Premiér Robert Fico a minister zahraničných vecí Juraj Blanár. Foto N – Tomáš Benedikovič
Osem nezávislých osobitných spravodajcov a expertov Organizácie spojených národov sa ohradilo voči Slovensku rozsiahlym 16-stranovým listom pre systematické zhoršovanie stavu ľudských práv u nás.
Upozornenia sa týkajú ľudských a občianskych práv, diskriminácie LGBTI+ ľudí, slobody médií, nezávislosti justície, zasahovania do kultúrneho sektora, obmedzovania činnosti mimovládnych organizácií, slobody zhromažďovania či obáv z nedovoleného sledovania občanov.
Zadržaní v Búrke: Jarmila Urbancová, Monika Jankovská, Zuzana Maruniaková, Ľuboš Sádovský, Miriam Repáková, Richard Molnár, David Lindtner. Foto N - Tomáš Benedikovič, Vladimír Šimíček a TASR
Viac ako desiatku sudcov bratislavských súdov zadržala 11. marca 2020 Národná kriminálna agentúra. Nasledovalo ich obvinenie a rozhodovanie, či skončia vo väzbe.
Média prinášali správy z Kočnerovho mobilu od jesene 2019. Jeho Threema odkryla podozrenia, že rozsudky sa na súdoch vybavovali cez známosti či kupovali za úplatky.
Masívnosť policajnej akcie Búrka napriek tomu šokovala.
Na snímke zľava je poradca premiéra David Lindtner a minister spravodlivosti SR Boris Susko (Smer-SD) počas tlačovej konferencie k porušeniam ústavného práva sudcov 24. apríla 2024 v Bratislave. Foto - TASR/Jakub Kotian
David Lindtner požiadal po prvý raz o prerušenie výkonu funkcie sudcu na jeseň 2019 potom, ako médiá zverejnili jeho správy s Marianom Kočnerom. Zákon pritom hovorí, že prerušenie nemôže trvať viac ako päť rokov. Poradca premiéra a advokát David Lindtner sa ešte vždy môže vrátiť na súd ako sudca. A to napriek tomu, že už viac ako päť rokov pôsobí v advokácii. Je spoločníkom ministra obrany Roberta Kaliňáka v advokátskej kancelárii Kallan Legal. Medzi jeho klientov patria politici Smeru a nedávno k nim pribudol aj internetový agresor Daniel Bombic.
Lindtner je stále na papieri aj sudcom vďaka tomu, že minister spravodlivosti Boris Susko (Smer), ktorému rovnako robil
ešte donedávna poradcu, vyhovel jeho žiadosti o prerušenie výkonu funkcie sudcu.
Urobil tak napriek tomu, že zákon hovorí, že prerušenie výkonu funkcie sudcu nemôže trvať viac ako päť rokov. Lindtner ho má prerušený od novembra 2019.
Ako je teda možné, že Susko jeho žiadosti opäť vyhovel? Cez tlačové oddelenie odkázal, že „zákon nevylučuje, že minister môže rozhodnúť o prerušení výkonu funkcie sudcu aj opakovane“.
reklama
Suskovo tlačové oddelenie sa odvoláva na ustanovenie zákona, v ktorom sa píše: „Minister po vyjadrení sudcovskej rady môže vyhovieť žiadosti sudcu o prerušenie výkonu funkcie z vážnych rodinných alebo osobných dôvodov. Prerušenie nemôže trvať viac ako päť rokov.“
Na otázku, ako si na ministerstve vysvetlili druhú vetu citovaného ustanovenia zákona, nereagovali.
Ak by Lindtnerovej žiadosti minister nevyhovel, ten by sa musel rozhodnúť, či chce ostať v advokácii alebo sa vráti na súd. Ak by si zvolil povolanie advokáta, o funkciu sudcu by prišiel. Znamenalo by to, že ak by sa v budúcnosti chcel na súd vrátiť, musel by absolvovať nanovo výberové konanie.
Od roku 2009 stavovské združenie aktívnych a emeritných sudcov Za otvorenú justíciu bez problémov komunikovalo so sudcami aj na e-mailovej platforme v rámci sieti justice, ktorú spravuje Ministerstvo spravodlivosti SR. Dialo sa tak až do februára 2025, kedy bola správa ZOJ adresovaná sudcom v tejto sieti opakovane hromadne vrátená. Sudcom na najvyššie súdy bola rovnaká správa riadne doručená.
Ako jediné technické vysvetlenie aj po konzultácii s technikmi sa javí zablokovanie prístupu ZOJ do siete justice zo strany správcu siete. ZOJ preto požiadalo ministra spravodlivosti o poskytnutie informácie či a ak áno z akého dôvodu bol zablokovaný prístup stavovského združenia sudcov ZOJ do e-mailovej komunikácie medzi sudcami.
Ak sa predpoklad zablokovania prístupu ZOJ potvrdí, šlo by o bezdôvodnú a neakceptovateľnú cenzúru v e-mailovej komunikácii sudcov zo strany ministerstva spravodlivosti. A dialo by sa tak za situácie, kedy ZOJ pravidelne verejne kritizuje mnohé postupy a rozhodnutia ministra spravodlivosti a aj Súdnej rady Slovenskej republiky.
V takom prípade ZOJ využije všetky právne možnosti na nápravu tohto stavu a obnovenie jeho možnosti priamo komunikovať so sudcami aj v rámci e-mailovej siete justice.
dennikn.sk | Mária Benedikovičová Sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment. Foto N - Tomáš Benedikovič
Na disciplinárne pojednávanie so sudcom Najvyššieho súdu Jurajom Klimentom, ktorému predseda vlády Robert Fico (Smer) už dlhšie hrozí postihmi, prišiel v utorok internetový agresor Daniel Bombic.
Prišiel na Najvyšší správny súd v Bratislave, kde bola naplánovaná výpoveď exministerky spravodlivosti, opozičnej poslankyne SaS Márie Kolíkovej. V súdnej sieni mal na tvári väčšinu času slnečné okuliare.
Ešte pred začiatkom pojednávania sa na chodbe súdu zvítal s Rudolfom Vaskym, ktorý je časti verejnosti známy videami na YouTube, v ktorých vyzýval na násilie. „Rád vás vidím, pán Vasky, prvý skutočný slovenský streamer,“ ocenil ho Bombic.
„Uvidíme, či spravodlivosť bude vykonaná,“ reagoval Vasky.
Daniel Bombic na chodbe súdu. Foto N
Minister Susko poslal stážistku
Prípad týkajúci sa Juraja Klimenta je pre Smer mimoriadne dôležitý. Minister spravodlivosti Boris Susko zo Smeru na sudcu Najvyššieho súdu vlani podal disciplinárny návrh a žiada najprísnejší trest – vyzliecť ho z talára.
Po Kolíkovej výpovedi sa však ukázalo, že Suskovo ťaženie proti Klimentovi sa začína rozpadať.
Na našej webovej stránke používame cookies. Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, zatiaľ čo iné nám pomáhajú zlepšovať túto stránku a používateľské prostredie. Môžete sa sami rozhodnúť, či chcete cookies povoliť alebo nie. Upozorňujeme, že pri odmietnutí možno nebudete môcť využívať všetky funkcie stránky.