Reakcia ZOJ na výzvu predsedu Súdnej rady SR

Predseda Súdnej rady SR verejne vyzýva "skupinu 21 sudcov", aby zaujali jednoznačné stanovisko k prípadu neskončenia trestnej veci obžalovaného Róberta O. a spol. Nie je možné hovoriť o otvorenej justícii a zakrývať závažné procesné chyby svojich kolegov (zo "skupiny 21"). Prípad Róberta O. a spol., kedy boli viacerí obžalovaní prepustení na slobodu, pre závažné nedostatky  konkrétnych sudcov, ktorí sú za to už disciplinárne stíhaní, vážne narušil dôveru v súdnictvo. "Ak chceme naozaj úprimne otvoriť justíciu občanom, nemôžeme zatvárať oči nad chybami kolegov,"  vyhlásil po zasadnutí Súdnej rady SR jej predseda Štefan Harabin.

 

Stanovisko sudcovskej iniciatívy "Za otvorenú justíciu":

Pán predseda Súdnej rady ako sudca vie, že sudcovia majú povinnosť zdržať sa akéhokoľvek verejného vyjadrovania k neskončeným súdnym veciam a trestná vec R. Okoličániho a spol. takouto súdnou vecou je. Súdna rada a ani žiadny iný súdny orgán nemôžu porušovať zásadu prezumpcie neviny u sudcov a verejne konštatovať ich konkrétne zavinenie, pretože takúto právomoc má len disciplinárny súd.

Za prepustenie člena tzv. Okoličániho gangu je podľa verejne dostupných informácií disciplinárne stíhaný zatiaľ len jeden sudca Najvyššieho súdu, ktorému Súdna rada pozastavila výkon funkcie sudcu ešte v júli 2009. Napriek tomu doposiaľ v jeho disciplinárnom konaní nebol vytýčený ani prvý termín pojednávania. Súdna rada by preto mala využiť všetky možnosti, aby disciplinárne konania sudcov s pozastaveným výkonom funkcie boli prednostne a bez prieťahov ukončené.

Ak budú v riadnom disciplinárnom konaní zistené konkrétne zavinenia sudcov, bez ohľadu na to, či patria k podporovateľom našej iniciatívy alebo nie, sme za ich primerané potrestanie. Zasadzujeme sa aj za to, aby všetky súdne rozhodnutia boli zverejnené na internete, aby si verejnosť sama mohla urobiť názor na rozhodnutia súdov. Keby sa tak stalo aj v tomto prípade, nebolo by potrebné vyjadrovať sa k nim.

Nie sme "skupinou 21 sudcov" ako nás nazval pán predseda Súdnej rady. Sme otvorená a nezávislá sudcovská iniciatíva "Za otvorenú justíciu", ktorú k dnešnému dňu podporilo oveľa viac sudcov a jej podpora bude pre sudcov stále otvorená. Rovnako nás podporuje občianska verejnosť svojimi podpismi na stránke www.sudcovia.sk.

S pozdravom

Katarína Javorčíková, hovorkyňa iniciatívy

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Zoj Reakcia ZOJ na výzvu predsedu Súdnej rady SR

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri