Ústavní sudcovia: Naši kolegovia nám chýbajú

Ústavný súd ostal takmer prázdny. Foto – TASR| dennikn.sk | Veronika Prušová | 22. marca 2019 10:54 |

Ústavný súd ostal takmer prázdny. Foto – TASR

Ústavný súd je už mesiac bez deviatich sudcov. Štyria, ktorí v Košiciach ostali hovoria, že neúplné obsadenie súdu citeľne badať v počte nevybavených vecí aj predlžujúcej sa dĺžke konania.

Je to „len“ mesiac a už to v Košiciach riadne pociťujú. Fakt, že na Ústavnom súde chýbajú deviati z trinástich sudcov sa začal za tak krátky čas už odrážať aj na štatistikách konania. Štyria sudcovia jednoducho nemôžu rozhodovať tak rýchlo, ako keby mali všetkých kolegov.

Upozorňoval na to už aj odchádzajúci ústavný sudca Lajos Mészáros. Na vlastnom príklade vysvetlil, čo znamená, ak sudca na súde chýba. Keď si napríklad on zobral dvojtýždňovú dovolenku, agendu dobiehal polroka.

Teraz chýbajú na Ústavnom súde deviati sudcovia a už mesiac. Otázne pritom je, kedy sa podarí výber nových sudcov ukončiť.

Zdá sa, že poslanci sa s výberom nových sudcov neponáhľajú. Ústavnoprávny výbor síce vo štvrtok začal s novým verejným vypočúvaním kandidátov na ústavných sudcov, avšak samotná voľba nepríde na rad už na budúci týždeň, ale až 3. apríla. Naplánovaná je teda až po prezidentských voľbách.

Poslanci by mali z 29 mien vybrať 18 kandidátov. Z nich deviatich má vymenovať prezident. Či to bude Andrej Kiska, je teda otázne.

Vo februári sa pre obštrukcie poslancov Smeru nepodarilo v parlamente zvoliť žiadneho kandidáta.

Kopia sa sťažnosti a predlžujú lehoty konania

Ako to teraz vyzerá v Košiciach? Za mesiac, odkedy sudcovia Ústavného súdu skončili vo funkcii, došlo na súd 179 rôznych podaní, teda návrhov a sťažností. Štyria sudcovia stihli za to obdobie vybaviť 36 podaní.

Treba však pripomenúť, že už pri odchode sudcov, ktorí vo funkcii skončili, na súde ležalo 685 nevybavených spisov. V týchto dňoch je ich už vyše 800.

Ešte viditeľnejší príklad je priemerná dĺžka konania. Zatiaľ čo vlani, keď bol Ústavný súd plne obsadený, dokázal v priemere rozhodovať za 6,54 mesiaca. Teraz je to 9,42 mesiaca a je veľmi pravdepodobné, že sa táto lehota bude ďalej predlžovať.

A netreba zabúdať na to, že štyria sudcovia, to je len jeden senát. Žiadne kľúčové rozhodnutia teda nemôžu z Ústavného súdu prísť. Tie totiž posudzuje plénum, teda všetci trinásti sudcovia, pričom na rozhodnutie treba získať aspoň sedem hlasov z nich.

Momentálne tak hrozí, že ak niektorý z kandidátov na prezidenta podá ústavnú sťažnosť, nebude mať o nej kto rozhodnúť. Plénum posudzuje však aj ústavnosť zákonov či pozastavuje ich účinnosť.

Veria, že súd bude čo najskôr plne funkčný

Keď sa poslancom vo februári nepodarilo vybrať žiadneho kandidáta na ústavného sudcu, mnohí z nich to nepovažovali za veľký problém. Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) situáciu komentoval slovami, že „nepadlo nebo na Slovákov“.

To, že vzápätí končili na súde deviati jeho sudcovia, nevnímal hrozivo. „Ústavný súd určite nezhorel, nezatvára svoje dvere,“ dodal.

To sa nestalo. No samotní ústavní sudcovia vnímajú situáciu v Košiciach citlivejšie. „Za všetkých svojich kolegov môžem povedať, že neúplné obsadenie Ústavného súdu citeľne badať nielen v počte nevybavených vecí a predlžujúcej sa dĺžke konania, ale aj po stránke kolegiálnej – kolegovia nám jednoznačne chýbajú,“ reagovala poverená predsedníčka súdu Jana Baricová.

Okrem nej na súde ostali Jana Laššáková, Mojmír Mamojka a aj Michal Duriš. Všetci si uvedomujú, že proces výberu nových ústavných sudcov je síce v kompetencii Národnej rady a prezidenta, veria však, že poslanci aj hlava štátu budú postupovať tak, aby bol Ústavný súd plne funkčný v čo najbližšom čase.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Hosť (Dalibor Kotacka)

    Trvalo to rok , kym Okr. sud Blava1 odoslal moje dovolanie na Najvyssi sud a tam to trvalo len 12 dní a dovolanie bolo zamietnuté . V senate rozhodovala aj predsednička sudu , ktora tak strasne chce byt ustavnou sudkynou !! Ani jeden sudca nevenoval pozornost faktu , ze Uznesenie Krajskeho sudu bolo de facto neplatne , pretoze 3 sudkyne klamali o petite žaloby .
    Neviem načo mi vlastne bol advokát na taky jednoduchy úkon . Teraz to iste pri podani na Ustavny sud , je tam dost sudcov na zamietnutie , ale "malo" na obycajne posudenie podvodu Krajskeho sudu .

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Ústavní sudcovia: Naši kolegovia nám chýbajú

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri