Združenie sudcov Za otvorenú justíciu: Parlament by mal odmietnuť vládnu novelu ohrozujúcu nezávislosť súdnictva
Združenie sudcov Za otvorenú justíciu vyzýva poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby v zákonodarnom procese neschválili vládny návrh novely zákona o sudcoch v časti, ktorá zásadne mení spôsob kreovania disciplinárnych senátov rozhodujúcich o previneniach sudcov. K zmene vláda pristupuje bez toho, aby vysvetlila prečo je potrebná a v čom zlyhal súčasný platný právny stav, podľa ktorého disciplinárne senáty väčšinovo tvoria profesionálni sudcovia Najvyššieho správneho súdu a minoritne prísediaci z radov občanov, ktorých volí Súdna rada SR.
Podľa navrhovanej novely by mali mať v disciplinárnych senátoch sudcovia Najvyššieho správneho súdu výraznú minoritu, a vo väčšine by ich mali tvoriť prísediaci sudcovia všeobecných súdov, ktorých vyberá Súdna rada SR. Takýto zásah do fungovania súdnictva je v rozpore so zámerom zákonodarcu v Ústave SR zveriť disciplinárnu právomoc sudcom Najvyššieho správneho súdu. ZOJ ho považuje za systémovo nebezpečný, a oslabujúci pozíciu Najvyššieho správneho súdu.
Návrh zákona zvyšuje aj riziko konfliktu záujmov v disciplinárnom konaní voči sudcom. Súdna rada bude podľa návrhu nielen väčšinovo vytvárať disciplinárne senáty, ale súčasne bude môcť proti sudcom podávať disciplinárne návrhy. Bude tak v pozícii tvorcu disciplinárnych senátov a súčasne aj v pozícii žalobcu v disciplinárnych konaniach. Takýto model je v rozpore s požiadavkami na nestrannosť a nezávislosť rozhodovania disciplinárnych senátov. Súčasne vracia slovenské súdnictvo späť k praxi, ktorá bola v minulosti oprávnene kritizovaná, pretože sudcovia nižších súdov budú opätovne môcť rozhodovať o zodpovednosti sudcov nadriadených súdov.
Okrem vážnych ústavných pochybností poukazuje ZOJ aj na negatívny dopad na verejné financie – kým súčasní sudcovia Najvyššieho správneho súdu rozhodujú v disciplinárnych senátoch v rámci svojho pracovného úväzku a riadnej mzdy, noví prísediaci z radov sudcov všeobecných súdov budú na túto prácu motivovaní osobitnými finančnými príplatkami, čo predstavuje zbytočné zaťaženie štátneho rozpočtu.
ZOJ preto žiada poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby návrh zákona v tejto podobe neschválili. Zároveň apeluje na verejnosť a odbornú komunitu, aby venovali zvýšenú pozornosť zásahom, ktoré môžu ohroziť nezávislé fungovanie súdnictva na Slovensku.
V Bratislave 7. mája 2025
tím ZOJ