Language Switcher

Vyberte váš jazyk

dennikn.sk | Veronika Prušová

Gestu študenta sa venoval Martin Daňo vo svojej relácii. Foto – FB Martin Daňo

Aktualizované o 20:40: Po návšteva youtubera Martina Daňa na gymnáziu navštívila v stredu poobede školu agresívna žena, proti ktorej musela zasiahnuť aj polícia.

Rozhodnutie študenta Simona Omaníka nepodať ruku prezidentovi Petrovi Pellegrinimu zaujalo aj dezinfoscénu. Téme sa v utorok venoval aj obžalovaný youtuber Martin Daňo, ktorý najskôr zverejnil status o študentovi a zháňal o ňom informácie a následne sa vybral do školy, kde študuje.

„Čin mladého študenta Simona Omaníka z Gymnázia na Grösslingovej (skr. Gamča) – nepodanie ruky Prezidentovi republiky – považujem/e za absolútne neprípustný akt, ktorý nemôže ostať len tak neopomenutý…,“ napísal Daňo v utorok pred obedom.

„V prípade študenta nás zaujíma – aké sú rodinné pomery, pôsobenie a ambície a jeho vzťahy, aby sme poznali pohnútky, ktoré ho k tomuto činu viedli, a hlavne nás zaujímajú vaše názory,“ dodal youtuber, ktorý na prelome rokov 2019 a 2020 skončil aj vo väzbe.

Daňo, ktorý sa pohoršuje nad študentom gymnázia, je od roku 2022 obžalovaný z výtržníctva, podnecovania aj ohovárania. Obžaloba sa týka videonahrávok na YouTube, ktoré natáčal s Rudolfom Vaským. Na obsah obžaloby v pondelok upozornil denník SME – týka sa 24 skutkov, celkovo je v prípade 33 poškodených. Ľudia, ktorými sa táto dvojica často nevyberavo zaoberala, práve v týchto dňoch dostávajú obžalobu na vyjadrenie.

Obžaloba sa týka aj nahrávok, na ktorých Daňo a Vaský vystupujú s roxorovými tyčami v rukách. Aj preto môže návšteva Daňa na Gymnáziu Grösslingova vyvolať obavu gymnazistov a  ich rodičov. O tom, aké metódy používa, svedčí najlepší obsah videa, ktoré nahral o študentovi aj priamo v budove gymnázia.

Pýtal si súhlas na fotenie, hoci už mal všetko nafotené

Video z gymnázia zverejnil Daňo v utorok večer počas živého vysielania na YouTube. V škole bol zrejme popoludní. Bez ohlásenia prešiel budovou, nahrával a fotografoval sa pred triedou, kde by mal Simon Omaník študovať, a potom išiel za riaditeľkou školy Vierou Babišovou.

V utorok večer zverejnil v súvislosti so Simonom Omaníkom svoj status o troch fackách predseda vlády Robert Fico (Smer).

V stredu večer agentúra TASR zverejnila správu o tom, že do budovy gymnázia vošla žena a dostala sa do verbálneho a potom aj fyzického konfliktu s vrátnikom školy a po 15.30 tam musela zasahovať polícia. „Vulgárne sa správala aj k ostatným osobám nachádzajúcim sa na mieste, pričom po príchode hliadky na miesto sa jej agresívne správanie obrátilo aj na policajtov,“ opísal situáciu hovorca. Eskortovali ju na policajné oddelenie a začali proti nej trestné stíhanie vo veci výtržníctva.

Teraz späť k tomu, čo Daňo zverejnil na svojom účte. Na nahrávke označil Simona Omaníka, ktorý získal bronzovú medailu na Stredoeurópskej matematickej olympiáde, za pojašeného. Jeho odmietnutie prijať podanú ruku od Petra Pellegriniho odsudzuje a hovorí, že by si mal kľaknúť a prezidentovi sa ospravedlniť.

Riaditeľky sa vo videu pýta, čo si o nepodaní ruky myslí, ona v odpovedi vysvetľuje, že škola je vzdelávacia inštitúcia. „My máme vzdelávať deti a pevne verím, že ich vzdelávame k otvorenému názoru, ku kritickému mysleniu a k argumentácii,“ odpovedala s tým, že voči študentovi nebude vyvodzovať žiadnu zodpovednosť.

„Ja si za svojimi žiakmi stojím,“ povedala riaditeľka a vysvetľuje Daňovi, že zodpovedá aj za bezpečnosť žiakov a nie je správne, že vošiel do budovy bez ohlásenia. Riaditeľka ho odprevadí k vrátnici a zapíše ho do knihy návštev.

Zobraziť väčšie rozlíšenie
Martin Daňo išiel do školy, kde študuje Simon Omaník. Foto – FB Martina Daňa.

Youtuber to akceptuje, no vo videu sa chváli, že odhalil bezpečnostnú dieru na škole. Divákom vysvetľuje, že ak by sa riadne nahlásil, tak riaditeľka by za ním určite na vrátnicu neprišla. Z vyjadrení riaditeľky je zrejmé, že vrátnik si Daňa všimol a informoval ju, kde sa podľa kamier na škole nachádza.

Daňo sa riaditeľky pýta aj na to, či si môže odfotografovať triedu, kde študuje Simon Omaník. Povolenie nedostane. Na veci to nič nezmení, youtuber si fotografiu spravil už dávno predtým, ako si vypýtal súhlas, a následne ju aj zverejnil.

Zobraziť väčšie rozlíšenie
Martin Daňo išiel do školy, kde študuje Simon Omaník. Foto – FB Martina Daňa.

Denník N oslovil aj riaditeľku gymnázia. Na otázky nereagovala.

Útočil na Fica, Kisku, Matoviča, sudcov aj novinárov

Youtuber Daňo nikdy nebol súčasťou redakcie a budoval si svoju vlastnú značku. V začiatkoch bol prototypom takzvaného občianskeho novinára. Chodil na súdne pojednávania, úrady, kritizoval pomery v štáte a upozorňoval na pochybné zmluvy a podvody. Všimol si ho aj český herec Jan Kraus a pozval ho do svojej relácie. Bolo to v roku 2013.

V prezidentských voľbách v roku 2014 sa mu podarilo dvakrát voliť, čím poukázal na nedostatky volebného systému. Odvtedy sa veľa zmenilo. Začal vystupovať čoraz agresívnejšie. Chodí „ovešaný“ kamerami a väčšinou si každý kontakt nahráva. Keď niekto nevyhovie jeho požiadavkám, reaguje krikom, vyhráža sa sťažnosťami či žalobami. Nahraté videá využíva na osobné útoky.

Už na začiatku jeho „mediálnej“ kariéry ho bolo vídať po boku bývalého predsedu Najvyššieho súdu, exministra spravodlivosti Štefana Harabina. Daňo ho sprevádzal na disciplinárne pojednávania, o ktorých informoval. Harabin bol často aj jeho respondentom.

Neskôr sa stali politickými súpermi. V roku 2018 obaja kandidovali v prezidentských voľbách. Harabin skončil v prvom kole tretí so 14 percentami, Daňo mal pol percenta hlasov.

Zobraziť väčšie rozlíšenie
Martin Daňo a Rudolf Vaský. Foto – reprofoto YouTube/GINN, Denník N/Tomáš Benedikovič

A hoci začínal ako solitér, po čase sa spojil s Vaským, ktorý je známy vulgárnym slovníkom. Od roku 2016 spoločne vysielali reláciu Takže tak! Ich diely sledovali desaťtisíce divákov.

Výpočet tých, ktorých verejne častovali nadávkami, je rozsiahly. Obžaloba hovorí o 33 poškodených – je medzi nimi premiér Robert Fico, exprezident Andrej Kiska, bývalá europoslankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová či jej niekdajšia stranícka kolegyňa Janka Bittó Cigániková alebo Martin Poliačik. Útoky zažívali aj novinári. Monika Tódová z Denníka N, Jana Krescanko Dibáková, ktorá dnes pôsobí v Sme, alebo Marek Vagovič.

Terčom boli aj sudcovia Najvyššieho súdu Jana Serbová, Peter Hatala, Peter Szabo či Juraj Kliment. Práve na disciplinárne pojednávanie s Klimentom napríklad Daňo nedávno prišiel.

Výpovede všetkých poškodených navrhuje prokurátor čítať v rámci súdneho procesu. Sudkyňa Andrea Vodičková, ktorá dostala spis na starosti, sa môže rozhodnúť aj tak, že poškodených predvolá. Ako informoval denník SME, termín pojednávania zatiaľ neurčila.

Slová sprevádzali gestá

V decembri 2019 rozhodol sudca Ján Golian, že Daňo a Vaský skončia vo väzbe. Do rozhodnutia vtedy napísal, že v ich prípade nejde o výtržníctvo, ale nebezpečné vyhrážanie sa. V rozhodnutí zhrnul výrazy, ktoré táto dvojica používala. Tie najmiernejšie boli „špina, zrúda, sprostá osoba, puča, hyena, idiot, hajzel, chuj, tlstá sviňa“. Bežne však využívali aj oveľa hrubšie vyjadrenia.

Nebezpečné bolo, že slová sprevádzali aj gestá. Pri niektorých vysielaniach Takže tak! držali v rukách roxorové tyče. Zaháňali sa nimi a viedli reči o „vytlčení mozgu z hláv konkrétnych poškodených, po ktorých bude striekať mozog všade, smrti dosiahnutej roxorovou tyčou“.

Prokurátor v obžalobe zdôraznil, že išlo o cielené konanie – obaja youtuberi adresovali vyjadrenia konkrétnym osobám. Išlo o hrubé, dehonestujúce a invektívne vulgárne prejavy. Aj prokurátor upozornil na gestá a mimiku, ktorú sprevádzali slová Daňa a Vaského. Práve to zvýšilo intenzitu ich útokov.

Ich konanie odporovalo podľa prokurátora základným zásadám slušného správania a základným pravidlám občianskeho spolužitia či morálky.

Obrana youtuberov, že ide o satiru, nezabrala. Obaja skončili na viac ako mesiac vo väzbe. Následne mali zakázané aj publikovať. Daňo sa na istý čas stiahol z verejného priestoru. V posledných rokoch je však opäť aktívny a aktuálne je stíhaný aj za daňové podvody.

Vaského medzičasom právoplatne odsúdili v inom prípade, keď v dezinformačnom rádiu Slobodný vysielač v roku 2015 hovoril o roxorovej revolúcii. „Čo spravíme ďalšiu vec, je zoznam ľudí, ktorí budú ubití na smrť týmito roxorovými tyčami, a ideme potom spraviť revolúciu,“ povedal Vaský. Bystrické súdy ho za to po siedmich rokoch odsúdili na peňažný trest 200 eur.

Minister Šutaj Eštok odsúdil konanie Daňa

Daňovu „návštevu“ na gymnáziu v stredu odsúdil aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). „Takéto konanie prispieva k polarizácii spoločnosti a je absolútne zbytočné,“ reagoval minister s tým, že ak budú naplnené znaky nejakého trestného činu, tak, „samozrejme, sa tým bude polícia aj zaoberať“.

Dodal tiež, že študentovo gesto nepodať ruku prezidentovi „vzniklo na základe nenávistných informácií primárne Denníka N“. Šutaj Eštok reagoval aj na premiéra Roberta Fica (Smer), ktorý napísal o geste v utorok večer status, v ktorom písal o fackách a kritizoval médiá.

Fico napísal, že „niekto tu potrebuje tri facky“, a pokračoval, že by začal s protištátnymi médiami a potom začal operovať svojimi skúsenosťami zo života. „Keby som sa ako študent doma sťažoval na učiteľa, že ma vyťahal za vlasy, mama by mi vrazila ešte dve facky, lebo učiteľ mal vždy úctu a pravdu.“

Minister vnútra pri otázke na takéto vyjadrenia premiérov slovník charakterizoval ako „politicky kvetnatý“. Myslí si, že v dnešnej dobe sa dá „odsúdiť aj byť slušný“.

Na premiéra reagoval aj študent Marek Janiga, ktorý sa v minulosti dostal do sporu s Ficom. „Keby krajina, v ktorej som premiérom, ekonomicky upadala, verejnú správu znefunkčňujú hekeri a najstrategickejší partner v regióne mi odmietne let nad svojím územím, namiesto fejsbučikových statusov by som sa radšej sústredil na to, v čom mi ľudia dali dôveru,“ napísal.

Janiga poradil predsedovi vlády, aby bol slušný a nazýval ľudí ich menom. „Ľudia sa neoznačujú ako bradavičnatí či s hlavou ako hranol, ale menom. Premiér ma veľkoryso spomína už tretíkrát a ešte ani raz sa neodhodlal vysloviť moje meno,“ dodal študent s tým, že predseda vlády by sa mal sústrediť na „horiacu krajinu“.

Na našej webovej stránke používame cookies. Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, zatiaľ čo iné nám pomáhajú zlepšovať túto stránku a používateľské prostredie. Môžete sa sami rozhodnúť, či chcete cookies povoliť alebo nie. Upozorňujeme, že pri odmietnutí možno nebudete môcť využívať všetky funkcie stránky.