Harabin predsedom Najvyššieho súdu? Otázky, na ktoré by si mali odpovedať sudkyne a sudcovia

Foto N – Peter Kováč| dennikn.sk | Ján Mazák | 14. augusta 2019 11:39 |

Foto N – Peter Kováč

Klamstvá a jedovaté sliny na každom kroku, Výmysly a prekrúcanie faktov. Záplava slov, ktoré nepatria do slovníka sudcu, ba ani slušného človeka. Tak by predseda Najvyššieho súdu nemal vyzerať.

Autor je bývalý poradca prezidenta republiky

Štefan Harabin kandiduje na funkciu predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Asi nájde medzi oprávnenými osobami také, ktoré ho navrhnú za kandidáta.

Jeho zámer stať sa po tretíkrát predsedom najvyššej súdnej inštancie sa nedá namietať. Koná legitímne. V súlade, ako zvykne hovoriť, so zákonom. Ak ho navrhnú, napríklad sudkyne a sudcovia Najvyššieho súdu, je to ich neodňateľné právo. Rovnako má právo byť zvolený v Súdnej rade, dodám, za rovnakých podmienok ako aj iní kandidáti.

Problém však nespočíva vo formálnom dodržiavaní a rešpektovaní zákona; zásadná otázka je či sudca Štefan Harabin spĺňa morálne a odborné predpoklady na zastávanie postu šéfa justície.

Diskvalifikácia už v roku 2003

Vrátim sa trochu do histórie. Na konci roku 2002 bol Štefan Harabin zvolený Súdnou radou, ktorej predsedal, za kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu. Jeho protikandidát Sergej Kohut podal sťažnosť na Ústavný súd a uspel. Ku zvoleniu Harabina došlo za ťažkého porušenia ústavnosti, ktorého sa dopustil práve tento kandidát. Hlasoval sám o sebe. Ústavný súd zabránil prezidentovi Richardovi Schusterovi, aby ho vymenoval.

Takáto diskvalifikácia Štefana Harabina by mala v inom justičnom pôsobisku postačovať na to, aby bol navždy vylúčený z uchádzania sa ofunkciu predsedu Najvyššieho súdu. Nestalo sa.

Minister ako kandidát na predsedu Najvyššieho súdu?

Aj po takom fiasku na Ústavnom súde sa časť sudkýň a sudcov rozhodla podporiť v roku 2009 kandidatúru Harabina za predsedu Najvyššieho súdu. Súdna rada bez váhania zvolila ministra spravodlivosti, t. j. politika, za kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu. Hrubé porušenie ústavnosti a zákonnosti zostalo bez patričnej odozvy. Do 24 hodín bol Štefan Harabin vymenovaný Ivanom Gašparovičom za predsedu.

Ozvalo sa niekoľko hlasov. Vyšli naprázdno. Bolo ich málo.

Mandát Štefana Harabina bol v rokoch 2009 až 2014 bez akýchkoľvek pochýb nelegitímny. Minister spravodlivosti sa nemohol v žiadnom prípade uchádzať o najvyššiu funkciu v slovenskej justícii. Politická moc, Súdna rada ani Ústavný súd si to „nevšimli“. Dôvod je jasný. „Náš človek“ na čele Najvyššieho súdu.

Koniec Harabina vo funkcii

Svojvoľnosti tohto predsedu Najvyššieho súdu by vystačili na knihu (nielen od Veroniky Prušovej). Všetci o nich vedeli, malá, srdnatá sudcovská komunita ich priamo a adresne kritizovala, ale mohutná masa sudcovského stavu zostala mĺkva alebo pasívna. V roku 2014 jeho výčiny skončili.

Prezident Kiska verejne deklaroval, že tohto sudcu by už za predsedu Najvyššieho súdu nevymenoval. Súdna moc ťarbavo, ale napokon pochopila. Zvolila za kandidátku Danielu Švecovú, ktorá je dodnes predsedníčkou Najvyššieho súdu.

Ešteže máme profesorov Dunninga a Krugera

Odchod z čela Najvyššieho súdu Štefana Harabina neznechutil. Nepochopil svoje negatívne pôsobenie v slovenskej justícii. Naopak. Pustil sa do sebaprezentácie. Všetci boli blbci, mafiáni, podvodníci, juristúti, napravo, naľavo, Fico, Kaliňák a aj iní. Klamstvá a jedovaté sliny na každom kroku, Výmysly a prekrúcanie faktov. Záplava slov, ktoré nepatria do slovníka sudcu, ba ani slušného človeka. Kandidovanie za hlavu štátu. Ohromné preceňovanie sa.

Nositelia Nobelovej ceny za psychológiu David Dunning a Justin Kruger by z neho mali radosť. Pre potvrdenie teórie o ich efekte (Dunningov-Krugerov efekt je typ poznávacej chyby, na základe ktorej menej kvalifikované osoby či osoby s nízkymi schopnosťami a kompetenciami v danej oblasti výrazne nadhodnocujú svoje schopnosti a výkon v porovnaní s ostatnými).

Sme hrdí na to, že súdime alebo nehasíme, čo nás nepáli?

Nepochybujem o tom, že sudkyne a sudcovia v našej krajine vnímajú aktivity Štefana Harabina. Je ich viac ako 1300. Viem, že niektorí z nich vďačia za svoje taláre práve tomuto človeku. Napriek tomu by som sa rád spýtal. Moja otázka súvisí s hrdosťou na povolanie sudcu.

Povedzte alebo odpovedzte bez vyhýbania, panie sudkyne a páni sudcovia Slovenskej republiky, ktorí z vás chcú za predsedu najvyššieho súdu Štefana Harabina? Môžete odpovedať, že taká anketa je dosť neštandardná. Nemáte žiadnu povinnosť zaujať nejaké stanovisko, nenesiete zodpovednosť za to, koho zvolí Súdna rada za kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu, prečo by sa mal sudca okresného súdu starať o to, kto je vrcholovým predstaviteľom slovenského súdnictva, vy nikoho neohovárate, neklamete, nešpiníte, len súdite a tak by som mohol pokračovať.

Uznávam. Pýtať sa pred voľbou kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu celej sudcovskej obce na jej názor je viac-menej neobvyklá aktivita. Vážené sudkyne a ctihodní sudcovia. Moja zvedavosť má svoj hlbší rozmer. Súvisí s dôveryhodnosťou slovenskej justície. Zabudnite na to, že nehasíme, čo nás nepáli. Kandidatúra Štefana Harabina totiž, chtiac-nechtiac, páli všetkých, ktorí sú morálne a odborne spôsobilí súdiť v našej krajine. Napokon, Harabin je sudca ako vy všetci. Trúfli alebo chceli by ste sa správať ako on? Silne pochybujem.

Mlčať je cesta do pekla

Ak súhlasíte výslovne (navrhovatelia Štefana Harabina za kandidáta a jeho voliči v Súdnej rade, ktorí zostanú neznámi, lebo sa hlasuje tajne) alebo mlčky, aby sa človek jeho razenia  posadil na stoličku predsedu Najvyššieho súdu, tak budete posudzovaní naďalej, aj keď poväčšine nespravodlivo, podľa jeho doterajšieho pôsobenia v súdnictve Slovenskej republiky.

Prítulní k aktuálnej politickej moci, neštítiaci sa prenasledovať názorových oponentov, majúci kontakty na osoby z mafiánskych kruhov a kriminálnych bielych golierov, presadzujúci svoje názory napriek platnému právu, robiaci čudesné procesné chyby, koketujúci s alternatívnymi médiami, atď.

Neradostná, viac-menej reálna perspektíva.

Existuje však dosť spôsobov, ako sa verejne alebo vo vnútri súdneho systému ozvať proti voľbe takého kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu, akým je Štefan Harabin. Výber je na vás. Apel je ozaj vo vašom životnom záujme, ľudí v talároch. Pomôžete slovenskej spravodlivosti urobiť malý, ale rozhodujúci krok na pozviechanie sa z marazmu Harabinovej éry, ktorá, ako vidno, sa stále usiluje o ovládnutie slovenskej justície. Nemali by ste to pripustiť.

 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Harabin predsedom Najvyššieho súdu? Otázky, na ktoré by si mali odpovedať sudkyne a sudcovia

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri