K medializovanej téme vzťahu sudkyne Pamely Záleskej a novinárky Moniky Tódovej si v rozhovore medzi sudcom Filipom Demom a členkou súdnej rady Katarínou Javorčíkovou môžete vypočuť:
- či je uvertiteľné tvrdenie Martina Daňa, že jeho video zachytávajúce sudkyňu s novinárkou v súkromnom penzióne, urobil náhodne po nečakanom stretnutí s nimi,
- či následná verejná diskusia je vedená korektne a vo verejnom záujme, alebo ide o cielenú škandalizáciu osoby sudkyne Pamely Záleskej,
- kto a prečo by mohol mať motív zdiskreditovať sudkyňu Záleskú.
SudcaPavel Rohárik jepredsedom Okresného súdu v Banskej Bystrici, ktorý je najväčším okresným súdom na Slovensku. V minulosti bol prezidentom Združenia sudcov Slovenska. Z rozhovoru, ktorý s ním viedol sudca Filip Demo, sa dozviete o jeho riadiacej práci, profesionálnej kariére a názoroch na súčasné dianie v justícii:
Nie som žiadnym šéfom, medzi vnímaním predsedov jednotlivých súdov je značný rozdiel.
Dnes nie je problém s tým, že by sudkyne a sudcovia neboli na dobrej odbornej úrovni, ale väčšina z nich bohužiaľ nevidí za okraj svojho pracovneho stola.
Aj mladej generácii sudcov chýba noblesa a veľkorysosť v uvažovaní nad výkonom svojej funkcie.
Reakcia časti sudcov k prieskumu Transparency International Slovensko, ktorí sa cítia dotknutí, dáva prieskumu väčší význam ako v skutočnosti má. Je správne ak sa na to reaguje vecne, ale nemalo by sa z toho robiť politikum.
"Prekvapil ma argument sudcov v Čadci, že nemáme právo ich kritizovať. Prekvapilo ma to aj preto, že to robíme niekoľkokrát a až teraz zistili, že nemáme právo to robiť. Takéto reakcie v minulosti neboli. Bolo toho výrazne menej a nikdy to neboli takéto listy a výzvy.
Jeden z argumentov, ktorí majú v liste, je, že súd funguje od polovice 19. storočia a z toho dôvodu by nemal byť zrušený," hovorí predseda správnej rady Transparency International Slovensko Samuel Spáč, ktorý pracoval na rebríčku sudcov.
"Bolo by skvelé, keby sa mali sudcovia odvahu ozvať v situáciách, keď im niečo nerobí dobré meno. Nemyslím si, že hodnotenie Transparency International je to, čo im nerobí dobré meno.
Holandsko je štyrikrát väčšou krajinou ako Slovensko. Slovensko má 54 okresných súdov, Holandsko má jedenásť prvostupňových súdov a tú zmenu iniciovala tamojšia súdna rada, ktorá je z polovice zložená zo sudcov," dodáva Spáč.
Kto skončil v rebríčku sudcov najhoršie? A čo s takými sudcami? Prekvapila ho kritika Súdnej rady aj Okresného súdu v Čadci? Na základe čoho hodnotili sudcov v rebríčku? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej so Samuelom Spáčom, predsedom správnej rady Transparency International Slovensko.
V rozhovore so sudcom Filipom Demom na tému etiky vo vyjadrovaní sudcov a limitov slobody ich prejavu sa bližšie dozviete o jej názoroch:
je smutným obrazom slovenského súdnictva, že napriek prijatým Zásadám etiky sudcov a výkladu k limitom slobody prejavu sudcov, sú stále prítomné vážne excesy vo verejných vyjadreniach sudcov,
oceňujem, že sudcovská rada a predseda okresného súdu riešili nevhodné vyjadrenia sudcu, pôsobiaceho na ich súde, vo vzťahu k prezidentke Slovenskej republiky a nepostavili sa k tomu alibisticky,
ak by si niektoré e-mail-y v hromadnej justičnej komunikácii sudcov prečítala verejnosť, nevidela by rozdiel medzi nevyberaným slovníkom politikov a rešpekt verejnosti k sudcom by sa ešte viac prepadol.
„Pokiaľ ide o justíciu, Slovenská republika zaviedla zákony, o ktorých mnohé krajiny snívajú. Pracujeme v systéme, kde je sloboda prejavu,“ hovorí predseda Špecializovaného trestného súdu v Pezinku JÁN HRUBALA.
V rozhovore vysvetľuje, ako je na tom právny štát na Slovensku, ale aj to, akú stopu v súdnictve zanechal Štefan Harabin.
Ján Hrubala
právnik a sudca,
študoval na Právnickej fakulte Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach,
od augusta 2020 pôsobí ako predseda Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.
Prekračujú útoky politikov na sudcov hranicu?
Žijeme v slobodnej spoločnosti, kde je garantovaná sloboda prejavu. Politici si môžu v slobodnej spoločnosti myslieť o sudcoch a súdoch, čo uznajú za vhodné, ale musí to mať kultivovanosť. Za komunizmu sa tomu hovorilo, že musia dodržiavať štábnu kultúru.
Už sme si na dané útoky zvykli, avšak nemalo by nám byť upierané právo sa brániť.
Na našej webovej stránke používame cookies. Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, zatiaľ čo iné nám pomáhajú zlepšovať túto stránku a používateľské prostredie. Môžete sa sami rozhodnúť, či chcete cookies povoliť alebo nie. Upozorňujeme, že pri odmietnutí možno nebudete môcť využívať všetky funkcie stránky.