Mária Kolíková končí preto, že žiadala odchod Matoviča. Aj ekonómovia ju označili za najlepšiu ministerku

Mária Kolíková. Foto N - Tomáš Benedikovič| dennikn.sk | 23. marca 2021 | Veronika Prušová | 

Keď Roberta Fica pred tromi rokmi vyháňala z vlády ulica, dal si podmienku, že spolu s ním musí odísť ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Premiér Igor Matovič teraz demisiu podmienil odstúpením ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) končí vo funkcii.

O demisii uvažovala už začiatkom roka po samovražde obvineného policajného exprezidenta Milana Lučanského vo väzenskej cele. Nakoniec si vtedy povedala, že ešte zostane, aby dokončila reformy.

Zlom teraz nastal pri vládnej kríze. Kolíková začala verejne hovoriť o tom, že nebude ministerkou vo vláde pod vedením Matoviča po tom, ako premiér urážal koaličných partnerov pri oznámení demisie Mareka Krajčího.

Matovič toto jej vyhlásenie využil – aj keď jej slová sa dali chápať tak, že by po jeho demisii ministerkou zostala. „Pozitívne vnímame ponuku odstúpenia ministerky Márie Kolíkovej a túto ponuku prijímame,“ vyhlásil premiér v nedeľu večer.

Keď Kolíková oznamovala svoju demisiu, stáli za ňou poslanci aj vedenie strany Za ľudí.

„Som pripravená sa na ministerstvo spravodlivosti vrátiť,“ povedala odchádzajúca ministerka.

Poslanecký klub strany Za ľudí ju chce za ministerku spravodlivosti v rekonštrovanej vláde, povedali predsedníčka strany Veronika Remišová aj šéfka klubu Jana Žitňanská.

„Z vlády odchádza ministerka, na ktorej prácu sme veľmi hrdí a veľmi pekne jej ďakujeme. Nie je to rozhodnutie strany, je to jej osobné rozhodnutie,“ povedala Remišová a dodala, že s požiadavkou na odstúpenie Kolíkovej nesúhlasí. „Žiadne ministerské kreslo však nestojí za to, aby trpela celá krajina,“ povedala predsedníčka Za ľudí.

Kolíková aj zvyšok vedenia strany navyše hovorili, že nateraz na poste podpredsedu parlamentu zostáva Juraj Šeliga. Jeho odchod bol jednou z viacerých požiadaviek OĽaNO a Igora Matoviča. Politici Za ľudí hovoria, že chcú udržať štvorkoalíciu.

Remišová naznačila, že strane Za ľudí by zrejme neprekážalo, ak by Igor Matovič zostal ministrom rekonštruovanej vlády. „Tak nebola formulovaná naša požiadavka. Naša požiadavka bola zmena na poste predsedu vlády a pokračovanie štvorkoalície,“ povedala.

Z ministerky spravodlivosti sa tak stane poslankyňa. Vo vládnej funkcii bola už trikrát a ani raz sa jej nepodarilo dokončiť celé volebné obdobie.

Strana Za ľudí oznamuje odchod Márie Kolíkovej z postu ministerky spravodlivosti. Foto N – Tomáš Benedikovič

Na reformu treba pokoj

Kolíková oznámila demisiu v prezidentskom paláci už v utorok ráno. Prezidentka Zuzana Čaputová ju odvolá popoludní. Odchádzajúca ministerka priznala, že pri kľúčových reformách cítila a vnímala podporu koaličných strán aj premiéra. “Ale reformu, ktorá sa robí raz za 30 rokov, je potrebné urobiť v pokoji,” dodala Kolíková.

Pre štýl vládnutia, ktorého svedkami sme boli posledný rok, sa rozhodla, že je „namieste, aby som teraz z tejto vlády vystúpila.“

Priznala, že pri jej rozhodovaní bola dôležitá požiadavka vyslovená Matovičom, že Kolíkovej odchod by mohol prispieť k upokojeniu situácie v koalícii.

„Požiadavky, ktoré súviseli s rekonštrukciou vlády, sú splnené. K rekonštrukcii teda môže dôjsť,“ povedala.

„Do vlády som vstupovala s veľkými očakávaniami, nakoniec sú to veľké sľuby, ktoré sú v programovom vyhlásení vlády,“ povedala pri odchode Kolíková s tým, že bola presvedčená, že nová vláda bude vládou zmeny. „Stále som presvedčená, že štvorkoalícia, ktorá je za týmto programovým vyhlásením naozaj má tú príležitosť a možnosť takou vládou zmeny byť,“ dodala.

 

Najlepšia z vlády

Ak by Kolíková odstúpila na začiatku roka, bolo by to vyvodenie politickej zodpovednosti za zlyhanie vo väzenstve, ktoré patrí pod ňu.

Teraz, po dvanástich mesiacoch od vymenovania, odchádza z pozície najúspešnejšej ministerky Matovičovej vlády. Žiadnemu inému členovi vlády sa za taký krátky čas nepodarilo presadiť toľko kľúčových zmien.

Za najlepšiu členku vlády ju označili aj slovenskí ekonómovia vo veľkej ankete Denníka N.

Presadila napríklad efektívny zákon o zaisťovaní majetku, ktorého sa už mafiáni vrátane opozície zo Smeru začali báť a napadli ho na Ústavnom súde. Prešla jej novela ústavy, ktorá priniesla základy budúcich zmien v justícii, a to vrátane sprísnenia preverovania majetkových priznaní sudcov.

Kolíková odchádza uprostred rozbehnutej reformy súdnictva. Hoci tu narazila na veľký odpor sudcov a zasekol sa jej projekt nového Najvyššieho správneho súdu a kritiku počúvala aj pri návrhu novej súdnej mapy.

Stručne Kolíkovej rok zhrnul ekonóm Libor Melioris, ktorý povedal, že „kým ostatní rečnia o harmonogramoch a strategických plánoch, tak ona už má svoje ‚reformy‘schválené.“ Dodal, že „je veľmi veľký rozdiel medzi ľuďmi, ktorí vedia, čo majú robiť, a ľuďmi, ktorí vedia, čo majú hovoriť.“

Mária Kolíková a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Foto N – Tomáš Benedikovič

Trikrát vo funkcii, ani raz do konca

Kolíková bola vo vládnej funkcii už po tretí raz. Dvakrát si to vyskúšala ako štátna tajomníčka na ministerstve spravodlivosti, vždy ako pravá ruka Lucie Žitňanskej – od roku 2010 a od roku 2016.

Ani raz na tomto poste nebola celé volebné obdobie. Prvý raz preto, že išlo o vládu Ivety Radičovej, ktorá po dvoch rokoch skončila. Z vlády Smeru, SNS a Mosta-Híd odišla po rekonštrukcii vlády a výmene Žitňanskej za Gábora Gála (Most-Híd), s ktorým nedokázala spolupracovať.

Bolo to po vražde novinára Jána Kuciaka, keď premiéra Roberta Fica (Smer) vyháňali z vlády davy protestujúcich ľudí v uliciach. Predseda vlády vtedy podmienil svoj odchod aj koncom ministerky Žitňanskej. Po jej odchode ostala ešte Kolíková nakrátko vo vláde, no dlho tam už nevydržala. Druhou štátnou tajomníčkou bola za Žitňanskej aj Gála Monika Jankovská.

Do tretice sa už v Matovičovej vláde stala Mária Kolíková ministerkou, tentokrát za stranu Za ľudí, a vo funkcii bola najkratšie.

Matovič sa pri svojej demisii zachoval podobne ako Fico – aj on podmieňuje svoj odchod odchodom ministerky spravodlivosti.

Tento post ostáva strane Za ľudí, premiér si však určil podmienku, že musí za Kolíkovú dosadiť odborníka bez väzieb na vlády Roberta Fica či Petra Pellegriniho. Spätne akoby takto Kolíkovej vytkol, že ako štátna tajomníčka pôsobila vo vládach Fica a krátko aj Pellegriniho v rokoch 2016 až 2018.

Mária Kolíková a Igor Matovič po schválení novely ústavy. Foto N – Tomáš Benedikovič

Veľké reformy v úvode vládnutia

Hlavnou rozbehnutou reformou Márie Kolíkovej vo vláde Igora Matoviča bol návrh súdnej mapy, teda úplná reorganizácia súdov v krajine. Úlohy sa vymenili, v tejto vláde už bola Žitňanská Kolíkovej poradkyňou.

Po zostavení vlády rozbehla Mária Kolíková zmeny v súdnictve takou rýchlosťou, ako keby tušila, že nebude vo funkcii celé štyri roky. Vedela, že čo nespraví v prvých dvoch rokoch, to sa nemusí podariť.

V úvode vlády Ivety Radičovej spolu so Žitňanskou predstavili zverejňovanie zmlúv so štátom. Vo vláde Roberta Fica potom predstavili protischránkový zákon, ktorý s nimi prezentoval dokonca aj Fico – bol to nástroj na to, aby štát prestal obchodovať s utajenými spoločníkmi, prípadne ich bielymi koňmi, a aby milióny eur nekončili v cyperských schránkach.

Rýchlo konala Kolíková aj vo vláde Igora Matoviča.

Presadila napríklad zmenu zloženia súdnej rady, nové princípy obsadzovania Ústavného súdu. Kritizovaná bola za to, že až po pripomienkovom konaní obrala Ústavný súd o zásadnú kompetenciu – posudzovať ústavnosť ústavných zákonov.

Ustála aj mnohé pokusy koaličných partnerov presadiť do ústavy svoje vylepšenia. Neodolala však tlaku ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina), aby si narýchlo presadil do otvorenej ústavy základ svojej dôchodkovej reformy.

Zároveň v tejto novele presadila aj vznik Najvyššieho správneho súdu, ktorý by mal fungovať od augusta.

Tvrdohlavá

Pri Najvyššom správnom súde sa ukázalo, aká tvrdohlavá dokáže Kolíková byť. Jej vízia bola jasná – buduje nový súd s novými ľuďmi, a preto všetky posty na ňom sa musia obsadiť výberovým konaním.

Zmarila tak predstavy sudcov správneho kolégia Najvyššieho súdu, ktorí očakávali, že na nový súd ich jednoducho “preklopia”. Neskôr dúfali, že ich tam preložia. Kolíková však trvala na výberovom konaní a spor so sudcami znamená, že vznik nového súdu je ohrozený.

Sudcovia bojkotujú výberové konanie a tento ich postoj odradil aj prvého nádejného kandidáta na predsedu nového súdu Jaroslava Maceka. Teraz sa našiel nový kandidát Jozef Naď, ale aj on hovorí, že sudcovia z Najvyššieho súdu musia byť základom.

Bude teda na novom ministrovi, či do situácie zasiahne.

Mária Kolíková v roku 2011 s vtedajšou ministerkou Luciou Žitňanskou. Foto – TASR

Súdnu mapu už nepresadí

Presadiť Najvyšší správny súd bolo pre Kolíkovú „srdcovou“ záležitosťou.

Ešte viac jej prirástla k srdcu súdna mapa, na ktorej robila ešte ako štátna tajomníčka. Ako ministerka plánovala okresať počty súdov v krajine o polovicu. Zasiahla okresné aj krajské súdy.

Sudcovia jej vytkli, že reformu pripravila bez nich. Takmer štvrtina z nich ministerku vyzvala, aby zmenu radšej stiahla z pripomienkového konania a začala na nej pracovať nanovo, aj s nimi.

Kolíková tieto útoky prechádzala so stoickým pokojom. Navonok sa zdalo, že voči kritike je imúnna. Len málokedy a len od niektorých si nechala poradiť.

Nová súdna mapa mala priniesť kvalitnejšie a rýchlejšie rozhodnutia. Mala byť zárukou špecializácie sudcov. Kolíková mala v pláne tento rok presadiť všetku legislatívu k reforme a v lete 2022 už prekresľovať mapu.

Ak sa už na ministerstvo po rekonštrukcii vlády nevráti, bude sa reforme len prizerať. A je možné, že jej odchodom Matovičova vláda na tento plán úplne rezignuje. Je otázne, či jej nástupca vo funkcii takú vážnu reformu presadí.

 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Mária Kolíková končí preto, že žiadala odchod Matoviča. Aj ekonómovia ju označili za najlepšiu ministerku

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri