Jankovská v politike skončila a vracia sa na súd. Aj s podozreniami

https://a-static.projektn.sk/2019/09/VS1_0872.jpg| dennikn.sk | Veronika Prušová |

Monika Jankovská oznamuje odchod z funkcie štátnej tajomníčky. Foto N – Vladimír Šimíček

Premiérovi neprekáža, že Jankovská prechádza z ministerstva priamo na súd. Prezidentka hovorí o pochybnostiach, ktoré pri bývalej štátnej tajomníčke pretrvávajú, šéfka súdnej rady sa na to pozrie koncom mesiaca.

Monika Jankovská sa po siedmich rokoch v politike vracia na súd. Po tom, ako nominantka Smeru v utorok ohlásila demisiu, ju vláda odvolala z funkcie štátnej tajomníčky na ministerstve spravodlivosti. Jej nástupcu zatiaľ vláda nevymenovala.

Jej návrat medzi sudcov nevyvoláva pochybnosti len preto, že bola dlhé roky v politike a v roku 2016 za Smer kandidovala aj do parlamentu. Dôležité sú aj okolnosti, za akých musela z funkcie odísť. Aj tie vyvolávajú otázku, či je vhodné, aby si opäť obliekala talár a rozhodovala v súdnych sporoch.

Jankovská odišla po dva týždne trvajúcom tlaku, keď jej polícia zaistila mobil pre podozrenia z komunikácie s Marianom Kočnerom. Rovnako zasahovali aj u ďalších bratislavských sudcov vrátane Jankovskej sestry.

Len 34 percent ľudí podľa posledných prieskumov dôveruje našim súdom. „Jediné, čo môže sudca konať, sú jeho súdne rozhodnutia. Nič iné. Či sa zlepší alebo zhorší dôveryhodnosť justície mojím návratom do talára, je bezpredmetné," povedala Jankovská.

Čaputová: Pochybnosti pretrvávajú

Prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá ju ako jedna z prvých verejne vyzvala na odchod, si to však celkom nemyslí. „Vzniknuté pochybnosti o dôveryhodnosti, ktoré stáli za apelom politikov a verejnosti na pani Jankovskú, pretrvávajú aj po jej rezignácii z postu štátnej tajomníčky," reagovala na otázku o jej pôsobení ako sudkyne.

Naopak, premiér Peter Pellegrini (Smer) sa k otázkam návratu Jankovskej na súd veľmi vyjadrovať nechcel. „Zodpovedám za vládu a nechcite odo mňa, aby som zodpovedal aj za súd," reagoval s tým, že nemá žiadne dôkazy.

Jankovská si s Kočnerom podľa televízie Markíza vymenila tisíc správ. Premiér sa pýtal, či niekto videl obsah aspoň jednej z nich. Podotkol, že ak aj odvolanej štátnej tajomníčke zobrali mobil, nemusí to byť preto, že by mala byť obvinená. Polícia pritom potvrdila, že Jankovskej aj iným bratislavským sudcom zaistila mobily v rámci trestného konania vo veci pre podozrenie z korupcie a zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Pellegrini sa Jankovskej na kontakty s Kočnerom nepýtal. „Každý zodpovedá za svoje činy. Vyšetrujte, obviňujte, odsudzujte." Predseda vlády očakáva, že ak sa preukáže, že Jankovská s Kočnerom komunikovala alebo robila nejakú nekalú činnosť, pritom nemusí ísť hneď o trestnoprávnu rovinu, tak sa súdna rada s ňou aj s ďalšími sudcami vyrovná.

„Ak niekto porušuje zákony, tak bude potrestaný. Ak nemáme dôkazy, tak ho nebudem verejne popravovať. To už potom nie je demokracia, ale anarchia," skonštatoval Pellegrini, ktorý nemá problém ani s tým, ak sudca prechádza z politickej funkcie priamo do talára.

Minister spravodlivosti: Radšej vidím sudcov v talári

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) opakovane hovorí, že je proti tomu, aby sudcovia prechádzali do politiky a späť. Platí to aj pri Jankovskej, a preto nie je nadšený z jej návratu na bratislavský súd. „Všeobecne som sa už vyjadril, že radšej vidím sudcov v talári ako na rôznych stážach," dodal s tým, že „keď niekto chce súdiť, nech súdi, ak si chce vybrať inú kariéru, nech sa rozhodne".

Nedávno kritizoval aj Štefana Harabina za to, že kandidoval za prezidenta a potom sa po kampani vrátil na Najvyšší súd.

Lenže zákon tým Jankovská ani Harabin neporušujú. Minister hovorí, že zviazané ruky má aj v prípade ďalších sudcov, ktorí prišli po zásahu polície o mobily. Je presvedčený, že ak sú pri nich vážne podozrenia, tak by polícia mala nielen konať len vo veci, ale ich aj obviniť. „V tom momente vieme zakročiť," dodal.

Nevidí priestor ani na výzvu sudcom, nech sa dočasne vzdajú funkcií, prípadne odídu na dovolenku, kým sa podozrenia neprešetria. „Bolo by to zasahovanie do nezávislosti súdov. Na to je skôr súdna rada. Tá je oprávnená zakročiť a komunikovať so sudcami," vysvetľoval Gál.

Apel na sudcov: Na alibizmus nie je čas

Aj prezidentka hovorí, že je v prvom rade na sudcoch a sudcovskej samospráve, aby sa zasadili o dobré meno a dôveryhodnosť súdnictva. Čaputová predpokladá, že sudcami, o komunikáciu ktorých sa zaujímajú orgány činné v trestnom konaní, sa v rámci svojich možností bude zaoberať súdna rada. „Sme v situácii, v ktorej si nemôžeme dovoliť alibizmus," odkázala.

A čo na to predsedníčka súdnej rady Lenka Praženková? Najskôr cez hovorkyňu odkázala, že bude reagovať v priebehu týždňa. Po opakovanej výzve poslala stanovisko. Pripúšťa v ňom, že aktuálne informácie o podozrení z korupcie v súdnictve a o možnom zneužívaní právomoci verejného činiteľa môžu mať vplyv na výsledky prípadného nového hodnotenia dôvery ľudí v justíciu.

Foto N – Tomáš Benedikovič

„Avšak významným faktorom budú konkrétne výsledky prešetrenia medializovaných podozrení orgánmi činnými v trestnom konaní," dodala Praženková, ktorá tento rok navrhla Jankovskú za kandidátku na ústavnú sudkyňu. Poslanci ju však nevybrali.

K otázke, ako ovplyvní dôveryhodnosť justície návrat Jankovskej do talára, sa predsedníčka súdnej rady nevyjadrila. Vysvetlila, že sudca môže požiadať o prerušenie funkcie sudcu z vážnych osobných alebo rodinných dôvodov. Následne o tom rozhoduje minister spravodlivosti. „Podanie takejto žiadosti zo strany sudcu nie je možné od sudcu vynucovať akýmkoľvek spôsobom," dodala pri otázke, či bude o prerušení funkcie hovoriť s Jankovskou.

Mlčanie

Štátna tajomníčka pôvodne pôsobila na Krajskom súde v Trenčíne. V apríli tohto roku sa dala preložiť do Bratislavy. Súdnej rade to vysvetľovala tým, že sa rozvádza a potrebuje sa v hlavnom meste starať o chorú matku. Tvrdila to krátko potom, ako mala ambíciu ísť na Ústavný súd, ktorý sídli v Košiciach a je zavalený nevybavenou agendou.

Súdna rada jej vyhovela, a preto by teraz mala nastúpiť na Krajský súd v Bratislave. Predsedá mu Ľuboš Sádovský, ktorý otázky o návrate Jankovskej do talára považuje za predčasné. Predčasné sú podľa neho preto, že ešte nemá oficiálne potvrdené, že Jankovská odchádza z ministerstva a nastupuje na súd.

Mlčí aj predseda ústavnoprávneho výboru Robert Madej zo Smeru, ktorý Jankovskú presadzoval za parlament do súdnej rady. Na otázky k jej návratu na súd nereagoval. Rovnako ani podpredseda výboru Tibor Bernaťák zo SNS.

Opozícia ju nechce vidieť ako sudkyňu

Pre opozíciu je návrat Jankovskej neprijateľný. „My takúto sudkyňu nechceme a urobíme všetko pre to, aby skončila aj ako ctihodná sudkyňa," povedal Igor Matovič z OĽaNO, ktorý každý deň organizoval pred ministerstvom spravodlivosti demonštrácie za odvolanie Jankovskej.

„Podľa toho, čo mi je známe o doterajšom pôsobení pani Jankovskej, som presvedčený, že by nemala byť štátnou tajomníčkou, poslankyňou ani sudkyňou," reagoval poslanec Ondrej Dostál (OKS, v klube SaS).

Pavel Nechala z PS/Spolu hovorí o pozastavení funkcie sudkyne. Rovnako reagoval aj Juraj Šeliga zo strany Za ľudí. „Monika Jankovská by mohla mať v sebe toľko reflexie a pozastaviť si výkon funkcie sudkyne. Nie je vhodné, aby nastúpila rovno na krajský súd, pretože ešte len včera bola politička – štátna tajomníčka."

Takýto rýchly prechod podľa neho je aj bez podozrení z komunikácie s Kočnerom neprijateľný. „Je to výzva, aby sa upravila vôbec možnosť sudcov zastávať iné ako sudcovské funkcie, prípadne stanovila lehota, ktorá musí uplynúť, kým sa vrátia do talára," dodal.

Hovoriť budú na konci mesiaca

V kompetencii súdnej rady je neustále vyhodnocovať, či sudcovia spĺňajú predpoklady sudcovskej spôsobilosti. Aj preto si predsedníčka rady vyžiadala oficiálne informácie z generálnej prokuratúry. Takéto prehodnocovanie by sa potom malo týkať nielen Jankovskej, ale aj všetkých sudcov s odobratými mobilnými telefónmi.

Lenže šéfka súdnej rady Praženková chce o tom rokovať na konci mesiaca. Prečo až s takým časovým odstupom, sa pýta aj člen rady Pavol Žilinčík. Považuje to za chybu. „V tejto zvlášť vážnej situácii sa tým funkcia člena rady stáva len formou bez obsahu," dodal.

Žilinčík je v rade ako nominant prezidentky. V hodnotení návratu Jankovskej je zdržanlivý. „Pocitovo sa vyjadrovať v súčasnosti nechcem a na faktické informácie o dôvodoch postupu NAKA ešte čakáme." No pripomenul, že práve na návrh súdnej rady nedávno Ústavný súd zrušil bezpečnostné previerky sudcov. Nový mechanizmus, ako preverovať ich integritu a morálny štandard, však zatiaľ nemajú.

„Najbližšie dni teda ukážu, či sme schopní ich vytvoriť a aj zmysluplne uplatňovať, alebo ide hlavne o to, aby žiadne také mechanizmy reálne neexistovali. S odôvodnením, že za všetko zlé aj tak môžu médiá, politici a neinformovaná verejnosť. Taký záver by pre korupciu v súdnictve znamenal úplne nový level komfortu," skonštatoval Žilinčík.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Jankovská v politike skončila a vracia sa na súd. Aj s podozreniami

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri