Toto nie je búrka, vyzerá to ako skutočná spravodlivosť

Foto N - Tomáš Benedikovič| dennikn.sk | 11. marca 2021 | Matúš Kostolný | 

Včera sa asi koalícia dohodla na ďalšom pokračovaní. Dnes môže začať odznova.

Až teraz sa začína naozajstná očista. Toto nie je búrka či víchrica, toto vyzerá na skutočnú spravodlivosť.

Polícia za posledný rok zatkla desiatky sudcov a sudkýň, policajtov a ľudí, ktorí zneužívali štát. Všetko to boli ľudia, ktorí vyrástli za vlád Roberta Fica a práve vďaka jeho ochrane mohli vybudovať siete zločinu. Aj preto Fico vykrikoval, že sú to politické procesy.

Teraz zatkli riaditeľa SIS. Súčasného. Človeka, ktorý je priamo z najhlbšieho vnútra tejto koalície. Lepší dôkaz, že prokuratúra, polícia a v konečnom dôsledku aj táto vláda to myslia so spravodlivosťou vážne, nevymyslíte.

Doteraz bolo také niečo nepredstaviteľné, hoci žijeme v krajine, kde sedia vo väzbe policajní prezidenti, štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti, sudcovia Najvyššieho súdu. Búra sa totiž predstava, že trestajú iba tých, ktorí už nie sú pri moci.

Ešte je príliš skoro, aby sme robili definitívne závery. Vladimír Pčolinský sa iste bude brániť a má na to právo. Rovnako ako všetci tí, ktorých už obvinili alebo ešte len obvinia.

Teraz musíme veľmi pozorne sledovať, ako to prebehne. Či budú obvinenia voči šéfovi tajnej služby dostatočne silné, či s ním nebudú zaobchádzať inak ako s ostatnými obvinenými, či to myslia naozaj vážne.

Na jeho zatknutie sa dá pozerať dvoma spôsobmi: je to neuveriteľná hanba. Šéf tajnej služby, ktorá by mala dozerať na dodržiavanie zákonov a odhaľovať zločiny a nebezpečenstvá v štáte, je podozrivý, že sám sa správal ako zločinec a ohrozenie krajiny.

Ale aj: po rokoch s Ficom, keď si „naši ľudia“ mohli dovoliť takmer všetko, prišla naozajstná zmena a dnes si nemôže byť istý žiaden korupčník či podvodník, aj keď sedí vo vláde alebo v parlamente. Alebo ho dosadili na čelo tajnej služby.

Ešte je príliš skoro, aby sme robili veľké závery. Ale dnešné ráno je historické.

Nevyspytateľná povaha premiéra Igora Matoviča znemožňuje, aby zvládal vládu, jej bežnú prevádzku v mimoriadnych časoch. Korona naplno a veľmi rýchlo odhalila, že nie je schopný riadiť štát, robiť všetky tie nudné veci, ktoré by mohli nakoniec zachraňovať ľudské životy.

Nevyspytateľná povaha Igora Matoviča však umožňuje, že polícia a prokuratúra majú naozaj voľné ruky a jedného dňa budú brať aj ľudí priamo z premiérovho okolia.

Včera večer sa asi koalícia dohodla na ďalšom pokračovaní. Dnes ráno to môžu zhodiť zo stola a začať odznova. Všetko je inak. Igor Matovič a Boris Kollár sa musia vyrovnať s hanbou, že do čela tajnej služby dosadili človeka, ktorého zatkla polícia pre podozrenie z korupcie.

Musia sa poobzerať okolo seba a zamyslieť sa, koho ďalšieho môžu zobrať. Čo sa bude diať, ak začne Vladimír Pčolinský spolupracovať. Či tu ešte vlastne budú všetky koaličné strany v podobe, ako ich dnes poznáme.

Po dnešnom ráne by mal pochopiť aj predseda parlamentu a strany Sme rodina Boris Kollár, že jeho minulosť s mafiou a náchylnosť všetko riešiť kšeftárskymi dohodami nie sú úplne chránené miestom v koalícii.

Včera večer sa asi koalícia dohodla, dnes to môžu začať nanovo. Sme v oku hurikánu.

 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Toto nie je búrka, vyzerá to ako skutočná spravodlivosť

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri