Článok bol prevzatý zo sme.sk
Zrejme na žiadnych sudcov sa predstavitelia vládnej koalície nesťažujú tak často ako na Juraja Klimenta z Najvyššieho súdu a Pamelu Záleskú zo špecializovaného súdu.
Klimentovi odkazoval premiér Robert Fico zo Smeru, že by si mal zbaliť veci. O Záleskej vyhlásil, že je „sudcovská ozruta“.
Obaja sudcovia teraz čelia disciplinárnym návrhom.
Konanie proti Klimentovi podnietil minister spravodlivosti Boris Susko zo Smeru, ktorý si ešte pred niekoľkými mesiacmi osvojil podnet premiérovho poradcu Mareka Paru.
Obdobné je to podľa informácií denníka SME aj teraz pri Záleskej. Podnet na jej disciplinárne stíhanie podal ďalší Ficov poradca, v tomto prípade obžalovaný advokát David Lindtner.
Jeho ponôs sa chopila predsedníčka Súdnej rady Marcela Kosová, ktorá disciplinárny návrh na Záleskú podala ešte koncom januára.
Súdna rada o kroku Kosovej na svojom webe neinformovala, no po otázkach SME jej hovorkyňa návrh na disciplinárne konanie potvrdila. Dôvodom sú prieťahy, ktoré vraj sudkyňa spôsobila.
Aký trest navrhuje a kde konkrétne vidí pochybenia kolegyne, Kosová vopred povedať nechce. Za potvrdené pochybenia tohto druhu je najpravdepodobnejším trestom zrážka zo mzdy.
„Podrobnosti médiám komunikovať nebudem. Ak by som tak chcela urobiť, postupovala by som rovnako ako bývalý predseda Súdnej rady (Ján Mazák – pozn. red.) a zvolala by som tlačovú konferenciu po podaní návrhu,“ reagovala Kosová.
O disciplinárnych návrhoch bývalí predsedovia Súdnej rady dosiaľ vždy informovali. Okrem Mazáka tak robila aj jeho predchodkyňa Lenka Praženková, ktorá navrhla konania proti viacerým sudkyniam, keď sa prevalili správy zo šifrovacej aplikácie Threema Mariana Kočnera.
V nich sa objavili aj Kosová s Praženkovou, ktoré museli vysvetľovať účasť na zabíjačke s Kočnerom.
Ďalšie správy sa týkali práve Lindtnera, ktorý sa s dnes už odsúdeným podnikateľom stretával napríklad na parkovisku. Bavili sa aj o podnikateľových kauzách na Okresnom súde Bratislava III, ktorému v tom čase Lindtner šéfoval.
Lindtnera však Súdna rada v rokoch 2019 a 2020 nestihla riešiť, keďže po zverejnení Threemy sa vzdal funkcie šéfa súdu a dal si aj prerušiť výkon funkcie sudcu.
Odvtedy je advokátom a situácia sa obrátila. Lindtner je spoluautorom trestnej novely, vďaka ktorej hrozí aj jemu samému nižší trest. Sám žiada trest pre bývalú kolegyňu.
Súdna rada dnes neodpovedá, koľko disciplinárnych návrhov celkovo podala Kosová od nástupu do funkcie v máji minulého roka. S výnimkou toho aktuálneho proti Záleskej nie je známy žiadny takýto prípad.
Vyjadrovala sa vraj dlho
Dôvodom Lindtnerovho podania, ktorý sa preklopil aj do disciplinárneho návrhu, je podľa informácií SME jeho vlastná kauza.
Špeciálna prokuratúra ešte v júli 2022 podala na Lindtnera obžalobu, a to pre dva prečiny nepriamej korupcie a jeden zločin zasahovania do nezávislosti súdu. Elektronická podateľňa súdu pridelila prípad náhodným výberom Záleskej.
Lenže tej sa snažil Lindtner silou-mocou zbaviť.
S prvým podnetom na jej vylúčenie pre údajnú zaujatosť neuspel. Lindtner svoje výhrady oprel o kritické vyjadrenia Záleskej, ktoré sudkyňa použila po policajnom záťahu zameranom na sudcov v kauze Búrka, ku ktorému došlo v marci 2020. Medzi zadržanými bol vtedy aj Lindtner.
V internej e-mailovej komunikácii s ďalšími sudcami Záleská o pár dní neskôr nabádala kolegov, že treba ukázať, aký „priepastný rozdiel je medzi sviňami, ktoré na celé roky zašpinili justíciu a dlhé roky ju systematicky krivili, a tými ostatnými“. Nikoho konkrétneho nemenovala.
Senát Petra Hatalu preto nevidel zaujatosť Záleskej voči Lindtnerovi. Tomu sa výsledok nepozdával a prakticky obratom podal ďalšiu, takmer totožnú námietku zaujatosti. Doplnil do nej v tom čase čerstvo zverejnené informácie o vzťahu sudkyne s novinárkou Denníka N Monikou Tódovou.
Druhý pokus Lidtnerovi vyšiel. Senát Petra Kaňu Záleskú z rozhodovania vylúčil, hoci, prekvapivo, nie pre doplnené dôvody námietky. Opäť sa vrátil k jej výrokom o sviniach v justícii a vyhlásil, že môžu v zmysle „teórie zdania“ vyvolať objektívne oprávnené pochybnosti o nezaujatosti sudkyne.
Lindtner, respektíve už aj Kosová však tvrdia, že Záleská v druhom kole námietok konanie spomalila, keďže jej vraj dlho trvalo, kým sa vyjadrila k druhej z nich. Ešte predtým, než námietku posudzoval Najvyšší súd, totiž musela dodať vlastné stanovisko.
Disciplinárny návrh ani trvanie rozhodovania Záleská komentovať nechce. Odkázala, že sa vyjadrí v rámci disciplinárneho konania na Najvyššom správnom súde.
Jej prípad má na starosti senát sudkyne Zuzany Šabovej.
Lindtnerova kauza sa medzičasom ďaleko nepohla. Prípad po novom pridelili sudcovi Romanovi Púchovskému, ktorý obžalobu minulý rok v júli odmietol. Prokuratúra sa proti tomu odvolala.
O prijatí či odmietnutí obžaloby preto ešte definitívne rozhodne Najvyšší súd.
Popoťahovali ju opakovane
Záleskú spomína vo viacerých pasážach aj vládna brožúra o údajnom únose právneho štátu za čias bývalej vlády.
Predstavitelia vlády jej opakovane vyčítajú najmä vysoký trest, na aký odsúdila bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika v jeho prvej korupčnej kauze. Minister spravodlivosti Boris Susko zo Smeru v prípade podal dovolanie a dal Kováčikovi prerušiť výkon trestu, prepustili ho teda z väzenia.
Pre viaceré dôvody si Záleskú v posledných mesiacoch opakovane predvolávala na vypočutie aj Súdna rada, na podnet Kosovej či jej podpredsedníčky Ayše Pružinec Erenovej.
Záleská preto musela rade vysvetľovať napríklad spomínaný vzťah s Tódovou, ale aj tzv. kauzu inzulín, keď mafián Lehel Horváth tvrdil, že mu neposkytla na súde čas na to, aby si pichol inzulín.
Do tretice riešila Súdna rada podnet spolumajiteľa Penta Jaroslava Haščáka, ktorý sa sťažoval, že ho Záleská zobrala v decembri 2020 do väzby. Pružinec Erenová bola jednou z troch členov rady, ktorí hlasovali za Haščákov podnet.
Dostatočný počet hlasov na ďalšie kroky proti sudkyni sa v Súdnej rade nenašiel ani pri „kauze“ inzulín, hoci Kosová aj vtedy presadzovala ďalšie doplnenie dôkazov.