Správy s Kočnerom Jankovská nepozná. Vie len o nejakom nepravdepodobne znejúcom príbehu z médií

Monika Jankovská po rezignácii na post štátnej tajomníčky. Foto - TASR| dennikn.sk | Veronika Prušová | 13. januára 2020 |

Monika Jankovská po rezignácii na post štátnej tajomníčky. Foto – TASR

Pred osobitnou komisiou mala v pondelok hovoriť Monika Jankovská. Neprišla a namiesto toho poslala vyjadrenie advokáta. Komunikáciu s Kočnerom označila len za údajnú.

Dostala druhú šancu, no aj tak ju nevyužila. Bola si vedomá, že jej za to môže hroziť ďalší disciplinárny návrh. Napriek tomu bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti, dnes bratislavská krajská sudkyňa Monika Jankovská pred osobitnú komisiu súdnej rady neprišla.

Aj tentokrát to zhodila na péenku. Po svojom právnikovi Petrovi Kubíkovi poslala aj potvrdenie o práceneschopnosti. Ani ten na súdnu radu neprišiel. Poslal iba vyjadrenie pre členov komisie.

Jankovská sa v ňom sťažuje, že komisia od nej žiadala lekárske správy. V liste Kubík zdôraznil, že Jankovská, ktorá je opäť sudkyňou, nemá povinnosť prísť na rokovanie komisie a nie je jej povinnosťou ani preukazovať práceneschopnosť. „Súdna rada a ani akákoľvek jej pracovná komisia nemá žiadne oprávnenie skúmať zdravotný stav mojej klientky,“ písal Kubík komisii.

Komisia nechcela lekárske správy

„V žiadnom prípade sme sa nechceli zaoberať jej zdravotným stavom,“ dávala veci na pravú mieru predsedníčka komisie Elena Berthotyová. Vysvetľovala, že v prípade, ak sa Jankovská nedostaví, chceli vidieť legitimáciu o dočasnej péenke, vrámci ktorej by videli, či má povolené vychádzky.

Komisia jej chcela umožniť, že by prišla vypovedať vrámci týchto vychádzok kedykoľvek v januári. Z Jankovskej reakcie je však zrejmé, že nemá o to záujem.

Na PNku odišla Jankovská už v septembri, keď sa vzdala funkcie štátnej tajomníčky a mala nastúpiť na súd. Talár by však neobliekala, aj keby na péenke nebola. Čelí už dvom disciplinárnym konaniam, pričom v oboch prípadoch jej pozastavili výkon funkcie. Na súd teda chodiť tak či tak nemôže. Z akého dôvodu je práceneschopná, nie je známe.

Práceneschopnosť jej pomohla, aby sa vyhla prípadnému ďalšiemu disciplinárnemu návrhu. Jej ospravedlnenie totiž komisia akceptovala. „Nemusela prísť, nie je to jej povinnosť,“ skonštatovala aj Berthotyová, ktorá dodala, že všetci predvolaní sudcovia vedia, že ak prídu, je to v ich vlastnom záujme.

U Jankovskej nateraz nevidia dôvod pridávať ďalší disciplinárny návrh. A okrem toho, ako konštatovala Berthotyová, „všetko ostatné, čo sme sa z vyšetrovacích spisov dozvedeli, je skôr v rovine trestnoprávnej, a tam nemá naša komisia žiadne kompetencie“.

PN-ka a iné

Práve trestné konanie a možnosť, že si svojou výpoveďou pred komisiou pohorší, môže byť ďalší dôvod, prečo Jankovská neprišla. Osobitná komisia súdnej rady sa jej chcela pýtať aj na to, čo podľa nej môže súvisieť s trestným konaním.

„Tak, ako nemá nikto povinnosť voči policajným orgánom podávať vysvetlenia a informácie, ktorými by si prípadne mohol uškodiť, tým skôr nemá takúto povinnosť voči tretím osobám,“ napísal jej právnik Kubík.

Bývalá štátna tajomníčka má okrem toho vážne výhrady ku komisii ako takej. Nepozdáva sa jej, že niektorí členovia ju už teraz považujú za vinnú. Prekáža jej, že niektorí členovia komisie si myslia, že ju treba za každú cenu vyzliecť z talára.

Monika Jankovská. Od začiatku komunikáciu s Kočnerom popiera. Trvá na tom doposiaľ. Foto N – Vladimír Šimíček

„Touto cenou by však nemalo byť účelové a úskočné konanie nehodné súdnej rady, obchádzajúce zákon, narúšajúce dôstojnosť a dôveryhodnosť justície, nerepšpektujúce prezumpciu neviny a požiadavku zákonnosti dôkazov,“ napísal Kubík.

V liste apeloval na členov komisie, ale aj súdnu radu, aby rešpektovali neverejnosť prípravného trestného konania a požiadavku zákonnosti dôkazov, ktorá sa vzťahuje aj na disciplinárne konanie.

Celá komunikácia je len údajná

Jankovská spochybňuje medializovanú komunikáciu s Marianom Kočnerom. Stále o nej píše ako o údajnej. Aj v septembri, keď odchádzala s ministerstva, vyhlásila, že sa s Kočnerom nepozná a nikdy s ním nekomunikovala.

Z Threemy pritom vyplýva, že si navzájom mali vymeniť 5380 správ a aj sa stretnúť. V komunikácii sú uvedené aj osobné údaje, ktoré komisiu súdnej rady presvedčili,  že Jankovská si s Kočnerom skutočne písala a klamala, keď to poprela. Aj preto čelí disciplinárnemu návrhu.

Kubík vo vyjadrení však stále píše o „údajných prepisoch údajnej komunikácie“. Jankovskej vraj vôbec nie je známy pôvod tejto údajnej komunikácie. Na rozdiel od členov osobitnej komisie ani nemala možnosť nahliadnuť do vyšetrovacieho spisu.

„Pozná samozrejme z médií nepravdepodobne znejúci príbeh o mobilnom telefóne údajne patriacom Mariánovi Kočnerovi, ktorý sa mal cca 3 mesiace nachádzať nedotknutý na sedadle spolujazdca jedného osobného automobilu, až ho polícii odovzdal bývalý spravodajský dôstojník,“ napísal Kubík.

Mal na mysli Petra Tótha, niekdajšieho Kočnerovho spolupracovníka, ktorý neskôr polícii vydal jeho mobil.

Spochybňujú dáta z Kočnerovho telefónu

Kubík píše vo vyjadrení aj o tom, že Kočnerov telefón dostal Europol, ktorý pravdepodobne využil externú firmu, aby z neho získala zálohu dát. Z nich mali pochádzať prepisy, ktoré citovali aj médiá. Jankovská podľa Kubíka pravosť týchto dát spochybňuje. Nevie vraj, či sú to dáta, ktoré boli po celý čas v telefóne alebo ich tam niekto dodatočne dal.

Pripomína, že Jankovská je trestná sudkyňa, a teda „nemôže nevnímať nepreukaznosť pôvodnosti týchto údajných prepisov údajnej komunikácie“. Je vraj prekvapená z toho, že viacerí sudcovia – členovia komisie vyvodzujú z nich kategorické skutkové závery a bez ďalšieho tieto údajné prepisy údajnej komunikácie považujú za pravde zodpovedajúce.

Nespochybňuje, že aj sudcovia majú právo zastávať občianske postoje, a to že si vytvárajú hodnotiace úsudky na základe akýchkoľvek dostupných informácií. Mali by však podľa Jankovskej a Kubíka striktne rešpektovať požiadavku zákonnosti dôkazov.

Maruniakovú a Cvikovú priznala

Pondelkové vypočutie Jankovskej sa nemalo týkať len jej zaisteného mobilu, o ktorý prišla v auguste rovnako ako aj iní sudcovia. Mala hovoriť aj o svojich vzťahoch so sudkyňami Zuzanou Maruniakovou a Denisou Cvikovou. Obe pôsobili na ministerstve spravodlivosti a rovno z úradníckeho kresla prešli na súd.

Z Threemy vyplýva, že Maruniakovú bývalá štátna tajomníčka riadila, aby rozhodla kauzu vyše osemmiliónovej zmenky voči televízii Markíza v prospech Kočnera. Pomáhať s rozhodovaním jej mala aj Cviková. Obe, ako aj Jankovská, mali za to dostať finančnú odmenu.

Cviková sa dokonca objavila aj na vyhlásení rozsudku. Zachytili ju kamery pri vchádzaní do pojednávacej miestnosti. Brala to ako výpomoc kamarátke počas svojho voľna.

Jankovská priznala, že obe sudkyne pozná ako bývalé kolegyne a sú aj osobné známe.

Predsedníčka komisie vysvetlila, že členovia chceli Jankovskú k obom sudkyniam vypočuť, aby uzavreli ich prípady. V jednom z nich sa to aj podarilo a už je vraj aj napísané uznesenie, v ktorom odporučia jej disciplinárne stíhanie. Berthotyová nemenovala, či ide o Maruniakovú alebo Cvikovú.

V prípade, ktorý ešte komisia neuzavrela, chce požiadať o súčinnosť NAKA. Podľa Berthotyovej by už na najbližšom zasadnutí súdnej rady, ktoré má byť koncom januára, malo byť jasné, či chcú disciplinárne stíhať obe sudkyne alebo len jednu.

 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Správy s Kočnerom Jankovská nepozná. Vie len o nejakom nepravdepodobne znejúcom príbehu z médií

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri