Predsedom Ústavného súdu sa stal Ivan Fiačan, Kiska čaká na ďalších desať kandidátov

Nový predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan. Foto N – Vladimír Šimíček| dennikn.sk | Monika Tódová | 17. apríla 2019 11:39 |

Nový predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan. Foto N – Vladimír Šimíček

Prezident vymenoval za predsedu súdu 49-ročného advokáta, podpredsedom súdu sa stal sudca Ľuboš Szigeti.

Prezident Andrej Kiska v stredu za predsedu Ústavného súdu vymenoval 49-ročného advokáta Ivana Fiačana. Podpredsedom súdu sa stal sudca Ľuboš Szigeti. Prezident tiež za sudcu vymenoval exekútora Petra Molnára.

Fiačan bol v rokoch 1995 až 1998 sudcom Okresného súdu v Liptovskom Mikuláši, bol aj podpredsedom súdu. V roku 1998 prešiel do advokácie. Vo voľbe získal Fiačan 112 hlasov poslancov a okrem koalície mu hlas dali napríklad aj poslanci SaS.

Fiačan bol aj členom predsedníctva Slovenskej advokátskej komory, jeho právna kancelária Fiačan & Partners sa zaoberá predovšetkým obchodnoprávnymi a občianskymi spormi.

Kiska: Ostatní zvolení zostávajú kandidátmi, čakám na 10 ďalších

Prezident zároveň oznámil, že ostatných piatich zvolených kandidátov na sudcov Ústavného súdu považuje ďalej za kandidátov. Ide o predsedníčku Najvyššieho súdu Danielu Švecovú, predsedu Špecializovaného trestného súdu Michala Trubana, pedagóga a advokáta Rastislava Kaššáka, správcu konkurznej podstaty Pavla Malicha a advokáta a pedagóga Miloša Maďara. O tom, či ich vymenuje alebo nie, rozhodne Andrej Kiska, keď mu parlament zvolí ešte desať kandidátov, ktorí chýbajú.

Spor môže byť o to, či má teraz parlament naozaj voliť desiatich kandidátov a prezident by tak na šesť voľných miest mal vyberať z 15 ľudí, alebo má parlament vybrať kandidátov menej.

Kiska sudcom zaželal veľa síl, rozvahy a múdrosti a povedal im, že zložením sľubu sa stali sudcami jednej z  najvýznamnejších inštitúcií v našej krajine.

„Svoju funkciu preberáte v čase, keď je Ústavný súd ťažko skúšaný a nedôvera spoločnosti v schopnosť štátu zabezpečiť spravodlivosť pretrváva. Je to čas, keď spoločnosť volá po zmene v prístupe, keď si pýta dôveryhodné inštitúcie,“ hovoril prezident. Sudcom povedal, že budú rozhodovať o najťažších otázkach, ktoré môžu byť citlivé a môžu mať aj politický rozmer. „Dbajte o vašu nezávislosť a nestrannosť. Buďte vzormi pre právnickú obec, ako aj pre širokú verejnosť. Nezabudnite, že dôveryhodnosť inštitúcií je daná schopnosťami a dôveryhodnosťou tých, ktorí ju tvoria,“ hovoril Kiska.

Súd bude teraz podľa prezidenta fungovať len v polovičnej kapacite a ak niekto ochorie, sedemčlenné plénum súdu nebude uznášaniaschopné.

Zľava Ivan Fiačan, Peter Molnár a Ľuboš Szigeti. Foto N – Vladimír Šimíček

Prezident vyzýva koalíciu, nech už zvolia všetkých

„Dôverujem všetkým trom sudcom, ktorí dnes zložili sľub, ale pravda je, že dnes som mal a chcel menovať 9 sudcov z 18 kandidátov. Žiaľ, parlament si včas, ani po opakovanej voľbe nesplnil ústavnú povinnosť. V dôsledku neochoty a neschopnosti poslancov dohodnúť sa, je Ústavný súd už druhý mesiac prakticky nefunkčný,“ kritizoval vládnu koalíciu Kiska. Očakáva, že v májovej voľbe mu zvolia chýbajúcich desať kandidátov.

„Aby som umožnil riadny chod inštitúcie, rozhodol som sa pre výnimočné a núdzové riešenie. Vymenovať troch sudcov a s rozhodnutím o ďalších počkať, kým poslanci nedoplnia potrebný počet,“ vysvetľoval prezident.

„Vládna koalícia má všetko, čo potrebuje, aby zabezpečila riadne fungovanie. Má dosť uchádzačov, aj väčšinu v parlamente.“

Pellegrini: Počúvať Kisku bolo dojemné

Premiér Pellegrini, ktorý sa zúčastnil menovania ústavných sudcov, kritiku Kiskovi vrátil – povedal, že pozerať sa na prezidenta a počúvať ho bolo “dojemné”. “Nič proti pánovi prezidentovi, ale musím pripomenúť, že pána prezidenta musel donútiť Ústavný súd, aby vymenoval riadne zvolených kandidátov. Očakával by som z jeho strany viac sebareflexie.“

„Teraz je to všetko v rukách Národnej rady a verím, že sa čoskoro táto trauma skončí a my sa budeme môcť venovať dôležitým veciam,” povedal premiér.

Či sa koalícia dohodne na desiatich kandidátoch, Pellegrini nevie. “Ja vôbec netuším, tieto otázky musíte smerovať na Národnú radu. Pre mňa takéto naťahovanie prínos nemá.”

Nové vedenie súdu je v otázke výberu sudcov opatrné

Aj Szigeti, aj sudca Molnár si myslia, že piati nevymenovaní kandidáti môžu naďalej byť kandidátmi. Szigeti povedal, že je v tejto veci opatrný. Nový predseda súdu Ivan Fiačan zasa povedal, že na to má svoj názor, no nepovie ho.

Fiačan sa zúčastnil protestov Za slušné Slovensko. “Na protestoch som bol, ale na tých regionálnych v Liptovskom Mikuláši ako divák, bolo to blízko mojej kancelárie.” Vražda Jána Kuciaka je podľa Fiačana obrovská tragédia pre Slovensko, “pre stav žurnalistiky, treba to vyriešiť, vyšetriť a potrestať páchateľov”. Fiačan povedal, že v prvom rade bude sudcom, až potom predsedom súdu.

Ľuboš Szigeti sa o tom, že bude podpredsedom Ústavného súdu dozvedel päť minút pred jeho menovaním. “Som prekvapený, potešilo ma to, je to veľká pocta,” povedal Szigeti.

Szigeti o vražde Jána Kuciaka povedal: “Je to ohavný čin, som rád, že vyšetrovanie postupuje veľmi dobre a dúfam, že veľmi rýchlo sa páchatelia dostanú pred súd.” Na protestoch Za slušné Slovensko nebol. “Snažím sa byť zdržanlivý vo všetkých veciach,” povedal.

 

Profily nových sudcov Ústavného súdu:

Ivan Fiačan (49), predseda Ústavného súdu

Začínal v justícii, potom prešiel do advokácie. Kandidát bol v rokoch 1995 až 1998 sudcom Okresného súdu v Liptovskom Mikuláši. Po roku od vymenovania za sudcu sa stal aj podpredsedom súdu. V roku 1998 prešiel do advokácie. V minulosti bol taktiež členom predsedníctva advokátskej komory.

Ako advokát zastupoval aj firmu Armagedon v spore s Geodetickým a kartografickým ústavom pre platnosť nájomnej zmluvy. Išlo o pre štát nevýhodnú zmluvu, pričom kauza je spojená s expredsedom SNS Jánom Slotom. „Je to profesionálna výzva, robím si len svoju prácu,“ vysvetľoval kandidát pred ústavnoprávnym výborom.

Jeho publikačná činnosť je skromnejšia, v motivačnom liste píše, že chce prispieť k tomu, „aby právnická, ale aj laická verejnosť mali pocit, že žijeme v dobrej krajine, kde sa právo tvorí a aplikuje v súlade s ústavou“.

Aj on kandidoval už vo februári, keď získal 48 a neskôr 44 hlasov.

Navrhovatelia: Slovenská advokátska komora, dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda

 

Ľuboš Szigeti (59), podpredseda Ústavného súdu

Predseda Okresného súdu v Galante. Podpísal výzvu Päť viet, v ktorej sudcovia otvorene pomenovali problém pôsobenia Štefana Harabina v čele súdnictva. Výhradou voči nemu môže byť účasť na plese primátora Galanty, s ktorým sedel za jedným stolom, hoci bol obžalovaný. Prípad primátora súdil práve Szigetiho galantský súd.

V rokoch 2002 až 2007 bol členom súdnej rady. Absolvoval stáže na krajskom aj na Najvyššom súde (2008). Zanechal tam veľmi dobrý dojem, a hoci by mohol kariérne rásť, jeho postoj k Harabinovi tomu zamedzil. Publikoval minimálne a jeho motivačný list nie je veľmi presvedčivý.

Poslanci ústavnoprávneho výboru sa ho pýtali na postavenie menšín a úpravu ich práv. Szigeti nespomenul žiadne výhrady. Priznal, že mu v mladosti ponúkali členstvo v komunistickej strane, nikdy do nej nevstúpil. Jeho vystúpenie nepatrilo k najpresvedčivejším.

Vo februári dostal najskôr 36 a v opakovanej voľbe 19 hlasov.

Navrhla ho: Slovenská komora exekútorov

 

Peter Molnár (44), ústavný sudca

Docent a dlhoročný vysokoškolský pedagóg na katedre občianskeho práva košickej Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Od roku 2001 je aj súdnym exekútorom. Bol prezidentom komory exekútorov, dlhodobo je členom jej prezídia. Ako člen rekodifikačných komisií či komisií ministerstva spravodlivosti sa podieľal na príprave nových zákonov, či už to bol Exekučný poriadok, Notársky poriadok, zákon o dobrovoľných dražbách, či zákon o rozhodcovskom konaní. Bohatá je aj jeho publikačná činnosť.

Molnár zanechal na vypočutí dojem. Poslancom vysvetľoval, že počet exekučných konaní by sa dal znížiť, ak by sa ľudia správali zodpovednejšie. „Ak by sa rádovo zvýšila ich ekonomická gramotnosť a disciplína.“ Na otázku k registrovaným partnerstvám odpovedal, že pri priznaní väčších práv určitým skupinám by bolo potrebné sa pozrieť na to, či by takéto „väčšie“ práva nezasahovali do práv iných osôb. A to by sa podľa neho nestalo.

Vo februári za neho hlasovalo najskôr 47 poslancov a v opakovanej voľbe 52 poslancov.

Navrhovatelia: Slovenská komora exekútorov, dekanka Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Gabriela Dobrovičová

 

 

 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Predsedom Ústavného súdu sa stal Ivan Fiačan, Kiska čaká na ďalších desať kandidátov

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri