Language Switcher

Vyberte váš jazyk

aktuality.sk | Ján Petrovič, Laura Kellöová
 
Sudkyňa Pamela Záleská na rokovaní Súdnej rady reaguje na informácie o medializovanom vzťahu k novinárke Monike Tódovej – odmietla, že by niekedy niekomu vyniesla informáciu, ktorú ako sudkyňa musí chrániť.
 

Sudkyňa Záleská dnes na úvod svojho vyjadrenia k vzťahu s novinárkou Monikou Tódovou povedala, že ona sama požiadala o vystúpenie na pôde Súdnej rady. Tvrdí, že chcela predísť situácii, aby sa členovia Súdnej rady bavili o nej a bez nej.

„Ak sa mám vyjadrovať k medializovanej kauze, neviem sa k nej vyjadriť, pretože nič nečítam, nič som nevidela a neotvorila som ani žiadny odkaz, ktorý mi bol poslaný,” povedala sudkyňa na margo článkov a rozhovorov, ktoré na túto tému boli zverejnené.

„Nepamätám si kolegu ani kolegyňu, ktorý by robil verejné vyhlásenia vo vzťahu k súkromiu, s kým má vzťah, s kým žije, s kým plánuje uzavrieť manželstvo.“

Záleská hovorí, že jej povinnosťou je oznámiť také skutočnosti v prípade, že by ako sudkyňa dostala prípad, kde vystupuje jej blízka osoba v pozícii obvinenej alebo svedkyne. „Obliekam si sudcovský talár už 16. rok, viem, ako som ho získala a chránim jeho čistotu,“ povedala na rokovaní Súdnej rady.

„Neurobila som nič, čím by som sa spreneverila poslaniu sudcovského povolania,” dodala Záleská.

Zdôrazňuje, že o tom ani nie sú žiadne dôkazy.

„Nikdy som nevyniesla, nesprístupnila, nedala informáciu, ktorú povinnosť mám chrániť, žiadnej neoprávnenej osobe, nielen novinárke Tódovej,” povedala Záleská.

„Rozhodujem na základe dôkazov, nie na základe niekoho želaní, diktátu.” Sudkyňa pripomenula, že jej rozhodnutia sú podrobené posudzovaniu Najvyššieho súdu.

„Žijem v krajine, kde zavraždili Róberta Remiáša, kde uniesli prezidentovho syna, kde zavraždili novinára Jána Kuciaka, dvoch queer ľudí a kde sa podľa všetkého kupčilo so spravodlivosťou,“ tvrdí sudkyňa Záleská.

„Ja som so spravodlivosťou nikdy neobchodovala,” povedala.

Bývalý ústavný sudca Lajos Mészáros v diskusii poznamenal, že v súčasnosti sa útočí na vybraných sudcov a povinnosťou Súdnej rady je takého sudcu chrániť. Pripomína, že už hodiny sa diskutuje bez toho, aby mala rada nejaký skutkový základ.

„Nie je verejný záujem chrániť ľudské práva?” spytoval sa Mészáros. Hovorí, že aj iné vzťahy, napríklad medzi sudcom či advokátom alebo medzi sudcom a prokurátorom, vyvolávajú otázky a dilemy. Súdna rada by mala tieto otázky prediskutovať do budúcna aj rámcovo a sudkyňa Záleská nemusí byť podrobená hodinám vypočúvania.

„Som smutný z toho, čo som bol nútený počúvať,” reagoval Mészáros s tým, že do budúcna by bol rád, aby sudcov, na ktorých sa bezdôvodne útočí, do budúcna Súdna rada chránila.

Sudkyňa Záleská v reakcii poznamenala, že nemôže otvorene argumentovať všetkými poznatkami, pretože niektoré fakty sú známe zo spisov a teda verejne o nich nesmie hovoriť. Spytuje sa ale otázky, kto z tých, kto útočí na jej osobu, sa pozná s obžalovanými, ktorých súdi, kto má záujem vyzliecť ju z talára a prečo je už tretíkrát na Súdnej rade.

O zdrojoch informácií

Členka Súdnej rady Marcela Kosová sa sudkyne Záleskej pýtala, či bola jedným zo zdrojov novinárky Moniky Tódovej, ktorá písala kritický text o jednom konkrétnom senáte Najvyššieho súdu. „Nie,” odpovedala Záleská.

Sudkyňu Kosovú ďalej zaujímalo, prečo sa Záleská nevylúčila, keď bola krátku dobu členkou senátu v prípade vraždy Jána Kuciaka. Novinárku Tódovú totiž sledovalo komando, ktoré platil súdený Marian Kočner.

Sudkyňa Záleská tvrdí, že v čase, keď bola chvíľu členkou senátu, z ničoho nevyplývalo, že by bola novinárka Tódová svedkyňou, poškodenou alebo obvinenou. Nevidela tak dôvod na svoje vylúčenie.

„Nestrannosť má byť vnímaná, kritériá vonkajšej vnímanej nestrannosti sú dané,” upozornila členka Súdnej rady Kosová. „Vnútorne to môžem vnímať inak a navonok to môže vyzerať inak, o tom to je.”

Záleská v reakcii povedala, že sa vyjadrila aj k etike. Prizvukuje, že nie je pravda a nie sú ani dôkazy o tom, že v čase, odkedy už má s novinárkou priateľský vzťah, by rozhodovala trestné kauzy a novinárka Tódová by o nich zároveň písala. „Nie je to pravda,” zopakovala sudkyňa Záleská.

Atmosféra medzi pýtajúcimi sa členkami Súdnej rady a Záleskou pôsobí pomerne napäto.

Členka Súdnej rady Dana Jelinková Dudzíková vo svojom vstupe vyhlásila, že sudkyňa Záleská neprejavuje dostatok úcty a rešpektu k Súdnej rade.

„Pani magisterka Záleská sa pokúsila o prevzatie dominancie, aby ona bola tá, ktorá kladie otázky,” dodala Jelinková Dudzíková.

„Nemám sa prečo skrývať, nemám čo tajiť, nemám potrebu si zakrývať tvár, nemám potrebu nezdvíhať telefón. Odmietla som ponuky vystúpiť v médiách,” reagovala Záleská, prečo sa rozhodla požiadať o priestor na Súdnej rade.

Záleská: nerobím nič zlé

Jelinková Dudzíková sa sudkyne Záleskej opýtala, či mala niekedy etickú dilemu v súvislosti s jej vzťahom s novinárkou Tódovou. Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu povedala, že takúto dilemu o vhodnosti či nevhodnosti nemala a neriešila.

„Ja som neklamala, nezavádzala a nevyhýbala sa odpovediam,“ vrátila sa Záleská k marcovému vypočutiu na Súdnej rade. Už vtedy sa totiž členky rady pýtali na vzťah s novinárkou, a to v súvislosti s podozrením z vynášania informácií.

„Pokiaľ sa na mňa vylievajú vedrá špiny, ja na to nereagujem. Tí ľudia, ktorí to šíria, nie sú partneri do debaty. Rozhodujem nezávisle, nestranne, na základe dôkazov, inak to spraviť neviem. Je na mieste sa pýtať, prečo je Záleská stále spochybňovaná?,“ dodala sudkyňa Záleská.

„Kto to povedal? Najvyšší súd to povedal? Ja neviem, o čom môže mať verejnosť pochybnosti. Ja si nie som vedomá žiadneho nevhodného správania sa, pripomeňte mi, kedy som sa takého niečoho dopustila. Neviem sa brániť inak ako svojou rozhodovacou činnosťou,” povedala Záleská na otázku, či vie rozlíšiť, aké správanie sudkyne je nevhodné.

Členka Súdnej rady Katarína Javorčíková sa ohradila voči kolegyni Jelinkovej. Podľa nej sa sudkyňa Záleská správa slušne a ak neodpovedá na otázky, tak ako si niekto predstavuje, neznamená to neúctivé správanie sa.

„Ja mám pocit, že 80 percent vypovedaného tu ani nebolo k veci,” reagoval Ľudovít Bradáč na kolegyňu Jelinkovú, ktorá kritizovala správanie sa vypočúvanej sudkyne.

Dôveryhodnosť justície

Členka Súdnej rady Ayše Pružinec Eren spomenula, že to bol predseda Súdnej rady Ján Mazák, kto označil vzťah medzi Záleskou a Tódovou ako rodinný. Potom Záleskej povedala: „tvoja priateľka ti tri roky robila PR”. Ako príklad uviedla článok o tom, že sudkyňa Záleská vzala do väzby policajného exprezidenta Milana Lučanského.

