dennikn.sk | Matúš Zdút
Foto N – Tomáš Benedikovič
Obyvatelia Slovenska dôverujú európskym inštitúciám viac než vlastnej vláde a parlamentu, vyplýva z najnovšieho prieskumu Eurobarometra. Medzi obyvateľmi Slovenska zároveň za uplynulý rok výrazne stúpla dôvera v médiá a momentálne je na úrovni celoeurópskeho priemeru.
Európskemu parlamentu a Európskej komisii dôveruje 52 percent slovenských respondentov, kým Národnej rade len 32 percent a vláde 31 percent.
Za najväčšie súčasné problémy Slovenska označili respondenti vysoké náklady na život (47 percent), ekonomickú situáciu (22 percent), štátny dlh (18 percent), zdravie (17 percent) a dôchodky (12 percent).
Zároveň oproti minulému roku na Slovensku výrazne stúpla dôvera v médiá – až o 18 percentuálnych bodov.
Údaje pre jesenné vydanie tohtoročného barometra zbierali od 10. do 28. októbra. To bolo v období, keď v slovenskej politike silneli kritické hlasy niektorých poslancov Hlasu voči vlastnej koalícii, splnomocnenec vlády Peter Kotlár (za SNS) si pýtal viac kompetencií pri vyšetrovaní pandémie a vyšlo najavo, že premiér Robert Fico si od tajnej služby objednal správu o atentáte.
Európskej únii dôveruje 53 percent opýtaných obyvateľov Slovenska, zatiaľ čo 40 percent jej nedôveruje. Priemer vo všetkých krajinách EÚ je 51 percent voči 43 percentám.
Pri otázke, či má Európska únia v očiach ľudí pozitívny, negatívny alebo neutrálny obraz, sa Slovensko pohybuje tesne pod európskym priemerom. Celkovo pozitívny dojem z EÚ malo len 40 percent opýtaných, neutrálny takisto 40 percent a zvyšných 20 percent má celkovo negatívny obraz. V celej EÚ odpovedalo pozitívne 44 percent respondentov a negatívne 17 percent.
Ešte vo februári 2023 malo Slovensko pri tejto otázke najnižšie čísla v celej Únii. Pozitívny obraz o nej mala iba tretina ľudí, negatívny 35 percent.
Na druhej strane na Slovensku za uplynulý rok výrazne stúpla dôvera v média a momentálne je na úrovni celoeurópskeho priemeru. Médiám dôveruje až 72 percent opýtaných, čo je oproti minulému roku nárast o 18 percentuálnych bodov. Nedôveru vyjadrilo 26 percent opýtaných, čo je o 15 percent menej ako vlani.
Aj prieskum Focusu hovorí o dôvere v EÚ
Okrem dát z barometra má Zastúpenie EÚ aj čerstvé dáta z prieskumu agentúry Focus na vzorke 1018 respondentov, ten robili od 6. do 13. novembra.
Aj tento prieskum podľa riaditeľa Focusu Martina Slosiarika ukazuje nárast akceptácie EÚ, ktorá podľa 55 percent respondentov síce potrebuje reformy, ale Slovensko by malo jednoznačne zostať jej členom. Ďalších 13 percent respondentov sa domnieva, že EÚ funguje dobre a reformy nepotrebuje. „Približne 68 percent ľudí stojí jednoznačne na strane Európskej únie," hodnotí Slosiarik.
Na druhej strane 19 percent respondentov hovorí, že ak sa nič nezmení, tak by Slovensko malo vystúpiť z EÚ, a 9 percent tvrdí, že by sme mali z EÚ vystúpiť čo najskôr.
Rastúce ceny na Slovensku vnímame viac ako v Únii
Európska komisia robí pravidelne jarný a jesenný Eurobarometer a z jesenného vydania robia národnú správu, na ktorej spolupracujú s agentúrou Focus, vysvetlil v pondelok vedúci Zastúpenia Európskej komisie Vladimír Šucha s tým, že vo výsledkoch je podľa neho aj „veľa dobrých správ".
Z tých horších napríklad je, že slovenskí respondenti považujú vysoké náklady na život za najväčší problém svojej krajiny v oveľa väčšej miere, ako je priemer EÚ: 47 vs. 33 percent.
Podľa sociologičky Oľgy Gyárfášovej môže byť jedným z dôvodov prebiehajúca konsolidácia verejných financií. „Aj keď tie dosahy ešte možno ľudia necítia na vlastných peňaženkách, ale už ich nejakým spôsobom anticipujú vo svojom prežívaní," domnieva sa.
V Únii považujú migráciu za najväčší problém častejšie ako u nás. Problémom EÚ je podľa nás vojna na Ukrajine
Najväčšia priepasť medzi priemerom EÚ a slovenskými respondentmi sa objavila vo vnímaní prisťahovalectva. Migráciu označilo za najväčší problém až 20 percent všetkých respondentov, na Slovensku však len 7 percent.
Oproti priemeru EÚ menej trápi obyvateľov Slovenska aj zmena klímy (12 vs. 8 percent) bývanie (13 vs. 7 percent), kriminalita (10 vs. 5 percent).
Za najväčšie problémy Európskej únie ako takej považovali slovenskí respondenti vojnu na Ukrajine (49 percent), a to vo výrazne vyššej miere, ako je priemer EÚ (31 percent).
Slovensko nie je spokojné so stavom demokracie
Z prieskumu vyplýva, že až 62 percent opýtaných vyjadrilo nespokojnosť so stavom demokracie na Slovensku.
Negatívnejšie ako Slováci vnímajú stav demokracie vo svojej krajine len obyvatelia Cypru (67 percent) a Grécka (71 percent).