Kľúčový svedok korupcie sudcov Polka odmietol vypovedať a potom si vypýtal svedočné 10 eur
- Podrobnosti
- Kategória: Externé
- Uverejnené 30. jún 2022
- Prečítané: 26x
| dennikn.sk | 27. júna 2022 | Veronika Prušová |
Bývalý sudca Pavol Polka prišiel vypovedať ako svedok. Nakoniec však využil právo nevypovedať. Foto N
Bývalý žilinský sudca Pavol Polka mal vypovedať o úplatkoch pre bývalú kolegyňu Evu Kyselovú. Namiesto toho museli čítať jeho skoršie výpovede. Vysvetľoval, že sa bojí ďalšieho trestného stíhania.
Doposiaľ v procese s bývalou predsedníčkou Krajského súdu v Žiline Evou Kyselovou zaznievali len nepriame svedectvá o korupcii. V pondelok sa to malo zmeniť. Na Špecializovaný trestný súd prišiel Kyselovej bývalý kolega Pavol Polka, ktorý v prípravnom konaní vypovedal, že presvedčil sudkyňu na zmiernenie trestov pre zločincov a dával jej za to úplatky.
Polku zadržala Národná kriminálna agentúra v septembri 2020 v rámci akcie Plevel. Skončil vo väzbe, kde najskôr vinu odmietal a po vyše troch mesiacoch začal s vyšetrovateľmi a prokuratúrou spolupracovať. Priznal sa a začal vypovedať o sebe aj bývalých kolegoch.
Vlani v januári vďaka jeho výpovediam nasledovala akcia Plevel 2, pri ktorej policajti zadržali Kyselovú a aj ďalšiu sudkyňu Máriu Urbanovú.
Bývalý sudca Pavol Polka sa stal kľúčovým svedkom.
V pondelok však na úvod prekvapil, keď vyhlásil, že odmieta vypovedať.
Kyselová je obžalovaná za to, že v štyroch prípadoch zobrala od neho úplatky najmenej 23-tisíc eur. Sudkyňa obvinenia popiera. Jej bývalá kolegyňa Urbanová sa po zadržaní priznala a spoznala už aj svoj trest – trojročnú podmienku a pokutu 10-tisíc eur.
Informácia zo stretnutia zástupcov ZOJ s ministerkou spravodlivosti SR
- Podrobnosti
- Kategória: Zoj
- Uverejnené 23. jún 2022
- Prečítané: 205x
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková
Foto: Jakub Kotian | Zdroj: TASR
Dňa 20. júna 2022 sa uskutočnilo stretnutie zástupcov sudcovskej iniciatívy Za otvorenú justíciu s ministerkou spravodlivosti Slovenskej republiky Máriou Kolíkovou.
Za ZOJ sa stretnutia zúčastnili hovorkyne JUDr. Katarína Javorčíková a JUDr. Dagmar Valocká.
Pred stretnutím bol ministerke spravodlivosti doručený okruh tém a otázok, ktorý bol spracovaný na základe podnetov členov ZOJ.
I.
Ministerka spravodlivosti bola informovaná o témach návrhu ZOJ zo dňa 1.6.2022 na pokračovanie v spolupráci, ktorý bol doručený predsedovi Súdnej rady SR a prezidentovi Združenia sudcov Slovenska. Prienik na spoluprácu je možný aj s ministerkou spravodlivosti.
K jednotlivým témam ministerka spravodlivosti uviedla nasledovné:
- Návrh: Obnoviť inštitút justičných čakateľov a umožniť, aby si justičný systém sám mohol zaučiť a odborne pripraviť budúcich sudcov. Správnosť tohto inštitútu potvrdzujú aj výsledky výberových konaní na obsadenie voľných miest nových sudcov, v ktorých je dlhodobo neprimerane vysoký počet neúspešných uchádzačov. Z úspešných uchádzačov sú však suverénne najlepší práve vyšší súdni úradníci a asistenti sudcov, ktorí majú prax v justičnom prostredí. Ani oni však nemajú možnosť tak komplexnej praxe na všetky súdne agendy ako ju mali justiční čakatelia v minulosti. Ďalším argumentom je úspešnosť čakateľov prokuratúry v obdobných prokurátorských výberových konaniach.
Hrubá kritika sudcov je cez čiaru, tvrdí Mazák
- Podrobnosti
- Kategória: Externé
- Uverejnené 23. jún 2022
- Prečítané: 153x
https://www.ta3.com/relacia/24744/hruba-kritika-sudcov-je-cez-ciaru-tvrdi-mazak
Rozhovor s predsedníčkou Krajského súdu v Trenčíne Ivetou Záleskou.
- Podrobnosti
- Kategória: Zoj
- Uverejnené 18. jún 2022
- Prečítané: 345x
Iveta Záleská, Zdroj: ZOJ
Súdna rada odsúdila verbálne útoky voči sudcom a súdom
- Podrobnosti
- Kategória: Externé
- Uverejnené 16. jún 2022
- Prečítané: 278x
| teraz.sk | 15.6.2022 | TASR |
Verbálne útoky najhrubšieho zrna, najmä vyhrážky pomstou, inou odplatou, stratou povolania, sú zavše živnou pôdou na skutočné násilie voči nositeľom súdnej moci, uviedla rada.
Bratislava 15. júna (TASR) - Súdna rada sa v rámci svojho stredajšieho zasadnutia dôrazne ohradila voči názorom a postojom, ktoré napádajú slovenských sudcov, zosmiešňujú ich alebo znižujú ich profesionálnu integritu. Podľa rady sú takéto vyjadrenia v rozpore s princípmi právneho štátu a zásadne zasahujú do nezávislého postavenia sudcov a súdov SR.
"Verbálne útoky najhrubšieho zrna, najmä vyhrážky pomstou, inou odplatou, stratou povolania, sú zavše živnou pôdou na skutočné násilie voči nositeľom súdnej moci," uviedla v rámci svojho stanoviska Súdna rada, ktorá považuje za povinnosť zaujať postoj k týmto názorom bez ohľadu na to, kto je ich šíriteľom.
ATÉNSKA DEKLARÁCIA o justičnej solidarite v čase krízy
- Podrobnosti
- Kategória: Dokumenty
- Uverejnené 14. jún 2022
- Prečítané: 256x