„Prečo si ľudia nemajú myslieť, že ty likviduješ dôveryhodnosť justície týmto medializovaným vzťahom?” opýtala sa Pružinec Eren.

„Nevnímala som to ako problém, pretože taký problém som nemala dôvod riešiť,” povedala Záleská. V čase, keď rozhodovala o väzbe Milana Lučanského v decembri 2020, neexistovala podľa jej slov žiadna etická otázka, ktorú by musela v súvislosti so vzťahom s Monikou Tódovou riešiť.

„Medzi novinárov nechodím, považovala by som to za problém, nechodím na večierky napríklad Denníka N. Nemám kamarátov medzi novinármi, vykám si s nimi, mám s nimi korektné vzťahy, nie sú to kamarátske vzťahy, ale vysoko profesionálne,” povedala Záleská. Pozná niektorých novinárov z Denníka N, Denníka Sme, Aktualít, agentúry SITA a televízie TA3 a iných redakcií.

Keď sa k slovu prihlásila členka Súdnej rady Lucia Berdisová., pýtala sa sudkyne Záleskej, prečo by považovala za problém, ak by sa stretávala s novinármi.

„Otázka znela jasne: buď ona prestane písať, alebo ja prestanem súdiť,” opísala Záleská, ako sa rozhodovala, keď riešila svoju situáciu s priateľstvom s novinárkou. Tvrdí, že hľadala na Slovensku a v zahraničí podobný príklad. Našla jeden jediný príklad v zahraničí, keď sa sudkyňa priatelila s novinárkou a ich vzťah bol podrobený kritike.

„To naozaj chceme zasiať semienko pochybností, že Záleská rozhoduje tak, ako povie Tódová?” spytovala sa rečnícku otázku Záleská. Aby sa však zamedzilo akýmkoľvek podozreniam, s novinárkou sa rozhodli, že Tódová sa viac nebude venovať investigatíve a trestným kauzám.

Člen Súdnej rady Andrej Majerník sa vo svojom vstupe pýtal, či sudca, ktorý má blízky vzťah s novinárom, dokáže byť ďalej objektívne nestranný.

Zdanie nestrannosti

Záleská hovorí, že doteraz nemala dôvod namietať sa ako zaujatá a pripustila, že za istých okolností by k tomu pristúpila. Ako príklad uviedla situácie, keby bola novinárka Tódová obvinená, poškodená, svedkyňa a pod. a sudkyňa by tento prípad mala súdiť.

Sudkyňa Pružinec Eren sa v ďalšom kole otázok pýta, či sudkyňa Záleská má pocit, že aj po prevalení vzťahu s novinárkou naďalej vzbudzuje navonok objektivitu a nestrannosť.

Vypočúvaná sudkyňa Záleská zopakovala, že nezodpovedá za obsah, ktorý produkujú denníky či týždenníky. Odmietla, že by Monika Tódová písala oslavné články na jej osobu či akési PR. „Nepíše o mne, takže nemám dilemu o tom, že by som vzbudzovala vo verejnosti nedostatok objektivity či nestrannosti.”

Členka Súdnej rady Elena Berthotyová sa po hodinách diskusie prihlásila do diskusie, aby vysvetlila, prečo spolu s ďalšími kolegami chceli účasť Záleskej na Súdnej rade.

Tvrdí, že uplynulé dni čítala a počúvala vyjadrenia iných členov, ale doteraz nemala priame reakcie samotnej sudkyne Záleskej.

Berthotyová sa sudkyne opýtala, či urobila aj ona nejaké opatrenia. Záleská zopakovala, že spolu s novinárkou sa rozhodli tak, že Tódová sa prestane venovať prípadom, ktoré sa priamo týkajú Pamely Záleskej.

Sudca a člen rady Peter Šamko sa zaujímal, čo by robila sudkyňa v situácii, ak by mala súdiť niekoho, o kom jej blízka novinárka v minulosti písala „dehonestujúco". Sudca Krajského súdu v Bratislave totiž poznamenal, že nikto by si neželal, aby ho súdil sudca, ktorého blízka osoba ho nenávidí alebo píše dehonestujúco. „Ak by taká situácia nastala, budem to riešiť," odpovedala Záleská.

Podľa člena Súdnej rady a sudcu Petra Šamka by mala rada prijať záver, kedy a v akých prípadoch by mal sudca vo vzťahu s kýmkoľvek (nielen s novinárom) verejne povedať viac podrobností.

Šamko sa neskôr vrátil k tomu, že obžalovaný človek by mal vedieť, či sudcovi blízka osoba o ňom informovala jednostranne alebo nepriateľsky. Naznačuje teda, že ak má sudca vzťah s novinárom, tak obžalovaný by mal o tom vedieť, lebo má právo namietať sudcu, ak sa novinár (blízky sudcovi) vyjadroval o konkrétnom obžalovanom dehonestujúco alebo negatívne.

Diskusia Súdnej rady s Pamelou Záleskou skončila po zhruba štyroch hodinách. „Uviedla som všetko, čo som mohla, nie všetko, čo som chcela uviesť,” povedala vypočúvaná sudkyňa.

Členovia Súdnej rady napokon neprijali vo vzťahu k sudkyni Záleskej žiadny záver.

Tódová: v redakcii sme prijali opatrenia

Na vzťah sudkyňe Špecializovaného trestného súdu Pamely Záleskej a novinárky Denníka N Moniky Tódovej upriamil pozornosť Martin Daňo - nahral ich na video počas toho, ako si na dovolenke v Tatrách nakladali bicykle na auto.

Monika Tódová potom zverejnila v Newsfiltri Denníka N, že Pamelu Záleskú spoznala pri práci a keď sa neskôr začali priateliť, oznámila to šéfredaktorovi a prijali v redakcii potrebné opatrenia. „O sudkyni Záleskej už dlhšie nepíšem a nepublikujem ani spravodajstvo z jej súdnej siene (ani o vyfabrikovanej kauze inzulín). Pokiaľ ide o pojednávania, chodím už len na súd, ktorý sa týka vraždy Jána Kuciaka,“ napísala Tódová.

Zo spravodajstva prešla na publicistiku, robí podcasty, diskusie a píše Newsfilter. „V ňom hodnotím aj prácu Špecializovaného trestného súdu, ale nie Pamely Záleskej“.

Okrem toho odmietla, že by od Záleskej dostala akékoľvek tajné informácie. „Neposkytuje mi žiadne tajné informácie. Nepoužívam už formulácie „podľa našich informácií“, aby ju nikto nemohol obviniť, že sú od nej, hoci nimi ani nedisponuje. Keď som kedysi zverejnila Threemu, súd ju ešte ani len nemal k dispozícii. Sudcovia nehovoria o svojich prípadoch priateľom a ani doma rodine. Od Pamely Záleskej som nemala nikdy žiadnu tajnú informáciu. Robila som investigatívnu novinárku skoro dvadsať rokov aj bez toho, aby som sa priatelila s touto sudkyňou,“ vysvetlila Tódová.

Čelí kritike

Sudkyňu Záleskú už viac ako týždeň kritizujú niektorí členovia zo Súdnej rady. Vyčítajú jej, že o priateľstve s novinárkou neinformovala iniciatívne a že od zverejnenia videa sa verejne nevyjadrila. Niektoré členky Súdnej rady sa sudkyne Záleskej pýtali na povahu vzťahu s novinárkou Tódovou už v marci tohto roka, a to v súvislosti s údajným únikom informácií. Vtedy Záleská povedala, že žiadne informácie neposkytla ani Tódovej, ani iným novinárom a o únikoch ani nie sú žiadne konkrétne fakty. Členka Súdnej rady Dana Jelinková Dudzíková v aktuálnych mediálnych výstupoch kritizuje kolegyňu Záleskú, že v marci zahmlievala a neposkytla všetky podrobné informácie o priateľstve s novinárkou.

Na stranu Záleskej sa postavil predseda rady Ján Mazák, ktorý tvrdí, že nikto nemá právo zasahovať do súkromia a intimity sudcov a sudkýň. Zároveň vyzval na zdržanlivosť, keďže Súdna rada podľa neho nemá žiadne dôkazy o porušovaní povinností sudkyne.

 

Na našej webovej stránke používame cookies. Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, zatiaľ čo iné nám pomáhajú zlepšovať túto stránku a používateľské prostredie. Môžete sa sami rozhodnúť, či chcete cookies povoliť alebo nie. Upozorňujeme, že pri odmietnutí možno nebudete môcť využívať všetky funkcie stránky.