Language Switcher

Vyberte váš jazyk

Marcela Kosová, predsedníčka Súdnej rady. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

sme.sk | Peter Kováč

BRATISLAVA. Advokáti, akademici či bývalí členovia Súdnej rady sa ohradili voči výrokom, ktoré prezentovali jej aktuálni členovia.

Spustili preto verejnú výzvu s názvom Aj kritika súdnych rozhodnutí je súčasťou slobody prejavu.

Výzva reaguje na stanovisko Súdnej rady "k mediálnym útokom na sudkyňu Vieru Hadrbulcovú". Ide o sudkyňu, ktorá vydala neodkladné opatrenie, že Denník N nesmie Daniela Bombica známeho ako Danny Kollár označovať ako antisemitu či extrémistu, a to až kým nebude právoplatne rozhodnuté v jeho trestných veciach.

Na podnet predsedníčky Súdnej rady Marcely Kosovej prijali jej členovia spoločné uznesenie, ktorým odmietli mediálne útoky voči Hadrbulcovej či ktorémukoľvek sudcovi pre jeho rozhodnutia.

"Každý útok na konkrétneho sudcu ako predstaviteľa jednej z troch mocí v štáte je útokom na celú justíciu a veľmi nebezpečným javom, spôsobilým vážne ohroziť nezávislosť justície a zároveň môže byť priamym ohrozením života sudcov a ich rodín," píše sa v uznesení Súdnej rady.

Tridsať hlavných signatárovi výzvy uvádza, že názory prezentované na zasadnutí Súdnej rady k tejto téme vnímajú s veľkým znepokojením. Sú podľa nich nabádajúce na významné obmedzenie slobody prejavu, činnosti novinárov a neprimerané sankcionovanie médií.

"Vecná kritika súdneho rozhodnutia nie je útokom na konkrétneho sudcu alebo celú justíciu," píše sa vo výzve.

"Nesmieme pripustiť obmedzenie slobody prejavu vytláčaním kritiky. Kritická spätná väzba súdnictvo posilňuje, nie oslabuje. Limitácia verejnej diskusie by bola obmedzením slobody nás všetkých," uvádza sa ďalej vo výzve. Príslušníkov právnych profesií preto vyzvali, aby sa k ich snahe pripojili tiež svojím podpisom.

Organizátormi petície sú advokáti Martin Landl a Tomáš Kamenec, pričom medzi hlavnými podpísanými sú aj advokát Tomáš Langer a bývalí členovia Súdnej rady Lucia Berdisová a Andrej Majerník. Pripojili sa tiež bývalý sudca Súdneho dvora EÚ Daniel Šváby či bývalý prokurátor Matúš Harkabus.

Na našej webovej stránke používame cookies. Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, zatiaľ čo iné nám pomáhajú zlepšovať túto stránku a používateľské prostredie. Môžete sa sami rozhodnúť, či chcete cookies povoliť alebo nie. Upozorňujeme, že pri odmietnutí možno nebudete môcť využívať všetky funkcie stránky.