Sudca mal vlani nehodu, zomrel pri nej človek. Obvinenie nepadlo, vinníka nepoznáme

Následky čelnej zrážky pri obci Hontianske Trsťany – 23. mája 2018| aktuality.sk | dnes, 14:27 | Laura Kellöová |

Spis o nehode sudcu Viliama Dohňanského je po mesiacoch vyšetrovania na Generálnej prokuratúre. Tá ma rozhodnúť, či sudcu obviní.

Sudca Najvyššieho súdu Viliam Dohňanský mal v máji minulého roka dopravnú nehodu.

„65-ročný vodič BMW, idúci v smere od Hontianskych Trsťan na Hontianske Moravce, pravdepodobne predbiehal pracovný stroj. Manéver však nestihol dokončiť a zrazil sa v protismernej časti vozovky so Škodou Octávia,“ týmito slovami opísala nehodu hovorkyňa nitrianskych policajtov Renáta Čuháková.

Pri nehode zomrel 43-ročný Juraj. Polícia začala v tejto veci trestné stíhanie pre prečin usmrtenia.

Zaneprázdnený znalec

Od nehody uplynulo už deväť mesiacov a v prípade zatiaľ nie je nikto obvinený, vinníka nepoznáme. Prípad doteraz dozorovala Krajská prokuratúra v Nitre.

Celé vyšetrovanie viazlo mesiace na tom, že nebol hotový znalecký posudok z odboru dopravy. Vec bola vraj náročná a znalec zaťažený.

O prípad sa minulý týždeň začala zaujímať Generálna prokuratúra, napísala v blogu pre SME Júlia Mikolášiková.

Zdá sa, že vyšetrovanie sa pohlo. „Znalecké posudky sú už k dispozícii. V tomto štádiu konania nie je možné sa k záverom znaleckých posudkov vyjadrovať,“ napísal pre Aktuality.sk Jaroslav Maček z nitrianskej prokuratúry.

Sudca o prípade nehovorí

Zároveň potvrdil, že celý spis zaslali v utorok 26. februára na Generálnu prokuratúru (GP). Tá v tomto prípade vykonáva takzvanú dohľadovú právomoc. Navyše, vzniesť obvinenie sudcovi môže iba prokurátor GP.

„Po tom, ako skutkové zistenia budú odôvodňovať vznesenie obvinenia konkrétnemu sudcovi, bude vyšetrovací spis predložený prokurátorovi Generálnej prokuratúry SR na ďalší zákonný postup,“ potvrdila hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

Na prípad sme sa chceli opýtať aj samotného Viliama Dohňanského. V telefonáte len odkázal, že nemá záujem sa s nami rozprávať a zložil telefón.

Na otázky, či ponúkol pomoc rodine obete a či si priznáva pochybenie, neodpovedal ani písomne.

 

Jedna ruka s Harabinom


Sudca Viliam Dohňanský je blízkym spolupracovníkom bývalého predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina.

 

Práve Harabin ho v roku 2010 preložil z Krajského súdu v Prešove na Najvyšší súd (NS). O štyri roky neskôr podporoval Dohňanský jeho opätovnú kandidatúru do funkcie šéfa NS.

 

Nová predsedníčka súdu Daniela Švecová najskôr navrhla, aby boli Harabin s Dohňanským preradení na nižší súd.

 

Dôvodom bolo rozhodnutie ich senátu, na základe ktorého sa dostal na slobodu Milan M., odsúdený za trestný čin sexuálneho násilia.

 

Neskôr chcela Švecová odvolať Harabina z funkcie sudcu a Dohňanskému znížiť funkčný plat o 70 percent na jeden rok.

 

Dôvodom bolo, že ich dovolací senát prekročil svoje právomoci, keď oslobodil Petra R., obžalovaného z legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

 

Disciplinárny senát však Harabina aj Dohňanského oslobodil.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Sudca mal vlani nehodu, zomrel pri nej človek. Obvinenie nepadlo, vinníka nepoznáme

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri