
- Podrobnosti
- Administrátor
- Dokumenty
- 237
Príloha - Správa Európskej komisie o stave právneho štátu na Slovensku, 2023, je vo formáte pdf i docx (WORD)
Príloha - Správa Európskej komisie o stave právneho štátu na Slovensku, 2023, je vo formáte pdf i docx (WORD)
Členovia Súdnej rady Slovenskej republiky Katarína Javorčíková a Ľudovít Bradáč navrhli prerokovať Vyhodnotenie porovnávacieho prehľadu EÚ pre oblasť justície vo vzťahu k Slovenskej republike v súdnej rade a prijať nasledovné uznesenie:
N á v r h
Uznesenie Súdnej rady Slovenskej republiky
k bodu programu „Vyhodnotenie Porovnávacieho prehľadu EÚ v oblasti justície z roku 2022 vo vzťahu k Slovenskej republike“.
I.
Súdna rada konštatuje, že z Porovnávacieho prehľadu Európskej únie v oblasti justície z roku 2022 vyplývajú pre Slovenskú republiku nasledovné závery:
ZOJ| Katarína Javorčíková
Sudkyňa JUDr. Ayše Pružinec Eren zverejnila na stránke Súdnej rady SR „Bilanciu nielen roku 2022 v slovenskej justícii pohľadom sudkyne Krajského súdu v Bratislave a členky Súdnej rady“ zo dňa 9.1.2023, ktorá bola doručená všetkým sudcom spolu s jej mailovou správou zo dňa 11.1.2023. Na bilanciu nadviazala sudkyňa JUDr. Dana Jelínková Dudzíková v mailovej správe zo dňa 10.1.2023.
V podaniach oboch sudkýň sú uvedené viaceré nepravdivé tvrdenia faktov. Časť tvrdení JUDr. Pružinec Eren o osobe emeritnej sudkyne a členky súdnej rady JUDr. Kataríny Javorčíkovej sa prekrýva s obsahom článkov, ktoré vyšli na bulvárnom webe FAKT24 v rokoch 2017 a 2019 (bol súčasťou skupiny Scandal media group a už zanikol), ktoré sú v prílohe tohto podania. Autor jedného z článkov v maily doručenom JUDr. Kataríne Javorčíkovej priznal, že boli objednané z justičného prostredia.
V rozhovore, ktorý s ním viedol sudca Filip Demo sa dozviete:
ZOJ nie je organizovaná skupina „nejakých členov“. Je to iniciatíva sudcov založená na spoločných hodnotách, ktoré roky buduje a obhajuje. Vznikla spontánne, keď justíciu začali ovládať ľudia ako Štefan Harabin vo funkcii ministra spravodlivosti a spriaznení sudcovia okolo neho, ktorí do sudcovského stavu vnášali svoje zvláštne predstavy búrajúce otvorenosť, transparentnosť a najmä dôveryhodnosť justície. Vytrácali sa aj také jej atribúty akými sú spravodlivosť a čestnosť. Na niektorých súdoch sa budovala vnútorná korupcia (finančné odmeňovanie či kariérny postup len vyvolených sudcov) a nevídané rodinkárstvo.
V tejto neduživej atmosfére v roku 2009 poslala z Banskej Bystrice viaceré mediálne odkazy v tom čase najvýraznejšia Harabinova kritička Jana Dubovcová (pozri napr. https://komentare.sme.sk/c/4325090/uz-vtedy-to-bolo-na-sudoch-tak.html).
Z Bratislavy sa ozvala Darina Kuchtová, ktorá poskytla rozhovor časopisu Týždeň (text je možné nájsť: https://www.tyzden.sk/casopis/4070/je-voci-nam-represia/). Takmer súčasne verejne vystúpila z Košíc Ľudmila Babjaková a v článku zverejnenom v týždni: https://www.tyzden.sk/casopis/4071/justicia---vec-verejna/?ref=kat podrobne vysvetľovala prečo by sudcovia nemali mlčať.