Kiska zvažuje, čo s menším počtom kandidátov na ústavných sudcov

Prezident a predsedovia koaličných strán v júni 2017. Foto – TASR| dennikn.sk | 11. apríla 2019  | Veronika Prušová |

Prezident a predsedovia koaličných strán v júni 2017. Foto – TASR

Parlament zvolil namiesto osemnástich len osem kandidátov na ústavných sudcov. Pôvodne sa hovorilo, že z nich prezident vyberie štyri mená. Andrej Kiska sa zatiaľ nerozhodol.

Mená nových sudcov Ústavného súdu nebudú známe tak skoro. Prezident Andrej Kiska zvažuje, čo urobí. „Národná rada nekoná tak, ako to vyžaduje ústava a nepredložila prezidentovi osemnásť kandidátov na sudcov Ústavného súdu na deväť voľných miest. Prezident dostal len osem mien,“ pripomína jeho hovorca Roman Krpelan.

Prezident podľa neho s expertmi na ústavného právo konzultuje, či môže ísť na hranu ústavy. „A vybrať sudcov Ústavného súdu aj z menšieho počtu kandidátov.“

Ústava síce hovorí o tom, že parlament navrhuje prezidentovi dvojnásobný počet kandidátov na sudcov, ktorých má vymenovať, no tiež spomína aj to, že má zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov.

Ústavný súd je od polovice februára bez deviatich sudcov. Ostali mu štyria, čo znamená, že je paralyzovaný. Nemôže sa uznášať na dôležitých rozhodnutiach, ako sú napríklad aj podania k prezidentským voľbám.

Krpelan hovorí, že prezident svoje rozhodnutie oznámi na budúci týždeň.

Bez sudcov aj bez predsedu

Súčasná situácia je neštandardná. Ešte nikdy sa v histórii Ústavného súdu nestalo, že by tak dlho chýbalo tak veľa sudcov. V roku 2007 síce chýbali deviati sudcovia, ale v provizóriu fungoval súd len pár týždňov. Teraz to už sú skoro dva mesiace.

Súd nemá ani predsedu. Dočasne ho vedie služobne najstaršia sudkyňa Jana Baricová.

Prezidentov hovorca sa nevyjadril, či Kiska na budúci týždeň povie aj meno nového predsedu súdu. No najneskôr do inaugurácie novej prezidentky Zuzany Čaputovej by to mal riešiť.

Ústava hovorí o tom, že nový prezident skladá sľub do rúk predsedu Ústavného súdu. Ak by na súde chýbal, výrazne by sa tým skomplikoval nástup Čaputovej do úradu.

 

Voľba kandidátov na ústavných sudcov. Foto N – Tomáš Benedikovič

Čakalo sa na celý balík

Tým, že súd začína byť už druhý mesiac bez väčšiny sudcov, sa aj prezident dostáva do výnimočnej situácie. Doposiaľ jeho predchodcovia vždy čakali, kým sa navolil „celý balík“ mien, z ktorých má potom polovicu menovať za ústavných sudcov.

O tom, že či má  Kiska čakať na celú osemnástku, alebo môže menovať časť sudcov už skôr, sa diskutovalo aj v minulosti.

Nie všetci ústavní právnici sa vedeli zhodnúť na odpovedi. Bývalý podpredseda Ústavného súdu Eduard Barány, ktorý bol poradcom expremiéra Roberta Fica, hovoril o tom, že by si mal prezident počkať na celú osemnástku.

Bývalý ústavný sudca a exsudca Súdneho dvora Ján Klučka sa vyjadril, že ak chce parlament funkčný Ústavný  súd, má zvoliť osemnásť kandidátov. „Všetko ostatné sú len politické obštrukcie,“ dodal.

