ZOJ - K vyhláseniu prezidenta Slovenskej republiky z 3.5.2010

Vyhlásenie prezidenta Slovenskej republiky v médiách dňa 3.5.2006, že slovenská justícia je v kritickom stave, plne potvrdilo legitimitu všetkých aktivít časti sudcov, upozorňujúcich verejnosť a najvyšších ústavných činiteľov od septembra roku 2009 na zneužívanie moci zo strany najvyšších súdnych funkcionárov, konflikty záujmov, atmosféru strachu na súdoch, netransparentné výberové konania, odstraňovanie nepohodlných sudcov cez účelové disciplinárne konania a iné závažné skutočnosti.

Sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu považuje za prvý nevyhnutný krok k potrebným zmenám v súdnictve vyvodiť personálnu zodpovednosť voči najvyšším súdnym funkcionárom, zodpovedným za súčasný stav, na úrovni členov Súdnej rady SR, predsedu Najvyššieho súdu SR a ministerky spravodlivosti SR.

Samotný prezident republiky má ústavnú kompetenciu odvolať tých členov Súdnej rady SR, ktorých do tejto funkcie vymenoval; a rovnakú kompetenciu vo vzťahu k členom Súdnej rady SR má aj parlament, vláda a sudcovský stav.

V Bratislave 4.5.2010

Hovorcovia sudcovskej iniciatívy:
Katarína Javorčíková
Miroslav Gavalec

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
 • Hosť

  Justícia je v kritickom stave, ale nie len v tom, že sú tam ľudia podozriví z "čistiek", ale v tom, že sudcovia sú podozriví z "korupcie" teda z rozhodnutí, ktoré sa vymykajú logickému mysleniu obyčajných ľudí. Sudcovská nezávislosť by mala byť v posudzovaní prípadu podľa postupnosti zákonnosti ale nie nezávislosť v obchádzaní Ústavy SR, Zbierky zákonov SR a Medzinárodných dohovorov, ktoré boli ratifikované SR. Tu je problém!
  Korupcia to nie je primitívny úplatok za službu, korupcia na súdoch to je systém na základe telefónov, lístočkov za odplatu takej istej služby - predpojatosti, ako chce ZOJ proti korupcii predpojatosti bojovať?
  Prečo policajt, prokurátor a sudca zatvárajú oči pred dôkazom, že v prípade dobrovoľnej dražby navrhovateľ predložil Návrh na vykonanie dražby v ktorom uviedol právny dôvod pohľadávky, ktorá nebola na neho postúpená. Všetci to prehliadajú, prečo? Lebo existuje Zmluva o tichom spoločenstve a dražobná spoločnosť má tichých spoločníkov nielen policajtov, prokurátorov alej aj sudcov. Potom je úplne jasné prečo zatvárajú oči pred jasným dôkazom. To je súčasní predpojatá korupcia na súdoch. Túto tam nepriniesol Harabín a tá neodíde ani odchodom Harabína!
  Najskôr sa musia odstrániť procesné prekážky brániace spravodlivo rozhodovať, jednou z ciest je odstránenie Zmluvy o tichom spoločenstve, všetko čo je tajné je netransparentné a na 99% podvodné. Vo Švajčiarsku je nemysliteľné aby minister, policajt či sudca mal vlastnú firmu, ale na Slovensku je to bežné. Tam je problém!!!
  Sudca by mal byť sudcom od duše, žiť ako sudca, pracovať ako sudca a dobrovoľne prijať trest za omyl ktorého sa dopustí chybným rozhodnutím a najmä za také „omyly“, ktoré majú dopad na ľudské zaobchádzanie ako v prípade nezákonnej straty obydlia a prepad do bezdomovstva ignoráciou dôkazov. To je zločin a nikto nenesie zodpovednosť.
  Niet zodpovednosti bez vopred vymedzeného trestu, pokiaľ si sami sudcovia nestanovia kódex trestu za pochybenie, ktoré bude adekvátne k porušeniu práv dotknutej osoby, dovtedy to bude len mlátenie prázdnou slamou.
  Najskôr treba prijať toľko personálu aby sa začalo konať bez akýchkoľvek prieťahov, lebo z tohto žijú lotri, keď môžu bezpečne sfalšovať listinné dôkazy vďaka prieťahom v konaní.
  Ale verím, že spravodlivosť napokon zvíťazí! www.koloseo.info

 • Hosť

  v prevažnej miere s Vami súhlasím. najmä s pasážou o charakteristike sudcu.
  Prosím, uvedomte si, že všetko so všetkým súvisí.
  Tak ako začali prevažovať isté sily v justícii začalo sa to prejavovať aj na "vybavených" veciach.
  Korupcia sama o sebe nechodí. Má svojich nositeľov a ľudí, ktorí ju podporujú alebo proti nej bojujú.
  Takže, čo bolo prvé? Vajce alebo sliepka?
  Sme na jednej lodi a máme spoločný záujem a ním je aj potieranie korupcie medzi sudcami. S touto verchuškou to však asi nepôjde.
  Čistky sú len postranným produktom korupcie.

 • Hosť

  ak má byť, táto krajina najmä slušná je potrebné zvýšiť záujem o veci, ktoré sa týkajú všetkých a netváriť sa, že mňa sa to netýka. Ľahostajnosť je cesta, ktorá vedie ku koncu vo všeobecnosti, Justíciu nevynímajúc.Tak je treba si otvoriť oči a rozlišovať čo je pravda a čo klamstvo!

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Zoj ZOJ - K vyhláseniu prezidenta Slovenskej republiky z 3.5.2010

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri