Občan Robert Krajňák, ktorý teraz vysúdil od SIS odškodné za diskreditáciu za éry Ivana Lexu. (Zdroj: SME/Marko Erd)
Kauza sa ťahala od roku 1995. Podobný prípad súdy doteraz neriešili.
V čase, keď premiér Robert Fico zo Smeru hovorí, že organizátori protivládnych protestov plánujú štátny prevrat, a odvoláva sa na informácie od SIS, sa na súde uzatvára iný príbeh s rovnakými črtami.
Za vlády Vladimíra Mečiara z HZDS začal občiansky aktivista Robert Krajňák zbierať podpisy pod petíciu za jeho odvolanie. Bolo to v roku 1995, po únose prezidentovho syna tajnou službou, ktorú viedol Mečiarov nominant Ivan Lexa.
Krajňák mal vtedy 35 rokov. Keď v denníku SME zverejnil inzerát k svojej petícii, začala sa SIS zaujímať aj o neho a pripravovala jeho diskreditáciu.
Po páde Mečiara v roku 1998 Krajňák tajnú službu zažaloval a žiadal odškodné. Bol to jediný súdny proces tohto druhu. Roky sa naťahoval a až vlani v novembri vyniesol Krajský súd v Bratislave verdikt, ktorý je dnes už právoplatný.
Krajňák vysúdil odškodné zhruba 20-tisíc eur. Peniaze mu zatiaľ SIS nevyplatila, čaká sa, kým súd vyhotoví písomné zdôvodnenie verdiktu.
Odškodnenie za nezákonný pokus o diskreditáciu aktivistu za čias Lexu má SIS vyplatiť v čase, keď ju vedie nominant Smeru Pavol Gašpar. Tajná služba pod jeho vedením Ficovi potvrdila, že organizátori protestov sú napojení na zahraničné skupiny, ktoré pripravujú štátny prevrat.
Žiadne konkrétne zistenia o prípade štátne zložky nezverejnili. Tvrdia však, že závery sú postavené aj na informáciách zo sledovania a odpočúvania či na analýzach finančných tokov. Aktivisti aj opozícia hovoria o zneužití tajnej služby proti oponentom vlády.
Počas súdneho procesu s Krajňákom vyšli najavo aj niektoré podrobnosti, ako SIS proti nemu postupovala. Aj keď jeho spis neskôr skartovala, pár dokumentov sa zachovalo.
SIS Krajňáka podozrievala, že pracuje pre tieňové tajné služby, uviedla to v spravodajskej informácii z decembra 1995. "Sú signály, že na iniciovaní petície má podiel aj poslanec za DÚ Hrnko," píše sa v dokumente s tým, že Krajňák aj Anton Hrnko bývajú v Stupave.
Zo žiadosti o sledovanie z októbra 1996 vyplýva, že Krajňákovi dali krycie meno Vrták. Dôvod sledovania bol zmapovať jeho styky a činnosť pri zbieraní podpisov pod petíciu za odvolanie premiéra. Na sledovanie použila technické prostriedky ako služobné vozidlo, motocykel a videokameru.
V novembri 1996 požiadala SIS súd o súhlas s odpočúvaním. Podpísal ho jej riaditeľ Lexa. V žiadosti píše, že SIS zadokumentovala, ako menovaný v pohostinstve v Chorvátskom Grobe vyťažoval vojakov k informáciám o systéme ochrany miestneho útvaru. "Pýtal sa na personálne obsadenie vojakov z povolania, chcel vedieť konkrétne mená veliteľov, za čo vojakov finančne odmeňoval."
Ďalej Krajňák podľa vyfabrikovanej správy SIS fotografoval kasárne a asi po pol hodine odišiel na aute s maďarskou značkou do sídla maďarského veľvyslanectva v Bratislave.
O súhlas na odpočúvanie SIS súd žiadala, aby mohla jeho činnosť zdokumentovať v celom rozsahu. "Získanie informácií iným spôsobom je neúčinné a podstatne sťažené."
V septembri 2000, keď už SIS viedol Lexov nástupca Vladimír Mitro, vznikla správa o kontrole prípadu. Krajňáka podľa nej SIS rozpracovala pod krycími menami "Vrták" a "Mojo".
Sledovala ho v novembri 1996. "Cieľom sledovania bola možná dokumentácia možného výskytu poslancov NR SR v prítomnosti R. K." Spisy neskôr SIS skartovala.
Správa spomína, že súd s odpočúvaním súhlasil. Krajňákov údajný zvýšený záujem o vojenské objekty a stretnutie s cudzincami však po preverení spisu z predchádzajúceho sledovania nezistila.
V rozhovore pre SME teraz Krajňák prvý raz otvorene vyrozprával celý svoj príbeh.
Vláda sa sťažuje, že eurokomisia čerpá z médií, ale vo vlastnej analýze čerpá z facebookových statusov, hovorí právnička Berdisová. [EURACTIV Slovensko]
Lucia Berdisová bola novým prezidentom odvolená z funkcie tesne po jeho nástupe. Súdna rada, v ktorej rukách je budúcnosť súdnictva, odvtedy skrátila výberové konania z hodiny na 13 minút, hovorí v rozhovore.
Lucia Berdisová je slovenská právnička a akademička. Pôsobí na Ústave práva a štátu na Slovenskej akadémii vied. Do júla bola členkou Súdnej rady. V roku 2023 dostala ocenenie od ombudsmana za dlhoročnú prácu v boji za práva LGBTI+ komunity.
V rozhovore sa dozviete:
prečo ju Peter Pellegrini odvolal,
že sama stála pri úprave novely, ktorá to umožnila,
Rozhovor s bývalým ústavným aj krajským sudcom, z ktorého sa na dôchodku stal pútnik.
Viac ako štyridsať rokov pôsobil v súdnictve, kde začínal ako justičný čakateľ, neskôr bol sudcom na okresnom súde a napokon končil na Krajskom súde v Banskej Bystrici. Ešte medzitým bol do roku 2007 aj na Ústavnom súde.
Keď sa o ovládnutie súdnictva pokúsil exminister spravodlivosti Štefan Harabin, sudca Juraj Babjak (70) spolu s manželkou Ľudmilou (74) patrili k jeho otvoreným kritikom. Najmä ona znášala Harabinove útoky priamo v súdnej rade.
Hoci sú už obaja na dôchodku, spoločenské dianie naďalej aktívne sledujú. Ostali žiť v Košiciach, no náš rozhovor vznikol v Bratislave na medzizastávke ich cesty na dovolenku. Skôr ako odleteli k moru a za vnúčatami, išli sa pozrieť do Slovenskej národnej galérie.
„Lebo teraz na nich treba myslieť,“ hovoria manželia v reakcii na odvolanie riaditeľky galérie Alexandry Kusej.
Súčasné dianie v justícii im pripomína časy Harabina. I keď vtedy „robili najväčšie svinstvá sudcom sudcovia“, vraví bývalý sudca Juraj Babjak, s ktorým sme hovorili aj o tom:
čo si myslí o prepustení Dušana Kováčika;
či malo zmysel sa verejne ozvať proti Štefanovi Harabinovi;
ako sa po pracovnom vyťažení vyrovnal so životom na dôchodku;
prečo sa rozhodol absolvovať vyše 700-kilometrovú cestu do Santiaga de Compostela, teda „camino“.
Miroslav Gavalec bol kedysi známy oponent harabinizácie justície, ktorého Štefan Harabin perzekuoval. Dnes je sudcom Súdneho dvora Európskej únie v Luxemburgu. Ak Slovensko poruší európske právo, luxemburský súd môže zasiahnuť, a to pokutou a aj tlakom na zmenu zákona. Môže sa to týkať RTVS, mimovládok či právneho štátu. Podľa sudcu Gavalca by sme mali sledovať, ako súd zasahoval proti Poľsku a Maďarsku.
Vo videorozhovore so sudcom Súdneho dvora EÚ Miroslavom Gavalcom sa dozviete:
– ako vníma nomináciu SNS Štefana Harabina na člena Súdnej rady SR;
– že Jána Mazáka si váži, Štefana Harabina vôbec nie;
– ako Harabin škodil justícii a ako už v minulosti zneužíval Súdnu radu;
– či ide o útok na nezávislosť justície;
– že by sme mali sledovať rozhodnutia Súdneho dvora EÚ voči Poľsku v oblasti právneho štátu;
– ako sa bude riešiť, keď Slovensko poruší pravidlá právneho štátu;
– ako môže EÚ donútiť slovenskú vládu zmeniť svoje rozhodnutia a aj prijaté zákony;
– či môže EÚ zasiahnuť aj v prípade politického obsadenia RTVS;
– že Európska únia a jej súd chránia hodnoty ako pluralita a demokracia;
– či môže súd zasiahnuť aj preventívne;
– že ak Slovensko prijme podobný zákon o mimovládkach ako Maďarsko, súd ho zastaví rýchlejšie;
– o čom hovorí rozsudok SDEÚ, že zverejnením Threemy boli porušené práva Mariana Kočnera;
– ako Súdny dvor EÚ zmenil a ešte stále mení Slovensko.
(Poznámka redakcie: Rozhovor sme nahrávali v piatok 2. 5. v Luxemburgu.)
Na našej webovej stránke používame cookies. Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, zatiaľ čo iné nám pomáhajú zlepšovať túto stránku a používateľské prostredie. Môžete sa sami rozhodnúť, či chcete cookies povoliť alebo nie. Upozorňujeme, že pri odmietnutí možno nebudete môcť využívať všetky funkcie stránky.