Ústavný právnik Peter Kubina zasa tvrdí, že prezident môže, ale nemusí čakať na celú osemnástku. „Ak by sa však rozhodol postupovať tak, že vymenuje polovicu aj z čiastočného zoznamu, ktorý mu bude predložený, neporuší tým ústavu.“

Riziká rozhodnutia

Okrem toho, že právnici sa nevedia zhodnúť, či má alebo nemá prezident čakať na celý balík kandidátov, má jeho predčasné rozhodnutie aj iné riziká.

Jedným je hrozba ústavných sťažností od nevymenovaných kandidátov. Nie je totiž isté, čo by sa s nimi stalo. Boli by už odmienutí, a teda, ak by sa chceli dostať na Ústavný súd, museli by si voľbu zopakovať? Alebo by ostali v balíku kandidátov, ku ktorým by len parlament dovolil ďalších? Jednoznačné odpovede na to neexistujú.

Zároveň je tu aj hrozba „kúskovania“. Poslanci boli schopní navoliť osem kandidátov v dvoch voľbách, čo sú štyri kolá hlasovaní. V marci koaličný Smer voľbu bojkotoval, a preto nezvolili nikoho. Pred týždňom už dohoda v koalícii medzi Smerom, Mostom-Híd a SNS ako-tak fungovala.

Takto by postupne mohla koalícia voliť postupne rôzne dvojice. Ak by z nich prezident začal vyberať skôr ako z celého zoznamu, mohlo by sa stať, že nakoniec dostane dve neprijateľné mená. V kuloároch sa táto situácia prirovnáva k dvojičke Fico-Kaliňák. Ak sa chce tejto situácii vyhnúť, počká Kiska na celú osemnástku.

 

Robert Fico pred voľbou kandidátov na ústavných sudcov. foto N – Vadimír Šimíček

Čoskoro ďalšie mená

Mená ďalších kandidátov sa pritom môže dozvedieť už čoskoro. Do 15. apríla majú možnosť sa prihlásiť noví uchádzači o posty na Ústavnom súde. Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) totiž hneď po skončení druhej voľby vyhlásil tretiu. Poslanci by ďalších kandidátov na ústavných sudcov mali voliť na schôdzi, ktorá sa začne 9. mája.

Otázne je, koľkí kandidáti sa tentoraz prihlásia. Mnohí váhali už pri druhej voľbe. Okrem toho, na navrhovanie kandidátov nechal Danko len desaťdňovú lehotu.

Treba pripomenúť, že pri prvej voľbe bola lehota na predkladanie kandidátov takmer tri týždne, hoci vrátane vianočných sviatkov. Pri druhej voľbe to bolo viac ako dva týždne. V tej prvej bolo pôvodne 40 mien, v druhej 30.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
 • Hosť (Dalibor Kotacka)

  Po obvineniach z nelegalneho pridelovania spisov na Najvyssom sude asi prezident NEMA 8 mien na ustavnych sudcov. Bolo to uz ruka v rukave s predsednickou JUDr. Svecovou a teraz toto !!!
  Tiez som dal podnet na NAKA , aby presetrili , AKO bol prideleny moj spis č.k. 6Cdo195/2018 a ako je to mozne , ze bol v priebehu 12 dni vybaveny !!!
  Ved JUDr. Harabin sa chvalil , ako skratil cakaciu dobu na NS SR na tristvrte roka !!!
  Samozrejme , ze dovolanie bolo zamietnute , ved v mojom pripade hral ustrednu postavu Martin Butora , kolega a protežant JUDr. Mazaka a "hlavny" poradca prezidenta , ktory ide zakladat novu , tak prepotrebnu stranu .
  Bolo by to velkou ranou pre jeho "slusne Slovensko" ak by sa mi nebodaj jeho hlavny poradca musel ospravedlnit za trestne ciny , ktore na mne v spolupraci s USA spachal !!! Tak to jeho vyvolená SVECOVá promptne zamietla , punktum....

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Kiska zvažuje, čo s menším počtom kandidátov na ústavných sudcov

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri