Pamela Záleská – Okresný súd Nitra:

Skutočnosti, na ktoré poukazujete a ktoré rozoberáte vo Vašej úvahe, nevznikli včera a ani pred rokom. Ide o dlhodobo prehliadané a podceňované defekty, ignorovaním ktorých prichádza k narastaniu zložitosti viacerých problémov. Je to ako bujnenie rakoviny a za to bujnenie môžu predovšetkým jednotlivé vlády SR a nespôsobilosť jednotlivých ich úradníkov, ktorí nášmu  rezortu nerozumejú, náš rezort nepoznajú a míňajú čas a peniaze na vedenie žabomyších vojen, na horúce ihly, s ktorými šijú malé záplaty na justičné diery, ktoré svojou nekompetentnosťou, márnomyseľnosťou a malomeštiactvom zväčšujú.

 

Mojim základným predsavzatím pri nástupe (respektíve ešte pred nástupom) do funkcie bolo a stále je, že žiadna strana v konaní nesmie doplatiť na moju preťaženosť. Každý deň myslím na to, že mám v rukách štátom zverenú obrovskú moc rozhodovať o právach a povinnostiach ľudí, ktorí majú svoje životy, city, rodiny a spoliehajú sa na to, že rozhodnem zákonne a spravodlivo. Samozrejme, aj v primeranej lehote. Každý deň si pripomínam, že moje rozhodovanie nikdy neprispôsobím čiarkovému, tabuľkovému alebo inému „súťažnému“ systému a neustále s tým bojujem. Je to moja povinnosť. Lenže náš systém je postavený presne len na číslach a keď chcete argumentovať, že je nevyhnutné to zmeniť, znova musíte v rámci debaty o Vami identifikovaných problémoch použiť len čísla.    

 

Odpoveď ZOJ:

 

Kompetentnými osobami na riešenie problému preťažených súdov sú najmä vláda, parlament, ale aj súdna rada či prezident. Jediná účinná legitímna cesta, ktorú máme, je o problémoch verejne hovoriť. Ak našim veciam verejnosť porozumie (hlavne že v konečnom dôsledku je to o ne), s jej podporou naše ciele dosiahneme. V minulosti sme sa niekoľkokrát postavili voči zámerom vlády, ktoré oslabovali integritu sudcov, hromadnými podpisovými podnetmi. Tie vyústili aj do oficiálnych podaní na ÚS SR a boli sme úspešní (napríklad platové reštrikcie, bezpečnostné previerky sudcov vo výkone a iné).

 

Dôležité je, aby sme ako stav boli solidárni a aspoň v hlavných cieľoch ťahali za jeden koniec. Teraz to tak veľmi nevyzerá, ale snáď to ešte príde.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Úvahy, články, návrhy Pamela Záleská – Okresný súd Nitra:

Kontakt

Občianske združenie
P.O.BOX 112, 840 05 Bratislava
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Naši partneri