Smeje sa im do očí a píše statusy, ktorými zjavne porušuje súdny zákaz uverejňovať nenávistné príspevky na sociálnych sieťach.
Polícia s prokuratúrou ani dva mesiace od nariadenia súdneho zákazu nezakročili proti extrémistovi a internetovému agresorovi Danielovi Bombicovi.
Ministra školstva Tomáša Druckera z Hlasu zas označuje za „neskutočného gaunera a poskoka Izraela“.
Pravidelne sa vracia aj k bývalému špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi, o ktorom opakovane tvrdí, že „mláti svoju manželku“.
Michal Buraľ je bývalý člen SIS, ktorého spis Gorila spomínal v súvislosti s obchodom so zbraňami.
Predstavitelia Smeru Lindtnera v poslednom čase označujú za možného budúceho generálneho prokurátora, hoci je obžalovaný.
Ide len o ukážku z Bombicových prejavov za dva mesiace, odkedy ho Najvyšší súd ponechal na slobode s podmienkou, že nebude uverejňovať nenávistné príspevky.
Vyjadrenia tohto druhu sa na Bombicov telegram opakovane dostávajú aj na videách z jeho vystupovania na rôznych akciách.
V utorok sa napríklad v sprievode viacerých tvárí z konšpiračnej scény zúčastnil na súdnom pojednávaní na špecializovanom súde v Pezinku. Prejednával sa prípad vysokoškolského pedagóga Jána Dudáša, ktorý je obžalovaný z extrémizmu.
„Pán Cisarik, krásny človek, ktorý ma chcel zavrieť na 18 rokov. Pozrite sa naňho, uteká,“ komentoval Bombic, snímajúc pri tom odchod sudcu.
V ďalšom videu sa k situácii vrátil. „Utekal. Cisarik, ktorý keď ma zbadal, tak mu najprv skoro zabehlo, potom skoro spáchal samovraždu, potom sa potkol a potom vliezol do auta a zmizol. Normálne sa zľakol za to, že som sa na neho díval,“ prihováral sa Bombic fanúšikom.
Súd dal návod, ako príspevky posúdiť
Bombica Najvyšší súd začiatkom februára dôrazne vystríhal. Predsedníčka senátu Dana Wänkeová pri čítaní ústneho zdôvodnenia upozornila, že náhrada väzby sledovacím náramkom nemusí byť definitívne riešenie.
Podrobnejší návod, ako rozlišovať, čo je nenávistný príspevok, dal neskôr súd v písomnom odôvodnení rozhodnutia.
"Pri posudzovaní, či ide o príspevok s nenávistným charakterom, možno uviesť len demonštratívny výpočet s tým, že bude potrebné vychádzať z jazyka a obsahu príspevku, zo zamerania na konkrétnu skupinu alebo jednotlivca, kontextu príspevku a účinku na adresátov a širšiu verejnosť,“ napísal senát do odôvodnenia.
Ďalej rozpísal, že rozhodujúce bude napríklad použitie urážlivých, dehumanizujúcich alebo hanlivých výrazov aj to, či napríklad nepôjde o výzvy na násilie alebo nepriame podnecovanie nenávisti. Rozhodujúci podľa neho môže byť aj spôsob, akým je príspevok publikovaný.
Za opakované útoky by sa dali považovať napríklad pravidelné statusy Bombica o Lipšicovi. Tvrdenie, že prokurátor fyzicky útočí na manželku, cyklicky opakuje.
„Lipšic ešte stále týra ženy a mláti svoju manželku a ešte stále je to nevyšetrené. Len vám to pripomínam. Dobrú noc,“ znel napríklad nedávny status.
Urážlivé či hanlivé výrazy sa objavili vo videu spred mesiaca, ktoré zachytávalo protest v Nitre proti výstavbe baterkárne v Šuranoch.
Bombic sa tam dostal do slovnej a takmer aj fyzickej potýčky s Miroslavom Sujom z extrémistickej Republiky.
Do tretice sa nájdu aj útoky proti konkrétnym skupinám ľudí. Keď zdieľal príspevok o nedávnom útoku v nemeckom Mannheime, kde muž vrazil do ľudí, dvoch zabil a jedenásť zranil, Bombic ironicky napísal: „Odporní bieli nacisti! Že?“
„Dobre vám tak, Nemci. Trpte. Naďalej skláňajte hlavy a bojte sa ukázať vlastnú identitu, lebo, nejaký holokaust či antisemitizmus‘ a podobne sionistami pretlačené zákony – pretlačené len na to, aby vás zastrašili,“ dopísal.
Súd odkazuje na probačnú úradníčku
Bombicovo správanie má sledovať probačná a mediačná úradníčka, u ktorej sa musí hlásiť raz mesačne.
Na túto úradníčku odkázal SME aj Najvyšší súd pri otázkach, či u Bombica podľa rozhodujúceho senátu nedošlo k porušeniu nariadeného zákazu.
„Vo veci obvineného aktuálne na Najvyššom súde neprebieha žiadne konanie,“ vysvetlila hovorkyňa súdu Alexandra Važanová.
Konkrétnu odpoveď však nedostal denník ani od pridelenej probačnej úradníčky. Mestský súd, pod ktorý spadá, to vysvetlil tým, že „informácie o priebehu probačného dohľadu nad obvineným sa neposkytujú“.
Keď na sociálnych sieťach pred pár dňami novinárka SME Zuzana Kovačič Hanzelová položila otázku, či sa aktuálne príspevky Bombica nerátajú ako porušenie súdneho zákazu, odpovedal jej priamo Bombic. Jej príspevok prezdieľal aj so svojou reakciou.
„Nie neráta. Odpovedám kamarátovi. Sedkaj ďalej a šúchaj nožičkami tam v štúdiu,“ napísal Bombic.
Obvinený je z extrémizmu, podnecovania či z neoprávneného nakladania s osobnými údajmi a do jeho príchodu z Londýna koncom januára na neho vydali tri medzinárodné zatykače. Napokon sa rozhodol prísť dobrovoľne, doviezli ho vládnym špeciálom.
Pri rozhodovaní súdov o jeho väzbe vyšlo najavo, že advokátska kancelária Kallan Legal, ktorú spoluvlastní Lindter s Robertom Kaliňákom zo Smeru, prenajíma pre Bombica dvojizbový byt v bratislavskej Petržalke za 750 eur mesačne, aby mal po návrate z Veľkej Británie kde bývať.