Zvrat v kauze Martina Macka. Najvyšší súd skritizoval sudcov, ktorí ho označili za vinníka fekálnych útokov

Foto N - Tomáš Benedikovič| dennikn.sk | 4. júla 2022 | Veronika Prušová, Vladimír Šnídl |

Foto N – Tomáš Benedikovič

Po siedmich rokoch sa prípad vracia na začiatok. Senát Najvyššieho súdu sudcu Martina Bargela zrušil tieto rozhodnutia a nariadil Krajskému súdu v Bratislave znovu o Mackovi rozhodnúť.

Bulvárne médiá dali Martinovi Mackovi v roku 2015 nálepku „fekálneho fantóma“. Odvolávajúc sa na informácie od polície, označovali ho za človeka, ktorý môže za útoky na ženy v Bratislave. Ukazovali jeho tvár a špekulovali, či netrpí nejakou sexuálnou úchylkou. „Toto je fekálny fantóm Martin,“ oznamoval načítanejší denník Nový Čas.

Nižšie súdy neskôr Mackovu vinu potvrdili a napriek viacerým rozporom ho na jeseň 2017 uznali vinným. Za výtržníctvo dostal štrnásťmesačnú podmienku a povinnosť podstúpiť sexuologickú liečbu, aj keď znalec vypovedal, že podľa jeho posudku je to „zdravý mládenec“.

Teraz sa prípad vracia na začiatok. Senát Najvyššieho súdu sudcu Martina Bargela v pondelok zrušil doterajšie rozhodnutia a nariadil Krajskému súdu v Bratislave znovu o Mackovi rozhodnúť. Nižší súd by sa mal pri posudzovaní držať názoru Najvyššieho súdu.

„Bol porušený zákon v neprospech obvineného Martina Macka,“ povedal predseda senátu Bargel.

Senát tak vyhovel dovolaniu ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (za SaS) z novembra 2020, ktorá zapochybovala o dôkazoch, ktoré mali byť kľúčové pri odsúdení Martina Macka. Argumentovala, že súdy sa s nimi riadne nevyrovnali.

Kľúčový svedok korupcie sudcov Polka odmietol vypovedať a potom si vypýtal svedočné 10 eur

Bývalý sudca Pavol Polka prišiel vypovedať ako svedok. Nakoniec však využil právo nevypovedať. Foto N| dennikn.sk | 27. júna 2022 | Veronika Prušová | 

Bývalý sudca Pavol Polka prišiel vypovedať ako svedok. Nakoniec však využil právo nevypovedať. Foto N

Bývalý žilinský sudca Pavol Polka mal vypovedať o úplatkoch pre bývalú kolegyňu Evu Kyselovú. Namiesto toho museli čítať jeho skoršie výpovede. Vysvetľoval, že sa bojí ďalšieho trestného stíhania.

Doposiaľ v procese s bývalou predsedníčkou Krajského súdu v Žiline Evou Kyselovou zaznievali len nepriame svedectvá o korupcii. V pondelok sa to malo zmeniť. Na Špecializovaný trestný súd prišiel Kyselovej bývalý kolega Pavol Polka, ktorý v prípravnom konaní vypovedal, že presvedčil sudkyňu na zmiernenie trestov pre zločincov a dával jej za to úplatky.

Polku zadržala Národná kriminálna agentúra v septembri 2020 v rámci akcie Plevel. Skončil vo väzbe, kde najskôr vinu odmietal a po vyše troch mesiacoch začal s vyšetrovateľmi a prokuratúrou spolupracovať. Priznal sa a začal vypovedať o sebe aj bývalých kolegoch.

Vlani v januári vďaka jeho výpovediam nasledovala akcia Plevel 2, pri ktorej policajti zadržali Kyselovú a aj ďalšiu sudkyňu Máriu Urbanovú.

Bývalý sudca Pavol Polka sa stal kľúčovým svedkom.

V pondelok však na úvod prekvapil, keď vyhlásil, že odmieta vypovedať.

Kyselová je obžalovaná za to, že v štyroch prípadoch zobrala od neho úplatky najmenej 23-tisíc eur. Sudkyňa obvinenia popiera. Jej bývalá kolegyňa Urbanová sa po zadržaní priznala a spoznala už aj svoj trest – trojročnú podmienku a pokutu 10-tisíc eur.

Informácia zo stretnutia zástupcov ZOJ s ministerkou spravodlivosti SR

Ministerka spravodlivosti chce zrušiť sudcovskú imunitu - Dobré novinyMinisterka spravodlivosti Mária Kolíková

Foto: Jakub Kotian | Zdroj: TASR

Dňa 20. júna 2022 sa uskutočnilo stretnutie zástupcov sudcovskej iniciatívy Za otvorenú justíciu s ministerkou spravodlivosti Slovenskej republiky Máriou Kolíkovou.

Za ZOJ sa stretnutia zúčastnili hovorkyne JUDr. Katarína Javorčíková a JUDr. Dagmar Valocká.

Pred stretnutím bol ministerke spravodlivosti doručený okruh tém a otázok, ktorý bol spracovaný na základe podnetov členov ZOJ.

I.

Ministerka spravodlivosti bola informovaná o témach návrhu ZOJ zo dňa 1.6.2022 na pokračovanie v spolupráci, ktorý bol doručený predsedovi Súdnej rady SR a prezidentovi Združenia sudcov Slovenska. Prienik na spoluprácu je možný aj s ministerkou spravodlivosti.

K jednotlivým témam ministerka spravodlivosti uviedla nasledovné:

  1. Návrh: Obnoviť inštitút justičných čakateľov a umožniť, aby si justičný systém sám mohol zaučiť a odborne pripraviť budúcich sudcov. Správnosť tohto inštitútu potvrdzujú aj výsledky výberových konaní na obsadenie voľných miest nových sudcov, v ktorých je dlhodobo neprimerane vysoký počet neúspešných uchádzačov. Z úspešných uchádzačov sú však suverénne najlepší práve vyšší súdni úradníci a asistenti sudcov, ktorí majú prax v justičnom prostredí. Ani oni však nemajú možnosť tak komplexnej praxe na všetky súdne agendy ako ju mali justiční čakatelia v minulosti. Ďalším argumentom je úspešnosť čakateľov prokuratúry v obdobných prokurátorských výberových konaniach.
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Úvahy, články, návrhy Slovenské kategórie

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri