Čelil Harabinovi aj Jankovskej, sudca Paluda zvrátil kauzu vraždy Kuciaka

| domov.sme.sk | 17. jún 2021 | ROMAN CUPRIK |

Peter Paluda odpovedá na otázky novinárov po pojednávaní v kauze Kuciak na Najvyššom súde. (Zdroj: TASR)

Zlákala ho SaS. Neskôr to ľutoval.

BRATISLAVA. Pojednávanie v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka viedol rázne a bolo vidieť, že jeho priebeh má detailne naplánovaný. Po zhrnutí stavu kauzy zúčastnených upozornil, aby pri prednese záverečných návrhov boli vecní.

 

"Neprosím, nežiadam, nepripustím, aby ste podrobne rozoberali to, čo už bolo oboznámené a je súčasťou predloženého spisu. Chcem počuť len konečný návrh, ako má senát rozhodnúť," vyhlásil predseda senátu Najvyššieho súd Peter Paluda na pojednávaní s Marianom Kočnerom a spol.

Presný harmonogram Paludovi narušil moment, keď po celodennom pojednávaní začal čítať očakávaný verdikt. Až keď sa v súdnej sieni ozval smiech, všimol si, že justičná stráž Kočnera po prestávke ešte nepriviedla. Paluda musel počkať a začať odznova.

Nakoniec senát zložený z predsedu Paludu a sudkýň Dany Wänkeovej a Ivetty Macejkovej zrušil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu, ktorý v septembri 2020 Kočnera a jeho volavku Alenu Zsuzsovú oslobodil pre nedostatok dôkazov.

Nielenže kauzu špecializovanému súdu vrátil, ale ešte jeho prácu rozsiahlo kritizoval. Rozhodnutiu podľa Paludu chýbala logika. Neskôr navyše pre médiá povedal, že ignorovanie niektorých dôkazov hraničí s "disciplinárnou zodpovednosťou sudcov".

Kto je sudca Paluda, ktorého senát zvrátil oslobodenia Kočnera a Zsuzsovej?

Práca v Haagu

Dlhé roky je známy tým, že ako sudca nemá problém otvorene sa vyjadrovať k stavu v justícii. V čase, keď Najvyššiemu súdu šéfoval Štefan Harabin, bol Paluda jedným zo sudcov, ktorí s ním boli v ostrom spore. Harabin Paludovi siahal na odmeny a funkcie.

Pôvodne Paluda pracoval ako prokurátor, na Najvyššom súde je od roku 1994.

Senát, ktorý zrušil oslobodenie Kočnera

Predseda senátu Peter Paluda

Sudca Najvyššieho súdu, kritik Štefana Harabina, ktorému sa vzoprel v časoch, keď Harabin šéfoval justícii, bol preto opakovane účelovo disciplinárne stíhaný. Vo voľbách v roku 2012 za SaS kandidoval za poslanca, do parlamentu sa nedostal a ako nominant SaS sa uchádzal aj o funkciu šéfa NBÚ. Za odvahu dostal Paluda aj ocenenie Biela vrana 2009.

Členka senátu Dana Wänkeová

Bola súčasťou takzvaného ženského senátu na Krajskom súde v Žiline. Ten bol podozrivý z korupcie v kauze bývalého sudcu Pavla Polku, ktorý sa priznal k úplatkom. Konkrétne v tých prípadoch, ktorých sa podozrenia týkajú, však spisy nepripravovala.

Členka senátu Ivetta Macejková

Macejková je bývalá predsedníčka Ústavného súdu, kde bola v rokoch 2007 až 2019. Čelila kritike, že Ústavný súd pod jej vedením nebol apolitický, ale konal v prospech politikov Smeru alebo prezidenta Ivana Gašparoviča. Macejková sa spomína aj v Threeme, keď sa Norbert Bödör pýtal Mariana Kočnera, kto k nej má blízko. Kočner odpovedal, že blízko k nej je "šéf, RF", "a potom Gašparovič". Prezývku "šéf" má v Kočnerovej Threeme predseda Smeru Robert Fico.

"Narodil som sa v znamení Váh a tým je vraj predurčené zaoberať sa právom, vraj," žartoval kedysi o výbere povolania.

Po desiatich rokoch v talári ho v máji 2004 vtedajší minister spravodlivosti za KDH a dnešný špeciálny prokurátor Daniel Lipšic vymenoval za slovenského zástupcu v Eurojuste. Ide o európsky orgán sídliaci v holandskom Haagu, ktorý koordinuje spoluprácu európskych prokuratúr pri vyšetrovaní medzinárodných zločinov.

Keď na tento čas Paluda spomínal na svojom blogu, vyzdvihoval, že ľudia tam boli k sebe prívetivejší.

"Zažil som, ako som nechal v oprave vec, nedostal som doklad, lebo tam si ľudia akosi inak dôverovali než u nás, a opravár musel po mne pátrať, až ma vypátral a opravenú vec mi odovzdal, lebo medzitým som zmenil telefónne číslo, ktoré som mu nechal," písal Paluda.

Keď Harabin v prvej Ficovej vláde nastúpil za ministra spravodlivosti ako nominant Vladimíra Mečiara, dal Paludu v júli 2007 odvolať.

"Robí to preto, lebo som v minulosti podal naňho trestné oznámenie, ktoré nebolo zákonným spôsobom prešetrené," povedal vtedy Paluda pre SME.

Šéf Eurojustu Michael G. Kennedy za to Harabinovi poslal kritický list.

Proti Harabinovmu rozhodnutiu vystúpil aj vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka s tým, že to s ním Harabin mal najprv prebrať.

Konflikty s Harabinom

Skupinka kritikov na Najvyššom súde, v ktorej bol aj Paluda, Harabinovi vyčítala, že prideľuje vysoké odmeny svojim podporovateľom a odporcom naopak peniaze berie. Takisto si Harabin podľa nich upevňoval moc tým, že proti svojim kritikom inicioval disciplinárne stíhanie.

V júli 2009 podal Paluda na Harabina trestné oznámenie pre zneužívanie moci. Vyčítal mu najmä zmeny v rozvrhu práce na Najvyššom súde, keď sa stal Harabin členom dovolacieho senátu k verdiktom Špecializovaného trestného súdu. Podľa Paludu to urobil preto, aby mohol "ovplyvňovať rozhodovanie vo veciach inak ako zákonným spôsobom".

Následne mu Súdna rada dočasne pozastavila výkon funkcie. Podala aj návrh na jeho disciplinárne konanie a žiadala, aby bol odvolaný.

Paluda sa preto roky súdil a až v roku 2017 Európsky súd pre ľudské práva definitívne konštatoval, že Slovensko pozastavením funkcie Paludovi porušilo jeho práva.

Vidím veľa kolegov, ktorí bez toho, aby ich manželskí partneri zarábali veľké peniaze, lebo sú na pozíciách učiteľov či zdravotných sestier, majú väčší majetok ako ja, čo som za päť- až osemtisíc eur pracoval tri roky v Haagu.

Peter Paluda

"Venoval som sa sám sebe, vzdelával som sa, užíval som si voľný čas, učil som sa základy francúzštiny, písal som do novín, blogoval som a predovšetkým som sa dokola súdil a prel s pánom Harabinom," spomínal Paluda na to obdobie v roku 2013.

Už vtedy v rozhovore pre SME opísal aj korupciu na súdoch, ktorá je podľa neho zjavná vzhľadom na majetok niektorých sudcov, ktorý nezodpovedá ich príjmom.

"Vidím veľa kolegov, ktorí bez toho, aby ich manželskí partneri zarábali veľké peniaze, lebo sú na pozíciách učiteľov či zdravotných sestier, majú väčší majetok ako ja, čo som za päť- až osemtisíc eur pracoval tri roky v Haagu," hovoril vtedy Paluda.

Harabin reagoval vyhlásením, že Paluda chorobne túži po funkciách.

"Neúspešne sa uchádzal o posty podpredsedu Najvyššieho súdu, riaditeľa Národného bezpečnostného úradu a predsedu Okresného súdu Bratislava I, a preto sa chce pomstiť ohováraním a klamaním," tvrdil Harabin, ktorý po odchode zo súdu založil neúspešnú politickú stranu Vlasť.

Osloviť sa snaží najmä takzvaných antisystémových voličov. Počas pandémie koronavírusu sa snažil zaujať spochybňovaním prijatých opatrení, vyzýval na nenosenie rúšok.

Ťahala ho SaS

Po tom, ako Harabin v roku 2009 Paludovi pozastavil funkciu, oslovil ho šéf SaS Richard Sulík.

"Bol jedným z prvých politikov, ktorý mi vyjadril podporu. Vtedy sa pýtal, či nechcem odísť z justície a skúsiť politiku," opísal neskôr situáciu Paluda.

Vypnúť reklamu

Vstup na kandidátku strany odmietol. V roku 2011 už však prijal ponuku byť nominantom SaS na post šéfa Národného bezpečnostného úradu.

Jeho nomináciu zablokovala strana SDKÚ. Jedným z dôvodov boli pochybnosti o jeho manažérskych a odborných schopnostiach. Strane sa nepáčilo ani to, že Paluda začal vopred hovoriť o prehodnocovaní niektorých bezpečnostných previerok vrátane Harabinovej.

V roku 2012 už Paluda na kandidátku SaS predsa len šiel, no z 21. miesta sa mu nepodarilo prekrúžkovať do parlamentu.

Peter Paluda.

Peter Paluda. (zdroj: FOTO SME - MARKO ERD)

Riešila ho Jankovská

Harabinov vplyv po rokoch oslabol. V roku 2014 nezískal potrebných desať hlasov v Súdnej rade, aby sa mohol opäť stať predsedom Najvyššieho súdu. Získal ich len šesť.

Harabin vtedy vyslovil dnes už pamätný výrok: "Ja som prehral? Veď som mal najviac hlasov. Ja som vyhral."

Paluda si z toho na blogu robil vtipy. "Vzhľadom na neprítomnosť mužov v bielom, sa nedalo vyriešiť situáciu inak, len pokojným zotrvaním a správaním sa blízko víťaza. Týmto blogom mi dovoľte pogratulovať víťazovi volieb, v očakávaní, že tak bude víťaziť naďalej, až naňho celkom zabudneme," napísal.

Podobne Harabin "zvíťazil" v prezidentských voľbách v roku 2019 aj v parlamentných voľbách 2020 s jeho stranou Vlasť.

Mnohí kolegovia mi to dodnes vyčítajú a myslím, že oprávnene. Keby som vedel, čo ma bude táto skúsenosť stáť, tak si ju odpustím.

Peter Paluda o kandidatúre do parlamentu za SaS

Paludov senát v roku 2019 odsúdil vtedajšieho poslanca ĽSNS Milana Mazureka za rasistické reči o Rómoch. Naopak, v tom istom roku oslobodil Mazurekovho straníckeho kolegu Stanislava Mizíka za status na facebooku, v ktorom boli hanobení židia. Nepodarilo sa podľa súdu preukázať, že status naozaj písal Mizík.

V roku 2019 disciplinárny senát, v ktorom bol Paluda, pozastavil výkon funkcie sudcu bývalej štátnej tajomníčke za Smer Monike Jankovskej.

V tom čase už mala zhabaný mobilný telefón pre podozrenia zo spolupráce s mafiánom Marianom Kočnerom. Nebola však ešte z ničoho obvinená. Polícia na skupinu sudcov udrela až o niekoľko mesiacov neskôr.

V odvolaní proti rozhodnutiu senátu Jankovská pripomenula Paludovi jeho predchádzajúci výrok, pre ktorý podľa nej sudca nemohol konať nezaujato.

"Najobjektívnejším riešením by bolo prerušenie výkonu funkcie, kým sa neobjasní, čo sa okolo nej deje," povedal Paluda o Jankovskej, keď sa podozrenia proti nej začali ukazovať.

Paludovi tiež Jankovská pripomenula jeho spojenie s vládnou SaS, teda sa javí voči nej "minimálne v pozícii politického oponenta".

S námietkou Jankovská neuspela. Keď už bola obvinená, Paludov senát jej potvrdil väzbu.

Že však bola kandidatúra za SaS chyba, po rokoch pripustil aj Paluda.

"Mnohí kolegovia mi to dodnes vyčítajú a myslím, že oprávnene. Keby som vedel, čo ma bude táto skúsenosť stáť, tak si ju odpustím," povedal.

 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Čelil Harabinovi aj Jankovskej, sudca Paluda zvrátil kauzu vraždy Kuciaka

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri