REZOLÚCIA EURÓPSKEJ ASOCIÁCIE SUDCOV

Európska Asociácia Sudcov

Regionálna skupina Medzinárodnej Asociácie Sudcov

REZOLÚCIA

EURÓPSKEJ ASOCIÁCIE SUDCOV

prijatá 2.septembra 2021

týkajúca sa legislatívnych zmien na Slovensku

Na žiadosť Združenia sudcov Slovenska Európska asociácia sudcov (ďalej len „EAJ“) preskúmala určité aspekty nedávnych zmien legislatívy týkajúcich sa súdnictva a právneho štátu prijatých zmenami Ústavy Slovenskej republiky (ústavný zákon č. 422/2020 Z. z.) a zákonom č. 423/2020 Z. z. (v súvislosti s reformou súdnictva), ktoré nadobudli účinnosť 1. januára 2021. EAJ bola tiež informovaná o legislatívnom návrhu novej súdnej mapy Slovenskej republiky.
Oceňujúc, že zmeny boli súčasťou reformného rámca prijatého s cieľom zlepšenia pozície súdneho systému vo vnímaní verejnosti na Slovensku, EAJ vyjadruje ľútosť, že nasledovné konkrétne zmeny vyvolávajú vážne obavy:

Sudca Hrubala: Nedávam si radiť od policajtov

| sme.sk | 29. aug 2021 | ROMAN CUPRIK |

Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala. (Zdroj: Jozef Jakubčo)
 

Šéfa Špecializovaného trestného súdu JÁNA HRUBALU spomína text obvinenia troch kajúcnikov ako „toho správneho sudcu“, ktorého policajti z NAKA vedeli pri rozhodovaní o väzbe ovplyvniť. Hrubala to odmieta a v rozhovore pre SME opisuje, ako vyzerá komunikácia medzi sudcom a operatívcom pri návrhoch na väzbu. Vysvetlil aj svoje rozhodnutie prepustiť šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku a čo si myslí o rečiach šéfa Smeru Roberta Fica o kajúcnikoch.

V obvinení kajúcnikov bývalý šéf operatívcov Ján Káľavský vypovedá, že policajti, ktorí čelia podozreniam z ovplyvňovania svedkov, čakali so svojimi akciami na dni, keď má službu „ten správny sudca“. Neskôr sa od vyšetrovateľa Dunčka dozvedel, že ide o vás. Ste pre niektorých vyšetrovateľov ten správny sudca?

Neviem, kto sú tí správni sudcovia. Ak za správnych sudcov vyšetrovatelia považujú tých, ktorí berú väčšinu zadržaných do väzby, tak k nim ja preukázateľne nepatrím.

Percento mojich „kladných“ väzobných rozhodnutí je nižšie oproti priemeru mojich kolegov. Ak sú správni sudcovi tí, ktorí si vec poctivo preštudujú, sú k procesným stranám slušní a rozhodnú podľa zákona, tak k tej skupine sudcov budem rád patriť.

Sudca Gavalec: Úprimne priznám, počas Harabinovej éry som mal strach

Miroslav Gavalec. Foto N -Vladimír Šimíček| Veronika Prušová | 19. augusta 2021 | dennikn.sk |

Miroslav Gavalec. Foto N -Vladimír Šimíček

Miroslav Gavalec prešiel súdnou radou a napokon aj povestným výborom 255 a od 6. októbra sa stane sudcom Súdneho dvora v Luxemburgu. Pred pár rokmi ho pritom vtedajší predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin navrhoval disciplinárne stíhať a potrestať vyzlečením z talára. Dôvodom mala byť neodbornosť sudcu Gavalca. V tom čase bol hovorcom inciatívy Za otvorenú justíciu. V rozhovore hovorí nielen o časoch s Harabinom v čele justície, ale aj o tom:

  • ako sa z človeka, ktorý vyštudoval jadrovú fyziku a mohol riadiť jadrovú elektráreň, stal sudca;
  • čo by dnes povedal pri stretnutí Štefanovi Harabinovi;
  • prečo kauza Pezinskej skládky nie je tá, na ktorú je najviac pyšný;
  • ako rozhodnutím svojho senátu nahneval poľovnícku loby, ale aj súdy v Nemecku;
  • prečo má na skrini stále vytlačený sľub sudcu;

Keď sme naposledy komunikovali, boli ste hovorcom inciatívy Za otvorenú justíciu a kritizovali ste Štefana Harabina. Odvtedy ste sa stiahli do úzadia. Prečo? 

V rokoch 2009 až 2014 bolo treba, aby niekto zdvihol hlas a povedal svoje. Vtedy sme cítili skrivodlivosť, preto sme sa ozvali. Myslím našu malú skupinu sudcov. Domnievali sme sa, že naším postojom zabránime, napravíme, či zmeníme situáciu. Teraz sa mi zdá, že sa už netreba tak hlasno ozývať. Pochody v justícii prebiehajú a prebehli. Už sme sa stali len akýmisi pozorovateľmi. Proti komu by sme mali teraz vystupovať?

Ministerka o sudkyni Najvyššieho súdu: Porušila všetko, čo robí sudcu sudcom

Mária Kolíková. Foto N - Tomáš Benedikovič| Veronika Prušová | 10. septembra 2021 | dennikn.sk |

Mária Kolíková. Foto N – Tomáš Benedikovič

Sudkyňa Dana Wänkeová nevhodne hovorila o živom prípade s kolegyňou a neoznámila svoju zaujatosť. Ministerka spravodlivosti preto navrhuje, aby ju preložili z Najvyššieho súdu na krajský. Treba ju vyčleniť z tohto kolektívu, vraví Mária Kolíková.

Sudkyňa Najvyššieho súdu Dana Wänkeová je opäť disciplinárne stíhaná. Návrh na ňu podala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. O tom, či Wänkeová porušila povinnosť spĺňať predpoklady sudcovskej spôsobilosti, rozhodne Najvyšší správny súd.

Pre Wänkeovú pritom nejde o novú situáciu. Disciplinárny návrh na ňu už vlani na jeseň podal predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta. Disciplinárne senáty však nekonali, a preto sa v júni rozhodol svoj návrh voči sudkyni stiahnuť.

Ako trest jej pôvodne navrhoval napomenutie.

Kolíková vidí jej pochybenie prísnejšie. Disciplinárnemu senátu navrhuje, aby sudkyňu preložil na nižší súd. Znamená to, že ak ju disciplinárny senát uzná za vinnú, mala by skončiť na niektorom z krajských súdov.

K spornému paragrafu 363 sa ozvali aj sudcovia. Verejne sa zastali Žilinku, a nie kolegov

Ilustračné foto N - Vladimír Šimíček| dennikn.sk | Veronika Prušová | 7. septembra 2021 |

Ilustračné foto N – Vladimír Šimíček

Sto sudcov píše o hrozbe nastolenia totalitného štátu. Nereagujú však na spochybnenie rozhodnutí sudcov Najvyššieho a špecializovaného súdu v kauze Pčolinský. Prekáža im verejná kritika generálneho prokurátora.

„Nemôžeme sa nečinne prizerať devastácii právneho štátu,“ reagujú sudcovia na diskusiu, ktorú vyvolalo zrušenie obvinenia bývalého šéfa tajnej služby Vladimíra Pčolinského. Na slobodu sa dostal minulý týždeň vďaka paragrafu 363 Trestného poriadku, ktorý dáva mimoriadnu právomoc generálnemu prokurátorovi.

V prípade Pčolinského za šéfa prokuratúry Maroša Žilinku rozhodol námestník Jozef Kandera. A hoci týmto rozhodnutím generálna prokuratúra išla proti rozhodnutiam ôsmich sudcov Najvyššieho súdu a dvoch sudcov Špecializovaného trestného súdu, sudcovia sa vo svojom vyhlásení nezastávajú týchto kolegov.

Naopak, stavajú sa na obranu kritizovaného generálneho prokurátora Maroša Žilinku. K devastácii právneho štátu podľa podpísaných sto sudcov dochádza totiž „aj verejne prezentovanou absolútnou neúctou politickej moci a značnej časti médií voči osobe generálneho prokurátora“.

Dozvuky kauzy PčolinskýPolitický „blitzkrieg“ proti paragrafu 363

Politický „blitzkrieg“ proti paragrafu 363| postoj.sk | 6. september 2021 | Jozef Majchrák |

Maroš Žilinka (vpravo) a Jozef Kandera. Foto: TASR/ Jaroslav Novák

Sú typy rozhodnutí, s ktorými by sa politici nemali ponáhľať.

Takmer ihneď po zrušení obvinení exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského zobrali niektorí vládni politici útokom paragraf 363 Trestného poriadku. Teda ustanovenie, ktoré umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie policajta alebo prokurátora, ak ním bol porušený zákon.

Veronika Remišová kvôli tomuto paragrafu okamžite zvolala mimoriadnu koaličnú radu a politici začali nahlas hovoriť o zrušení či výraznom obmedzení tejto právomoci generálneho prokurátora.

Premiér Heger očakáva v tejto veci rýchle konanie, poslanec Ondrej Dostál z klubu SaS hovorí o dohode v horizonte dní, nanajvýš týždňov, a prvé návrhy by mali odznieť už na dnešnej koaličnej rade.

Je pravda, že táto koalícia mala preskúmanie tejto kompetencie generálneho prokurátora vo svojom vládnom programe. Lenže viac ako rok to vôbec neriešila a teraz sa do toho púšťa spôsobom v duchu legendárneho husitského pokriku „Hŕŕ na nich!“.

Z tej rýchlosti až priveľmi sršia politické dôvody niektorých aktérov zviesť sa na emócii, ktorá po rozhodnutí v kauze Pčolinský vznikla.
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Domov

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri