Kočner v Threeme s Jankovskou: Nech sudkyňa so zmenkami robí, čo má, lebo skončí „na Kuciaka“

| dennikn.sk | Monika Tódová | 3. októbra 2019 |

„Nech robí, čo má, lebo skončí ‚na Kuciaka‘,“ písal Kočner Jankovskej odkaz pre sudkyňu Zuzanu Maruniakovú, ktorá mu ako jediná vyhovela v kauze zmenky bez toho, aby vôbec skúmala podpis Pavla Ruska. Maruniakovú celý čas riadila Jankovská.

Súdna rada v pondelok rokovala o sťažnosti predsedu bratislavského krajského súdu Ľuboša Sádovského. Prekáža mu zákrok polície voči sudcom a sudkyniam bratislavských súdov a štátnej tajomníčke ministerstva spravodlivosti Monike Jankovskej (Smer). Polícia im zhabala mobily pre správy v Threeme Mariana Kočnera.

Komunikácia Kočnera a v súčasnosti už bývalej štátnej tajomníčky Jankovskej je naozaj na sťažnosť, ale z opačného dôvodu, ako to urobil sudca Sádovský. Prečo ešte nie je Jankovská obvinená zo zneužitia právomocí verejného činiteľa a prijímania úplatku? Prečo ju nezadržali? Prečo jej a aj ďalším sudkyniam neurobili napríklad domovú prehliadku?

Podľa komunikácie, ktorú zaistili policajti v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a ktorú má Denník N k dispozícii, totiž Jankovská priamo na Kočnerov pokyn nepretržite od septembra 2017 do mája 2018 riadila celú operáciu „zmenky“. Kočnerovi mala priniesť milióny eur od televízie Markíza a jej a ďalším dvom sudkyniam provízie za to, že sa na celom podvode podieľali. 

Klamala v priamom prenose

V utorok 3. septembra o 13:00 sa Jankovská postavila pred kamery, aby oznámila svoj odchod z funkcie. Polícia jej pár dní predtým zadržala mobil.

„Nepoznám ho, nekomunikovala som s ním, ani priamo, ani sprostredkovane, ani osobne, ani prostredníctvom iných osôb, nijako,“ hovorila presvedčivo o Kočnerovi a toto tvrdenie zopakovala aj po otázke novinárov.

Z Threemy je však zrejmé, že si s Kočnerom vymenili viac ako šesťtisíc správ, vrátane telefonátov. Lož bola jej denná pracovná metóda, ktorú s Kočnerom živo rozoberala. Ich vzťah bol intenzívny. Písali si denne, a to nielen „pracovne“, teda o tom, ako postupovať v prípade zmeniek televízie Markíza alebo ďalších káuz. Rozoberali aj vlastné súkromie či dovolenky.

Jankovská na tlačovej besede povedala, že polícii „dobrovoľne“ vydala prístupové kódy k svojmu mobilu „z dôvodu, že nemá čo tajiť“. Nechcela už však odpovedať na otázku, či polícii odovzdala úplne nový mobil, a teda nie ten, pomocou ktorého si dopisovala s Kočnerom.

Vyhrážala sa tiež orgánom činným v trestnom konaní a pýtala sa, kto ponesie zodpovednosť za to, ak sa ukáže, že s Kočnerovým mobilom niekto tri mesiace manipuloval. Povedala, že telefón bol minimálne tri mesiace „v dispozícii elitného siskára Petra Tótha“.

Kočner mu ho odovzdal, keď išiel v kauze zmenky do väzby, lebo mu dôveroval. Tóth neskôr začal proti nemu vypovedať a telefón odovzdal polícii.

„V priebehu týchto troch mesiacov mohol mať tento telefón k dispozícii aj niekto iný, to nevieme. Kde je garancia, že s týmto mobilným telefónom nebolo manipulované? Pýtam sa, či je takýto mobilný telefón dôvodom na taký neadekvátny zásah voči sudcom a prokurátorom. Je to bezprecedentné zastrašovanie sudcov,“ hovorila Jankovská.

Bola tam, kde písala, že je

Kočner mal Jankovskú uloženú pod menom „Jakub“, tak sa volá jej syn. Ich komunikácia je taká podrobná a tak detailne mapuje Jankovskej život alebo aj pohyb, že nie je pochýb o tom, že Kočnerovi odpisovala práve ona.

