Marcela Kosová, predsedníčka Súdnej rady. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
sme.sk | Peter Kováč
BRATISLAVA. Advokáti, akademici či bývalí členovia Súdnej rady sa ohradili voči výrokom, ktoré prezentovali jej aktuálni členovia.
Spustili preto verejnú výzvu s názvom Aj kritika súdnych rozhodnutí je súčasťou slobody prejavu.
Výzva reaguje na stanovisko Súdnej rady "k mediálnym útokom na sudkyňu Vieru Hadrbulcovú". Ide o sudkyňu, ktorá vydala neodkladné opatrenie, že Denník N nesmie Daniela Bombica známeho ako Danny Kollár označovať ako antisemitu či extrémistu, a to až kým nebude právoplatne rozhodnuté v jeho trestných veciach.
"Každý útok na konkrétneho sudcu ako predstaviteľa jednej z troch mocí v štáte je útokom na celú justíciu a veľmi nebezpečným javom, spôsobilým vážne ohroziť nezávislosť justície a zároveň môže byť priamym ohrozením života sudcov a ich rodín," píše sa v uznesení Súdnej rady.
Tridsať hlavných signatárovi výzvy uvádza, že názory prezentované na zasadnutí Súdnej rady k tejto téme vnímajú s veľkým znepokojením. Sú podľa nich nabádajúce na významné obmedzenie slobody prejavu, činnosti novinárov a neprimerané sankcionovanie médií.
"Vecná kritika súdneho rozhodnutia nie je útokom na konkrétneho sudcu alebo celú justíciu," píše sa vo výzve.
Organizátormi petície sú advokáti Martin Landl a Tomáš Kamenec, pričom medzi hlavnými podpísanými sú aj advokát Tomáš Langer a bývalí členovia Súdnej rady Lucia Berdisová a Andrej Majerník. Pripojili sa tiež bývalý sudca Súdneho dvora EÚ Daniel Šváby či bývalý prokurátor Matúš Harkabus.