aktuality.sk | Martin Sliz
Včerajšie Ficove vyjadrenia neostali bez povšimnutia sudcov. Okrem predsedu Najvyššieho súdu Jána Šikutu sa proti nim dnes ohradila aj Sudcovská rada Najvyššieho súdu.
Nátlak na sudcov
„Sudcovská rada Najvyššieho súdu Slovenskej republiky sa dôrazne ohradzuje proti zastrašujúcim verejným vyjadreniam členov vlády Slovenskej republiky, či predstaviteľov politickej moci adresovaných sudcom Najvyššieho súdu Slovenskej republiky spojených aj s vyvodením disciplinárnej zodpovednosti,“ znie vyhlásenie orgánu, ktorého úlohou je okrem iného zastupovať záujmy sudcov.
Rada preto vyzvala k zdržanlivosti vo vyjadreniach, ktoré vzbudzujú nátlak smerovaný na rozhodovaciu činnosť sudcov a podkopávajú nielen autoritu, ale predovšetkým dôveru verejnosti v justíciu. Sudcovia zároveň dodali, že týmto vyjadrením nespochybňujú právo verejnosti na odbornú, vecnú či konštruktívnu kritiku sudcov a súdnych rozhodnutí.
Ficovo vyjadrenie prišlo ako reakcia na to, že sudca Kliment je predsedom senátu 5T, ktorý v rokoch 2020 až 2023 rozhodoval o vzatí do väzby v prípade viacerých ľudí blízkych Smeru.
Ficov príklad
Fico včera pripomenul prípad svojho poradcu a známeho advokáta Mareka Paru, ktorý strávil vo väzbe niekoľko týždňov pre obvinenie v kauze Kaifáš. Ústavný súd v jeho prípade nedávno konštatoval, že ho Najvyšší súd poslal do väzby protiprávne.
„Marek Para bol zatvorený na základe rozhodnutia, ktoré bolo Ústavným súdom označené za protiústavné. Matovičov človek na Najvyššom súde kádroval hlava-nehlava a nezákonne,“ vyhlásil Fico. Spisy na Najvyššom súde rozdeľuje elektronická podateľňa. Premiér má však pochybnosti.
„Musíme sa pozrieť na prideľovanie vecí. Ako je možné, že vo všetkých najexponovanejších veciach to bol Klimentov senát, ktorý takto kádroval a zatváral ľudí?“ dodal. Rovnaký senát v minulosti rozhodoval aj o väzbe Roberta Kaliňáka, keď bol obvinený v kauze Súmrak. V jeho prípade však dôvody na väzobné stíhanie nevidel a rozhodol o jeho prepustení na slobodu.
Gašpar vidí zločineckú skupinu
Podľa poslanca Smeru a podpredsedu ústavnoprávneho výboru za Smer Tibora Gašpara, ktorý je v súčasnosti trestne stíhaný, pôsobila na Slovensku v rokoch 2020 až 2023 „zločinecká skupina policajtov, prokurátorov a sudcov“.
Premiér Fico preto avizoval, že by mali byť podniknuté disciplinárne kroky voči niektorým sudcom. Minister spravodlivosti zo Smeru Boris Susko skonštatoval, že ak to bude potrebné bude podávať na sudcov podnety.
Proti včerajším slovám vystúpilo viacero jednotlivcov aj organizácií. Samotný sudca Kliment pre Denník N povedal, že vyjadrenia Fica aj Gašpara považuje za ničím nepodložené útoky na nezávislosť súdnej moci. „Neviem o tom, že by v inom štáte Európskej únie označili politici, ktorí vládnu, sudcov Najvyššieho súdu, bez právoplatných súdnych rozhodnutí, za súčasť zločineckej skupiny,“ reagoval Kliment.
Združenie za otvorenú justíciu označilo Ficove a Gašparove slová za útoky a ostro proti nim protestuje.
V rozpore s princípmi
„Uvedené vyjadrenia vysokých predstaviteľov výkonnej a zákonodarnej moci sú v príkrom rozpore s princípmi, ktoré je Slovenská republika povinná dodržiavať na zabezpečenie nezávislého a nestranného fungovania súdov. Priamo podkopávajú dôveru verejnosti v konkrétne súdne rozhodnutia, znevažujú osoby sudcov a vystavujú ich neakceptovateľnej forme zastrašovania disciplinárnym stíhaním bez toho, aby to bolo predmetom preskúmania a rozhodnutia kompetentných inštitúcií. Spochybňujú aj riadne fungovanie najvyššej súdnej inštancie výrokmi, že je možné obísť náhodné prideľovanie spisov sudcom najvyššieho súdu a prideľovať veci vopred vybraným senátom,“ píše bývalá sudkyňa a hovorkyňa združenia Katarína Javorčíková.
Proti vyjadreniam premiéra a jeho poslancov a poradcov sa postavil aj predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta. Podľa jeho slov sú opakujúce sa verejné ataky na sudcov pre ich rozhodovaciu činnosť, a to aj na sudcov Najvyššieho súdu, neprípustné a mimoriadne nebezpečné.
„Pri verejných vyhláseniach spôsobilých poškodiť meno celého súdu a sudcovského stavu preto vyzýva na zdržanlivosť. Opätovne pripomína, že v prípade, že ktokoľvek disponuje dôkazmi o nezákonnom konaní, a to aj konaní sudcu, mal by postupovať v zmysle zákona, a teda oznámiť tieto okolnosti OČTK,“ priblížila hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová vyjadrenie Šikutu.