Je nereálne, aby sa Petrovi Tóthovi v lete 2018, keď odovzdával Kočnerov mobil, podarilo vymyslieť takúto konverzáciu. Ide o viac ako šesťtisíc vzájomných správ. Denník N si ich preštudoval a overoval fakty a skutočnosti, o ktorých sa počas ôsmich mesiacov navzájom informovali.

Jankovská napríklad 5. októbra informovala Kočnera, že musí ísť do Michaloviec otvoriť zrekonštruovanú budovu súdu, lebo „Mumlavá je chorá a tá druhá pi… kojí“.

Mumlavou alebo „koktavou“ nazývala ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú. Nenávidela ju, rovnako ako štátnu tajomníčku Máriu Kolíkovú, ktorá mala v tom čase malé dieťa.

Aj fotografia TASR dokazuje, že Jankovská na druhý deň naozaj otvárala budovu súdu.

Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská 6. októbra 2017 naozaj otvárala zrekonštruovanú budovu michalovského súdu. Foto – TASR

Na Vianoce 2017 zasa Kočnerovi písala, že sú v Mexiku a jej vtedy ešte manžel, gynekológ Tibor Jankovský sa tam s deťmi potápa. Jankovský zverejnil fotografie z potápania v Mexiku aj na svojom Facebooku.

 

Jankovskej vtedajší manžel Tibor zverejnil zábery z dovolenky a z potápania v Mexiku aj na Facebooku.

Takýchto správ sú v Threeme tisíce. Podľa nich polícia môže

zrekonštruovať Jankovskej pohyb a aj to, či vtedy naozaj robila to, čo písala Kočnerovi: napríklad či sa zúčastňovala na rokovaní vlády, či letela na služobnú cestu do zahraničia.

A môžu ísť do pi…

Ešte vážnejšie ako nenávisť k Žitňanskej doplnená rasistickými poznámkami („Nepodceňujte koktavú a jej židovskú lobby“) alebo politické intrigy, ktoré Jankovská s Kočnerom sprisahanecky pripravovali aj na kolegov v Smere, je podozrenie z trestného činu korupcie a zneužitia právomocí verejného činiteľa, ktorého sa podľa Threemy mala dopustiť.

Zo zaistených správ vyplýva to, čo doteraz netušil ani prokurátor Ján Šanta, ani právnici Markízy – Jankovská bola Kočnerovou hlavnou spojkou na sudkyňu Zuzanu Maruniakovú. Tá v apríli 2018 rozhodla, že jedna zo štyroch zmeniek, ktoré vraj v roku 2000 Kočnerovi podpísal Pavol Rusko, je pravá.

Ide o zmenku za 8,3 milióna eur. Z Threemy vyplýva, že Jankovská priamo na pokyn Kočnera riadila Maruniakovú, ako má rozhodovať, aké dôkazy má pripustiť alebo kedy má vytýčiť pojednávanie.

Pomáhala jej ešte jedna sudkyňa bratislavského okresného súdu. Zatiaľ nie je známe, že by polícia zakročila aj voči nej.

„Dnes podrobili na katedre papiera CHTF STU zmenku spektrálnej analýze, urobili rozbor zloženia papiera, v utorok idem ešte na nejakú špeciálnu analýzu. Zatiaľ je výsledok, že zmenka je MINIMÁLNE 15 ROKOV STARÁ !“ hlásil Kočner koncom septembra 2017 Jankovskej. Písal, že „snáď by to mohlo Zuzku presvedčiť, aby sa pohla“.

Sudkyňa Maruniaková kedysi pracovala na Jankovskej sekretariáte na ministerstve a vďaka Jankovskej sa stala neskôr sudkyňou. Kočner ju tlačil do toho, aby vo veci vytýčila prvé pojednávanie. Chcel mať právoplatný rozsudok aspoň v jednej zmenke do volieb, pretože neskôr by to už podľa neho nemuselo vyjsť. Kočnerovi záležalo na Smere a spolu s podnikateľom Norbertom Bödörom robili všetko pre to, aby sa strana udržala pri moci čo najdlhšie.

Jankovská odpísala, že sa s Maruniakovou pokúsi spojiť.

10. októbra 2017 Jankovská Kočnerovi hlásila: „Mumla berie spisy.“

Kočner nebol spokojný: „Aké? Markíza? Sa dalo čakať. Čo sa vlečie, to sa poj…e. Už to malo byť dávno rozhodnuté. Tak verme tomu, že tam Slimák nič nedo…al.“

Slimákom obaja volali sudcu Okresného súdu v Petržalke Michala Sobolovského, ktorý mal pridelené prípady ďalších Kočnerových zmeniek (spolu boli štyri). Aj tohto sudcu sa snažili ovplyvniť, ale z komunikácie vyplýva, že sa im to nedarilo, hoci na to chceli využiť aj jeho manželku.

Čo sa 10. októbra 2017 dialo? Ministerstvo spravodlivosti Denníku N potvrdilo, že spisy v kauze Markíza vtedy naozaj išli na kontrolu.

„Ministerstvo listom zo dňa 9. októbra 2017 požiadalo predsedu Okresného súdu Bratislava V o zaslanie troch spisov týkajúcich sa kauzy zmenky. Tieto boli ministerstvu doručené dňa 10. októbra 2017. Po preštudovaní spisov boli tieto vrátené súdu listom zo dňa 11. októbra 2017,“ potvrdila hovorkyňa ministerstva Zuzana Drobová. Predsedu súdu tiež ministerstvo požiadalo, aby „dohliadol na plynulý priebeh týchto konaní a taktiež aby ministerstvu v pravidelných intervaloch zasielal správu o stave daných konaní“.

„Všetky. Dobre, že nič dokopy nerobili, len procesne,“ písala Jankovská, aby Kočnera upokojila.

Koncom októbra Kočner informoval Jankovskú o výsledku posudku, ktorý si pre istotu chystal na súd. „Zmenky sú pravé.“

Ona mu poslala palec hore.

„A môžu ísť do pi..,“ odpísal.

Vymaž, prosím, pre istotu

Začiatkom novembra Kočner chcel, aby už Maruniaková vytýčila termín. „Zájdeš za tou Zuzou prosím? Dnes by bol kupec na zmenky, stačilo by mu prvostupňové rozhodnutie. Nedáva síce veľa, ale hneď… Keď bude znalecký, tak Zuza by mohla rozhodnúť. Nech už sa niečo konečne pohne. Vianoce za dverami,“ prosil Kočner Jankovskú.

„Jasné, dám ti vedieť,“ odpísala ona.

Keďže Maruniaková pojednávala, Jankovská sa ozvala až o niekoľko hodín. „Zuzka píše, že výborne. Píše, že v pondelok to vybaví, tak dúfam, že áno. Vymaž prosím, pre istotu,“ napísala Jankovská.

„Vymazané,“ odpovedal Kočner.

Napriek tomu mal komunikáciu zálohovanú v mobile, a tak sa k nej dostali aj znalci z polície.

Nech máme zarobené

4. novembra 2017 sa konali župné voľby. Smer stratil štyri krajské mestá, ktoré dovtedy ovládal. Jankovská sa pýtala Kočnera, ako hodnotí výsledok. On to vyhodnotil tak, že je to silná facka. Tak ako aj v komunikácii s inými ľuďmi, kritizoval Roberta Fica, že nevie byť radikálny, a tvrdil tiež, že Robert Kaliňák mal už dávno odísť z funkcie ministra vnútra.

„Takže treba zabrať so Zuzou, nech máme aspoň zarobené, lebo po voľbách už to nebude možné, je reálny kupec. Stačí mu jedno právoplatné rozhodnutie, nech nám uvoľní zmenku, a do 10 dní má posudok. A na január môže vyhodiť pojednávanie,“ úkoloval Kočner štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti.

Na termín tlačil celý november. Nepáčilo sa mu, že sudca Sobolovský vytýčil termín skôr ako Maruniaková. U Maruniakovej si bol rozsudkom v jeho prospech istý a chcel, aby ona prvá rozhodla. Myslel si, že jej rozsudok bude potom inšpiráciou aj pre Sobolovského. S Jankovskou sa dohadovali, čo ešte treba doložiť do spisu a ako by to mohli najlepšie vymyslieť.

„Zuzka tu má babku a rodičov, že až štvrtok može

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Kočner v Threeme s Jankovskou: Nech sudkyňa so zmenkami robí, čo má, lebo skončí „na Kuciaka“

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri