'tendru' mal poskytnúť a do určitého času aj poskytoval to najvyššie politické krytie."

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Zločin v priamom prenose. Súd popísal kauzu nástenka

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri