Sudcovia krajského súdu v Banskej Bystrici nesúhlasia s jeho zrušením, ochotní sú ísť aj do štrajku

Sud,| webnoviny.sk | 25. 10. 2021 | 

Zamestnanci krajského súdu pripravujú protest v utorok 26. októbra od 10:00 do 12:00 pred budovou súdu.Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Sudcovská rada Krajského súdu (KS) v Banskej Bystrici a rovnako aj Základná organizácia odborového zväzu justície pri Krajskom súde v Banskej Bystrici nesúhlasia so zrušením tohto súdu.

Uvádza sa to v stanoviskách týchto organizácií a v otvorených listoch ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej, poslancom Národnej rady SR a členom vlády SR, ktoré komunikovala hovorkyňa krajského súdu Nina Uhrovičová.

Organizácie týmto reagujú na návrh súdnej mapy predstavený ministerkou na tlačovej besede v piatok 22. októbra, ktorý má byť predmetom rokovania vlády SR v stredu. Zamestnanci krajského súdu pripravujú tiež protest v utorok 26. októbra od 10:00 do 12:00 pred budovou KS Banská Bystrica.

Nemohli podať pripomienky

„Posledným, v poradí tretím návrhom bol Krajský súd v Banskej Bystrici vymazaný zo siete všeobecných súdov Slovenskej republiky. Od prvého návrhu reformy súdnej mapy až do dnešných dní neuvažovalo ministerstvo spravodlivosti s tým, že by náš krajský súd prestal plniť svoju úlohu garanta práva a spravodlivosti. Tretí návrh súdnej mapy preto považujeme za prejav arogancie politickej moci, za rozhodnutie „o nás bez nás“ a v rozpore s legislatívnymi pravidlami tvorby zákonov,“ uvádzajú sudcovia zo Sudcovskej rady KS Banská Bystrica v otvorenom liste.

Odborári v liste poukazujú na „absolútne prekvapivé riešenie situácie ohľadne návrhu súdnej mapy, nakoľko doposiaľ nebolo, a to ani v rovine alternatívy, uvažované, že by sa Krajský súd v Banskej Bystrici stal regionálnym pracoviskom Krajského súdu v Žiline, a teda nebolo umožnené, aby boli voči takému návrhu podané prípadné pripomienky“.

Staré krivdy sa naprávajú novými

Uvádzajú preto tiež najdôležitejšie dôvody pre zachovanie KS Banská Bystrica. Medzi nimi je historicky podložená tradícia odvolacieho súdu v Banskej Bystrici, zrekonštruovaná a zmodernizovaná budova súdu, kapacita tejto budovy a s tým súvisiaci počet zamestnancov, geografická poloha tohto súdu.

V neposlednom rade poukazujú odborári aj na morálno-etický kredit zamestnancov krajského súdu a zvažujú využiť aj právo na štrajk v zmysle Ústavy Slovenskej republiky.

„Sme za to, aby bola justícia efektívnejšia, rýchlejšia a hospodárnejšia. Každý dobrý úmysel sa však míňa účinku, ak prostriedky na dosiahnutie cieľa nie sú v súlade s legislatívnymi pravidlami tvorby zákonov, nie sú adekvátne odôvodnené a ak sa staré krivdy naprávajú ešte väčšími krivdami,“ uzatvára list predseda sudcovskej rady Štefan Baláž.

 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Sudcovia krajského súdu v Banskej Bystrici nesúhlasia s jeho zrušením, ochotní sú ísť aj do štrajku

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri