domov.sme.sk | Peter Kováč
Odsúdený právnik Zoroslav Kollár a minister spravodlivosti Boris Susko zo Smeru. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo a Marko Erd)
BRATISLAVA. Bol to vraj jeden z kľúčových momentov, pre ktoré vláda prišla s novelou trestných kódexov. Minister spravodlivosti Boris Susko zo Smeru hovoril o 'smiešnych trestoch' pre kajúcnikov, ktorí vraj vyviazli naľahko vďaka tomu, že údajne vypovedali tak, ako sa od nich očakávalo.
Po roku sa však ukazuje, že Susko robí opak toho, čo avizoval. Trestný poriadok mu po novom dovoľuje podávať dovolania, ktorými spochybnil uzavreté dohody o vine a treste. Napriek slovám o „smiešnych trestoch“ však Susko na základe tohto ustanovenia doteraz podal len dve dovolania. Obe sú v prospech odsúdeného, v oboch žiada o zrušenie pôvodných trestov.
Vyplýva to z údajov, ktoré si denník SME vyžiadal od ministerstva spravodlivosti na základe infozákona.
„Ministerstvo konštatuje, že v rokoch 2024 a 2025 bolo dovolanie podľa paragrafu 371 Trestného poriadku (napadnutie dohody o vine, pozn. red.) podané v dvoch prípadoch, a to v máji 2025,“ uviedol Suskov rezort.
V oboch prípadoch ide o exponované kauzy a mená.
V Kollárovom prípade bol vraj iniciatívny advokát
Prvé sa týka IT podnikateľa Michala Suchobu z kauzy Mýtnik. Denník SME na toto dovolanie upozornil ešte v júni tohto roka aj s opisom dôvodov, o ktoré sa minister oprel.
Druhé dovolanie sa týka bratislavského právnika Zoroslava Kollára. Na základe dohody ho odsúdil špecializovaný súd v máji 2022 za prečin nepriamej korupcie a prečin podplácania. Dostal za to peňažný trest 70-tisíc eur. Portál 360tka.sk pred časom upozornil, že aj toto dovolanie je podané v prospech odsúdeného, v tomto prípade Kollára.
Aké presné dôvody napísal Susko do dovolania, však známe nie je. Jeho rezort odmietol sprístupniť text tohto dovolania čo i len v anonymizovanej podobe.
Samotný Kollár pritom tvrdí, že sám ani nemal záujem robiť niečo s tri roky starou dohodou. O dovolanie vraj ministra iniciatívne požiadal jeho obhajca Adrián Kucek, ktorý nebol stotožnený s výsledkom kauzy.
Kollár zároveň popiera, že by šlo o odplatu za dohody uzavreté so Smerom, ktorý má v súčasnosti pod palcom ministerstvo spravodlivosti.
„Všelijaké konšpiračné teórie, zákulisné vzťahy si môžete domýšľať, aké chcete… Ja si myslím, že minister Susko sa stotožnil s právnym názorom mojím a môjho advokáta, ktorý sme prezentovali od prvého dňa,“ povedal Kollár v rozhovore pre portál Startitup.sk.
„Mám čistý výpis z registra trestov a na mňa sa spoločnosť musí pozerať ako na netrestaného človeka. Bodka,“ dodal Kollár.
Celá pravda však je, že s právoplatným odsudzujúcim verdiktom Kollár ako právnik už nemôže byť advokátom a nemôže byť zapísaný v advokátskej komore. Tá totiž vyžaduje úplnú bezúhonnosť.
Kollár stále figuruje aj v neuzavretej kauze Víchrica. Vo februári tohto roka ho v nej špecializovaný súd pre nedostatok dôkazov oslobodil spod obžaloby hovoriacej o korupcii a ovplyvňovaní súdnych rozhodnutí. Verdikt je neprávoplatný a na prípad sa ešte pozrie Najvyšší súd.
Kollár sa aktuálne netají ambíciou vstúpiť do politiky a v ostatných mesiacoch sa verejne angažuje cez občianske združenie pod názvom Právo na pravdu.
Prepustil jedine Kováčika
Z údajov, ktoré ministerstvo denníku SME poskytlo, vyplýva, že Susko je pri dovolaniach aktívnejší, než boli jeho predchodcovia. Od nástupu do funkcie totiž podal celkovo už 28 dovolaní. Z tých bolo 21 v prospech obvineného a sedem v neprospech.
Spomedzi štyroch ostatných ministrov spravodlivosti je to pri zohľadnení dĺžky pôsobenia na čele rezortu najviac. Exministerka Mária Kolíková síce podala 32 dovolaní, avšak v úrade bola 30 mesiacov. Susko za 20 mesiacov v úrade stihol podať len o štyri dovolania menej.
Poskytnuté údaje z ministerstva spravodlivosti zároveň ukázali, že Susko len v jedinom prípade spolu s podaním dovolania nariadil aj prerušenie výkonu trestu. Stalo sa tak začiatkom augusta minulého roka v kauze bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Aj keď je z väzenia vonku už takmer rok, Najvyšší súd dodnes neurčil ani len termín rozhodovania o ministerskom dovolaní. Kováčika medzitým odsúdili na prvom stupni aj v druhej korupčnej kauze, no napriek tomu ostáva v dôsledku Suskovho zásahu na slobode.
Minister v dovolaní tvrdí, že súdy v Kováčikovom prípade nesprávne hodnotili dôkazy a nabáda ich, aby prihliadali aj na tie dôkazy, ktoré sú v jeho prospech.
„Postup súdov pripomína proces, keď dôkazy boli súdom hodnotené iba v neprospech odsúdeného s tým, že svojím prístupom ho uviedli do postavenia, že má dokazovať svoju nevinu, a nie obžaloba jeho vinu,“ napísal Susko do dovolania.