Súdna rada: Jankovská sa vlani s Kočnerom aj stretla, hrozí jej ďalší disciplinárny návrh

undefined| dennikn.sk | Veronika Prušová | 26. novembra 2019 |

Na súdnej rade sa verejne čítala komunikácia z Kočnerovej Threemy. Išlo o správy s Monikou Jankovskou aj so sudcom Vladimírom Sklenkom. Sudcovia už nemajú pochybnosť o tom, že si s Kočnerom písali.

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská sa vďaka procesným chybám možno vyhne jednému disciplinárnemu konaniu, no je pravdepodobné, že čoskoro bude čeliť ďalšiemu návrhu. A tentoraz sú dôvody stíhania vážnejšie ako klamstvo o dovolenke u vplyvného advokáta Radomíra Bžána. Ide o to, že minimálne raz sa minulý rok stretla s Marianom Kočnerom a komunikovala s ním intenzívne cez aplikáciu Threema. Vyplýva to zo zistení súdnej rady.

Ako vysvetlila predsedníčka osobitnej komisie súdnej rady Elena Berthotyová, v komunikácii Jankovská vystupovala pod emotikonom päste či pod prezývkou Jakub. Tak sa volá jej mladší syn. Nielen podľa krstného mena však dokázali Jankovskú identifikovať. Presvedčivé je aj množstvo osobných údajov, o ktorých Kočnerovi písala. Napríklad dátum svojho narodenia, meno exmanžela či druhého syna.

Popiera 5380 správ

Bývalá štátna tajomníčka začiatkom septembra, keď sa vzdávala funkcie na ministerstve spravodlivosti, tvrdila, že Kočnera nepozná a nikdy s ním nekomunikovala.

Osobitná komisia súdnej rady naštudovaním vyšetrovacieho spisu zistila, že to, čo písali médiá o Jankovskej, sa zhoduje s tým, čo sa v Threeme skutočne píše. S Kočnerom si údajne vymenila presne 5380 správ. Ich komunikácia presahovala šesťtisíc riadkov. S v tom čase obvineným mafiánom si aj telefonovala a posielala obrazové správy – tie sa už nepodarilo dešifrovať.

Okrem toho sa minimálne raz, v januári 2018, údajne aj stretli. 15. januára 2018 Jej Kočner napísal: „Ahoj. Stretko zajtra 11:30 u mňa. Potvrď.“ Po chvíľke prichádza od Jankovskej odpoveď: „Potvrdzujem.“ Mafián jej ešte dáva inštrukcie, že na stretnutie ju dovezie „Darča“. „Budem na slušno v kostýme ako teta Agáta!“, odpísala ešte Jankovská.

„Darča“ je Jankovskej kamarátka Darina Lenartová, ktorá si s Kočnerom tiež písala. Práve ona na druhý deň, teda 16. januára, kedy sa mali stretnúť, Kočnerovi napísala, že „Lukyna nadšená ako si všetko po p… zorganizoval…“

V tom čase už boli o Kočnerovi známe viaceré vážne podozrenia. Osobitná komisia rady sa podozrivými sudcami zaoberá už viac ako dva mesiace a oboznámila sa aj s vyšetrovacími spismi.

Berthotyová skonštatovala, že podľa záverov komisie sa Jankovská mohla dopustiť viacerých porušení povinností sudcu. Tým najzávažnejším je porušenie zásad sudcovskej etiky. „Existuje aj vážne podozrenie, že došlo i k strate sudcovskej spôsobilosti, teda morálneho štandardu a integrity,“ dodala.

Disciplinárny návrh na Jankovskú môže podať predsedníčka súdnej rady Lenka Praženková. Je na nej, či vypočuje odporúčanie svojich kolegov z rady. Zatiaľ sa zdá, že sa tomu brániť nebude. Zatiaľ nehovorí, kedy návrh podá, ale naznačuje, že to bude závisieť len od rýchlosti spracovania podkladov.

Poistka proti spackanému konaniu

Ak Praženková v tomto duchu disciplinárny návrh podá, iný trest ako zbavenie funkcie sudcu neprichádza do úvahy. „Predpokladám, že áno,“ skonštatovala Berthotyová. Praženková sa zatiaľ bližšie k návrhu nevyjadrila.

Predsedníčka osobitnej komisie nechcela špekulovať o tom, či je nový disciplinárny návrh akousi poistkou voči Jankovskej. Už jeden návrh totiž voči nej podal minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd), a to práve za klamstvá o dovolenkovom stretnutí u Bžána.

Predsedníčka súdnej rady Lenka Praženková. Foto – TASR

Gál ju za to navrhol vyzliecť z talára, a súčasne s disciplinárnym návrhom žiadal pre Jankovskú aj o pozastavenie výkonu funkcie sudkyne. Disciplinárny senát mu vyhovel, a tak Jankovská vôbec nepojednáva a ani nemôže chodiť na súd.

Lenže disciplinárny senát urobil viaceré procesné pochybenia, pre ktoré hrozí, že jeho rozhodnutie bude zrušené. Preto platí, že ak by Praženková podala na Jankovskú nový disciplinárny návrh, môže opätovne žiadať aj to, aby jej dočasne zakázali súdiť.

Pri Sklenkovi si všimli aj dary od Kočnera

Ešte v zložitejšej situácii sa po štvrtku ocitol sudca Vladimír Sklenka. Ten nekomunikuje od vypuknutia celej kauzy, teda od augusta, keď aj jemu polícia zaistila mobil. Podozrenia neprišiel vysvetliť ani na súdnu radu.

Z komunikácie, ktorú na zasadnutí čítala Berthotyová členom súdnej rady, je jasné, že má čo vysvetľovať. Sklenka si s Kočnerom vymenil 9722 správ. Aj on sa identifikoval: používal emotikon pohára. V správach poslal mafiánovi svoj pracovný e-mail, osobné údaje svojej manželky, písali si o jeho synovi, ktorého meno sa zhoduje s realitou.

Z komunikácie ďalej vyplýva, že okrem „vianočného“, čo podľa kontextu správ bolo označenie úplatku v čase sviatkov, o čom už Denník N písal, prijímal od Kočnera aj iné dary. Napríklad mobil a návštevu v golfovom areáli v Báči. Okrem toho cez manželku fakturoval nereálne výdavky, ktoré mu Kočner uhrádzal.

Popri tom, že rovnako ako Jankovská stratil predpoklady sudcovskej spôsobilosti, tak navyše v rozpore s etickými zásadami prijímal ako sudca aj dary.

Pri dvoch sudcoch neskončia

Ako naznačila Berthotyová, pri dvoch disciplinárnych návrhoch sa to zrejme neskončí. „Ani ďalší sudcovia sa nenachádzajú v takzvanej bezpečnej zóne,“ skonštatovala. Čo to znamená? Napríklad to, že minimálne voči sudkyni Zuzane Maruniakovej, ktorá rozhodla podozrivé zmenky v prospech Kočnera, bude komisia zbierať ďalšie podklady.

Rovnako aj voči sudkyni Denise Cvikovej, ktorá podľa Threemy na pokyn od Jankovskej pomáhala Maruniakovej pri rozhodovaní v kauze zmenky. Údajne za to dostali aj peniaze.

Predvolanie na komisiu má už teraz isté bývalý predseda Okresného súdu Bratislava III David Lindtner. Ako jediný komunikáciu s Kočnerom priznal. To ho však nezbavuje viny a svoje správy s ním bude komisii vysvetľovať. Je možné, že už na budúci týždeň. Lindtner sa už vzdal funkcie predsedu súdu.

Ani Jankovskej sestra, sudkyňa Andrea Haitová, sa ešte nezbavila podozrení. Najmä preto, lebo rozhodovala v odvolacom senáte v kauze ďalšej Kočnerovej zmenky. A to pôvodne nemala. Do senátu sa dostala ako náhradníčka a zhodou okolností krátko pred Vianocami.

Túto kauzu musel vysvetľovať komisii aj predseda krajského súdu Ľuboš Sádovský. Zdá sa, že jeho vyjadrenia členov súdnej rady nepresvedčili. „Neuspokojila nás jeho odpoveď,“ skonštatovala Berthotyová. Vysvetlila, že komisia si vypočuje aj ostatných sudcov, ktorí v tejto kauze na krajskom súde rozhodovali.

Neznáme prezývky

Neisto sa môžu cítiť aj sudcovia, ktorých mená nie sú ešte verejne známe. V Threeme sa totiž spomínajú mnohé prezývky. Je zrejmé, že pôsobia na súde, no ich identifikácia je ťažká. Ale aj to komisia preveruje. Ak ich odhalí, čaká ich pozvánka na vypočutie. „Bude v ich vlastnom záujme to vysvetlenie podať,“ dodala Berthotyová.

Skonštatovala, že Sklenka si o mnohých vnútorných informáciách písal nielen zo „svojho“ Okresného súdu Bratislava I, ale aj z krajského či Najvyššieho súdu. „Sudcov delil na použiteľných a nepoužiteľných,“ priblížila Berthotyová a prezradila, že spomínal aj to, že niektorí konali v „prospech inej záujmovej skupiny“.

 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Súdna rada: Jankovská sa vlani s Kočnerom aj stretla, hrozí jej ďalší disciplinárny návrh

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri