Šesťkrát kandidoval, až teraz to konečne vyšlo. Novým ústavným sudcom sa stal Robert Šorl

Robert Šorl. Foto - TASR| dennikn.sk | Veronika Prušová | 30. septembra 2020 |

Robert Šorl. Foto – TASR

Po dlhých rokoch šéfovania na Okresnom súde v Prievidzi čaká Roberta Šorla dvanásťročné pôsobenie na Ústavnom súde v Košiciach. Do funkcie ho vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová.

Do prezidentského paláca prišiel Robert Šorl (45) ako predseda Okresného súdu v Prievidzi, odišiel z neho ako ústavný sudca. Práve jeho si prezidentka Zuzana Čaputová vybrala z dvojice zvolených kandidátov.

O podporu poslancov sa Šorl uchádzal šesťkrát. Vždy patril k najpresvedčivejším kandidátom, parlamentom však neprešiel. Až do septembra. Spolu s ním poslanci zvolili Miloslava Babjáka, ktorý Ústavný súd dôverne pozná. Pôsobí na ňom ako poradca a riaditeľ odboru už takmer dvadsať rokov.

Šorl nastupuje na Ústavný súd po odchode Mojmíra Mamojku, ktorý sa v máji vzdal funkcie pre kontakty s Marianom Kočnerom.

„Očakávam od vás i od vašich kolegov, že svoje rozhodnutia budete prijímať nezávisle, podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, s pocitom zodpovednosti voči republike a jej občanom,“ povedala prezidentka Šorlovi.

Jemu aj jeho kolegom zaželala, aby do dejín slovenského ústavného súdnictva vstúpili ako príkladní ochrancovia ústavy a ústavnosti. „A aby ste v roku 2032 opúšťali úrad s pocitom dobre vykonanej práce a s vedomím, že ste sa zaslúžili o blaho republiky a jej obyvateľov,“ dodala.

Bol to dôstojný výber

Pre prezidentku to bol ťažký výber, pretože obaja kandidáti boli na verejnom vypočutí pred ústavnoprávnym výborom veľmi presvedčiví. Obaja získali podporu v parlamente naprieč celým politickým spektrom. Stali sa kandidátmi koalície aj opozície.

Ak by sa prezidentka riadila len počtom hlasov získaných v parlamente, ústavným sudcom by sa stal Babják. Zvolilo ho 113 poslancov, čo bolo o osem viac ako Šorla.

 

Septembrová voľba kandidátov na ústavných sudcov bola pod taktovkou novej vládnej koalície úplne iná ako tie vlaňajšie. Prebehla dôstojne a rýchlo. Vopred sa nevedelo o víťazoch. Za kandidátov hovorili len ich životopisy.

„Uchádzať sa o funkciu ústavného sudcu mohli renomovaní právnici, ktorých navrhli oprávnené osoby a inštitúcie, a každý z nich dostal pred tvárou verejnosti rovnaký priestor, aby presvedčil poslancov Národnej rady o svojich kvalitách,“ ocenila v príhovore prezidentka.

Zdôraznila, že Šorla s Babjákom zvolili poslanci už v prvom kole voľby. „Verím, že takýto priebeh výberu kandidátov na uvoľnené sudcovské posty sa stane na Slovensku tradíciou, aby samotný proces výberu a voľby garantoval všetkým uchádzačom nielen rovnaké podmienky a prístup k významnej sudcovskej funkcii, ale aj dôstojný priebeh tohto procesu,“ dodala.

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Roberta Šorla za ústavného sudcu. Foto – TASR

Okrem toho, že ich voľba prebehla rýchlo, bola verejná, čo tiež ešte vlani nebolo samozrejmosťou. Naopak, vtedy bola verejnosť svedkom neustáleho naťahovania, pri hlasovaniach prevážili politické dohody nad odbornou zdatnosťou kandidátov.

„Považujem to za ukážkový proces, ako by to malo vyzerať, a je to hlboký kontrast oproti tomu, čo tu predvádzala koalícia Smeru, SNS a Mosta-Híd,“ skonštatoval po vymenovaní Šorla podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Koalícia podľa neho vopred nemala žiadne poradie spomedzi kandidátov a rozhodlo až ich verejné vypočutie. „Títo dvaja boli najlepší a ja som rád, že pani prezidentka vybrala tak, ako vybrala,“ dodal.

Vytrval a oplatilo sa

Šorl získal vlani v parlamente maximálne 56 hlasov, tento rok 105. Ani opakujúci sa neúspech v Národnej rade ho však neodrádzal. „V presvedčení, že neutrpím profesionálnu blamáž, som sa rozhodol zúčastniť procesu, ktorého výsledkom má byť 18 zvolených kandidátov a deväť vymenovaných ústavných sudcov. Tento proces sa neskončil. Vytrval som, no predovšetkým vytrvali moji navrhovatelia,“ odpovedal vlani pred štvrtou voľbou Šorl na otázku, prečo sa aj napriek predchádzajúcim neúspechom stále o zvolenie uchádza.

Vlani v júni mu to napokon opäť nevyšlo a neúspešnú voľbu si zopakoval aj vlani v septembri. Ďalšia šanca sa naskytla tento rok v máji, keď sa pre kontakty s Marianom Kočnerom vzdal postu Mamojka. Ten sa s Kočnerom stretol, aj keď už bol vo funkcii sudcu.

„Stále som cítil, že môj životopis má čo ponúknuť Národnej rade aj prezidentke pri rozhodovaní o tom, kto sa stane ústavným sudcom,“ povedal po vymenovaní za ústavného sudcu. Prečo si prezidentka vybrala práve jeho, nevie. Dodal, že to je jej politické rozhodnutie. „Ja len veľmi dúfam, že je správne,“ skonštatoval Šorl.

 

Nový ústavný sudca si uvedomuje dôvody, pre ktoré zo súdu odišiel jeho predchodca. „Problémy, o ktorých sme hovorili, a to že v justícii je korupcia, dostávajú v súčasnosti jasné pomenovania. To je veľmi dobre,“ skonštatoval Šorl a dodal, že takýmto spôsobom smeruje justícia k očiste. Zdôraznil však, že „keď sa niekoho zbavíme, neznamená to, že budeme aj my dobrí. Musíme sa aj my stále zlepšovať.“

Šorl začínal ako advokátsky koncipient, pričom najdlhšie pôsobil v kancelárii bývalého podpredsedu vlády za Stranu demokratickej ľavice Ľubomíra Fogaša. Predsedom súdu v Prievidzi bol od roku 2012, pričom sudcom sa stal len v roku 2007. Má povesť jedného z najlepších civilných sudcov na Slovensku.

„Aj od vašich postojov a rozhodnutí bude závisieť, do akej miery Slovenská republika bude štátom zvrchovaným, demokratickým a právnym. Aj to, či dnešné ústavné zriadenie bude dostatočne chránené pred prípadnými pokusmi o jeho demontáž,“ povedala novému ústavnému sudcovi prezidentka Zuzana Čaputová.

 


 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Šesťkrát kandidoval, až teraz to konečne vyšlo. Novým ústavným sudcom sa stal Robert Šorl

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri